Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe zielone miejsce w centrum Torunia [Zobacz Zdjęcia]

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Minipodwórko przy ul. Podmurnej
Minipodwórko przy ul. Podmurnej Grzegorz Olkowski/Polska Press
Przy ulicy Podmurnej, tuż obok wejścia do Urzędu Miasta Torunia powstało mini podwórko z mikro zielenią. Nawiązuje ono do popularnego obecnie w miastach trendu wprowadzania roślinności do zwartej zabudowy centrum.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Toruń. Więcej zielonych mini-podwórek

Pomysł na mikrozieleń powstał podczas drugiego naboru do bardzo popularnego od lat programu "Moje podwórko", w którym właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie od miasta. Mieszkańcy mogą otrzymać nawet do 70 proc. zwrotu kosztów zagospodarowania swoich podwórek, które dzięki inwestycji zyskują nowe życie i służą rekreacji i wprowadzeniu roślinności. W ósmej edycji programu "Moje podwórko" dofinansowanie otrzymało dziesięć wspólnot z obszaru starówki, Bydgoskiego Przedmieścia i Podgórza na łączną kwotę prawie 136 tys. zł. W budżecie miasta na 2022 rok przewidziano na ten cel 150 tys. zł. Z uwagi na to, że nie udało się, w dwóch naborach, rozdysponować całej kwoty, urzędnicy postanowili świecić przykładem i zorganizować mało estetyczny teren przy ulicy Podmurnej od strony głównego wejścia na starówkę, czyli od Al. Solidarności, pomiędzy urzędem a hotelem Polonia.

Polecamy

Zielone mini-podwórko w samym centrum Torunia

Teren, dotychczas postrzegany jako miejsce funkcjonowania podziemnych pojemników na odpady oraz licznie odwiedzanego bankomatu, zyskał zupełnie nowy wymiar. Pojawiły się liczne nasadzenia, zarówno pod drzewami, jak i pod ścianami budynków. W cieniu pod drzewem można usiąść na parklecie, przypiąć rower do stojaka i odpocząć. Zakątek przy Podmurnej, dzięki kilku zabiegom szybko stał się popularnym przystankiem na drodze pieszych korzystających z wizyty w urzędzie czy z bankomatu. Dziś można tam już usiąść w otoczeniu zieleni.

- Zabieg, jaki wykonaliśmy na niewielkim wycinku Podmurnej można porównać do niwelowania efektu zbitej szyby. Liczymy na to, że podniesienie estetyki tego miejsca spowoduje zmniejszenie drobnych aktów wandalizmu i zniszczeń, jakie miały wcześniej miejsce wokół śmietników i niedaleko popularnej piekarni. Całość jest dozorowana przez monitoring miejski – kamerę umieszczoną na ścianie budynku urzędu - opowiada Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Mikrozieleń w mieście wymieniana jest jako podstawowy element mający wpływ m.in. na łagodzenie temperatury czy prawidłowe gospodarowanie wodami opadowymi, nawet na obszarach tak silnie zurbanizowanych, jak toruńska starówka. Urzędnicy zapowiadają, że to nie koniec i takich miejsc będzie powstawało więcej. Podmurna to przykład, jak niewielkim nakładem finansowym można zmienić odbiór miejsca.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska