Nowe zasady płatności dla młodych rolników. Dopłaty bezpośrednie - czas, start! Początkujący gospodarze będą mieli łatwiej?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jakie zmiany szykuje rząd?
Jakie zmiany szykuje rząd? 123rf/oticki
Od połowy marca rolnicy mogą wnioskować o dopłaty bezpośrednie 2024. Zmiany w tegorocznej kampanii dotyczą m.in. przyznawania wsparcia na konkretne płatności w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Mniej biurokracji ma objąć młodych rolników i skierowanego do nich programu.

Nowelizacja rozporządzenia „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027” weszła w życie 15 marca 2024 roku, wraz z rozpoczęciem naboru o dopłaty bezpośrednie.

Ułatwienia obejmują m.in. płatności dla młodych rolników, dopłaty do zwierząt, czy też płatność redystrybucyjną. Rząd chce, aby proces wnioskowania był uproszczony, bez obciążeń administracyjnych w postaci doręczania załączników.

Płatność dla młodych rolników bez dodatkowych dokumentów

W 2023 roku o płatność dla młodych rolników ubiegało się ok. 63 tys. beneficjentów. Wielu z nich zwracało już wtedy uwagę, że wnioskowanie o wsparcie okraszone jest biurokracją. W tym roku ma być łatwiej ze względu na ograniczenie ilości dokumentów, które musi przygotować początkujący przedstawiciel wsi.

W ramach zaproponowanych zmian Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie posiadanych informacji i udostępnionych jej baz danych (także numeru PESEL i danych KRUS), będzie weryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie. Chodzi o rolników lub domowników rolnika wnioskujących o płatność dla młodych rolników.

Nowelizacja zakłada także określenie przez ARiMR daty rozpoczęcia działalności rolniczej w przypadku małżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo i ubiegających się o wsparcie, posiadających nadany PESEL.

Wprowadzane rozwiązania korzystnie wpłyną na beneficjentów środków finansowych w ramach płatności związanych do zwierząt oraz płatności dla młodych rolników, przez co będą sprzyjały stabilizacji warunków prowadzenia działalności rolniczej i korzystnie wpłyną na zdolność do regulowania bieżących zobowiązań pracodawców w sektorze rolnictwa, a tym samym pozytywnie wpłyną na stabilność zatrudnienia w rolnictwie, widnieje w podsumowaniu dokumentu.

Źródło: sejm.gov.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.