Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe warianty koronawirusa. Covid-19 w Republice Południowej Afryki. Ostra infekcja!

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nie tylko brytyjski - na świecie zidentyfikowano także inne nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2. Kilka z nich zdołało się rozprzestrzenić ponadlokalnie. Jak różnią się od tej wersji, która rok temu zapoczątkowała pandemię?

Nowe warianty koronawirusa

Wariant określony jako 501Y.V2 lub B.1.351 zidentyfikowano jesienią ubiegłego roku w Republice Południowej Afryki. Jest w tej chwili przyczyną większości zakażeń koronawirusowych w tym kraju.

Zdążył już też przekroczyć wiele granic. Wykryto go u zakażonych w ponad 30 krajach m.in.:

  • w Niemczech,
  • Francji,
  • Szwajcarii,
  • Szwecji,
  • Japonii,
  • Korei Południowej,
  • Wielkiej Brytanii,
  • w Grecji.

Nowe warianty koronawirusa. Czym się różnią?

Od tej wersji SARS-CoV-2, którą początkowo nazywano wirusem z Wuhan, wariant południowoafrykański różni się łatwością rozprzestrzeniania. Jest bardziej zakaźny, podobnie zresztą jak wirus w wariancie brytyjskim. Na szczęście nie stwierdzono jak dotąd, by wywołana nim choroba mała cięższy przebieg.

Za to naukowcy podejrzewali, że może być bardziej odporny na przeciwciała wytworzone przez stosowane obecnie szczepionki. Niestety, dobrze radzi sobie również z przeciwciałami w organizmach osób, które przeszły COVID-19 wywołany wirusem w wersji „pierwotnej”. Dlatego może być winowajcą powtórnego zakażenia.

Producenci szczepionek badają swoje preparaty pod kątem walki z B.1.351. Kilka dni temu amerykańska Moderna poinformowała, że jej szczepionka daje skuteczną obronę przeciw wariantom brytyjskiemu i południowoafrykańskiemu. Firmy farmaceutyczne zapewniają też, że są w stanie odpowiednio modyfikować swoje produkty w ślad za mutacjami wirusa.

Już w ośmiu krajach stwierdzono obecność wariantu brazylijskiego SARS-CoV-2. Mówi się nawet o dwóch brazylijskich wariantach, jeden z nich nazywając niekiedy brazylijsko-japońskim.

Nowy, brazylijski wariant, zwany P.1., wykryto u pacjentów przebadanych w mieście Manaus w Amazonii. O wariancie brazylijskim mówi się też w odniesieniu do trochę innej odmiany, zidentyfikowanej w Japonii u czterech osób, które przybyły do Tokio z Brazylii. Japońscy naukowcy stwierdzili, że choć różny od brytyjskiego i południowoafrykańskiego, wirus w wariancie brazylijskim ma wspólne z nimi cechy, które mogą mieć związek z dość dużą zakaźnością. Jeszcze nie wiadomo, czy stosowane obecnie szczepionki chronią przed tym wariantem koronawirusa.

Lokalnie (na razie!) występuje natomiast kalifornijski wariant wirusa SARS-CoV-2. Nazwano go L452R. Nie ma na razie wystarczająco dużo danych, by wyrokować o jego zdolności rozprzestrzenia się czy wrażliwości na dostępne szczepionki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska