Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowelizacja emerytur pomostowych w Polsce. Jakie zmiany przyjął rząd?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła wprowadzenie zmian do ustawy o emeryturach pomostowych. Nowelizacja obowiązującej dotychczas ustawy ma na celu uporządkowanie całej procedury. Jedną z najważniejszych zmian jest to, że każdy, kto będzie starać się o przyznanie emerytury pomostowej, nie będzie w przymusie wcześniejszego rozwiązania aktualnego stosunku pracy. Co dokładnie znajdziemy w nowej ustawie?
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła wprowadzenie zmian do ustawy o emeryturach pomostowych. Nowelizacja obowiązującej dotychczas ustawy ma na celu uporządkowanie całej procedury. Jedną z najważniejszych zmian jest to, że każdy, kto będzie starać się o przyznanie emerytury pomostowej, nie będzie w przymusie wcześniejszego rozwiązania aktualnego stosunku pracy. Co dokładnie znajdziemy w nowej ustawie? Archiwum Polska Press
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg potwierdziła wprowadzenie zmian do ustawy o emeryturach pomostowych. Nowelizacja obowiązującej dotychczas ustawy ma na celu uporządkowanie całej procedury. Jedną z najważniejszych zmian jest to, że każdy, kto będzie starać się o przyznanie emerytury pomostowej, nie będzie w przymusie wcześniejszego rozwiązania aktualnego stosunku pracy. Co dokładnie znajdziemy w nowej ustawie?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych zostały przyjęte przez rząd w połowie lutego. W treści można znaleźć m.in. możliwość wnioskowania o emeryturę pomostową przed rozwiązaniem stosunku pracy. Jednocześnie Państwowa Inspekcja Pracy ma mieć rozszerzony zakres kontroli. Co w praktyce oznaczają zmiany proponowane przez rząd oraz minister Marlenę Maląg?

Emerytura pomostowa — co to dokładnie?

Przedmiotem nowelizacji jest emerytura pomostowa. Co to takiego? Jest to świadczenie okresowe przysługujące do czasu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Ta konkretna opcja jest skierowana do tych osób, które wykonują pracę o szczególnym charakterze bądź w szczególnych warunkach. Kluczowe jest to, że wraz z wiekiem dochodzi do wyraźnego pomniejszenia możliwości wykonywania pracy, a przede wszystkim odnotowuje się u pracownika wyraźny spadek wydolności psychofizycznej.

Warto przeczytać

Emerytura pomostowa — jakie wymogi formalne trzeba spełnić?

Ustawa z 2008 roku szczegółowo określa, jakie warunki pracy uprawniają do otrzymywania tego świadczenia. Przede wszystkim regulacje dotyczą:

  • urodzonych po 1 stycznia 1948 roku,
  • wykonywały prace w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku oraz po 31 grudnia 2008 roku.
  • osób po 60 r.ż. (w przypadku mężczyzn) i po 55 r.ż. (w przypadku kobiet)
  • płacących składki przez 25 lub 20 lat (kolejno dla mężczyzn i kobiet).

Praca w szczególnych warunkach to taka, która wiążę się z czynnikami ryzyka rosnącymi wraz z wiekiem, a które z dużym prawdopodobieństwem mogą skutkować trwałymi uszkodzeniami zdrowia. Dotyczy to zarówno warunków środowiska pracy, jak i procesów technologicznych oraz czynników związanych z siłami natury. Z zasady szczególne warunki występują wtedy, gdy nawet podejmowanie profilaktyki zabezpieczającej pracownika oznacza duże ryzyko pojawienia się zagrożeń jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Ochrona przed utratą pracy — co gwarantuje znowelizowana ustawa?

Planowane przez rząd zmiany z założenia mają być korzystne dla osób starających się o uzyskanie emerytury pomostowej. Zgodnie z komunikatem CIR ma być to zagwarantowane poprzez ochronę osoby wnioskującej przed utratą pracy np. w sytuacji, gdyby nie została jej przyznana emerytura pomostowa. Wcześniej konieczne było rozwiązanie stosunku pracy. To zaś rodziło trudności w przypadku, gdy wnioskujący nie spełniał wszystkich niezbędnych wymogów i ostatecznie zostawał zarówno bez pracy, jak i bez emerytury. Wprowadzona zmiana jasno wskazuje, że tym razem wnioskować można o świadczenie bez kończenia stosunku pracy. Wraz z przyznaniem emerytury pomostowej wnioskujący może:

  • zrezygnować z pracy, aby otrzymywać świadczenie,
  • czasowo zawiesić wypłatę świadczenia, co zostanie wznowione wraz z zerwaniem stosunku pracy.

Rozwiązanie to ma na celu zabezpieczenie pracowników starających się o emeryturę pomostową przed znalezieniem się w sytuacji bez źródła dochodu.

Polecamy

Emerytura pomostowa - ile osób ją pobiera?

Ostatnie dane z września 2021 roku mówią o 36,9 tys. osób, ktore faktycznie pobierały emeryturę pomostową. Jednocześnie plan finansowy Funduszu Emerytur Pomostowych zakłada, że w 2022 roku liczba tych osób może wzrosnąć do około 41,1 tys. osób.

Nowelizacja ustawy - co z PIP?

Wprowadzone zmiany nie dotyczą wyłącznie emerytury pomostowej. W nowych rozwiązaniach znajdują się również zapisy rozszerzające kompetencje Państwowej Inspekcji Pracy w związku z wykonywaniem pracy uprawniającej do składania wniosków o tę emeryturę.. Przepisy te umożliwiają PIP dokonanie merytorycznej oceny tego, w jaki sposób pracodawca kwalifikuje wykonywane w jego zakładzie pracy jako prace:

  • o szczególnym charakterze bądź
  • w szczególnych warunkach.

PIP może dodatkowo kontrolować u pracodawcy wykaz stanowisk pracy przypisywanych do powyższych rodzajów. Dzięki temu pracownik może złożyć skargę również wtedy, gdy jego stanowisko pracy nie zostanie umieszczone w tym wykazie, choć praca będzie określona jako wykonywana w szczególnych warunkach lub o szczególnych charakterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska