Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]

wap
Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA]
Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA] Tomasz Bielicki
Most drogowy im. Elżbiety Zawackiej ma już trzy lata. 9 grudnia około godziny 14 miną dokładnie trzy lata od kiedy pierwsze pojazdy przejechały przez nowy most w Toruniu.

Most przez Wisłę im. gen. Elżbiety Zawackiej był największa inwestycją w Toruniu od wielu lat. Jego wygląd odnosi się do architektonicznego układu miasta. Wykonany jako stalowa konstrukcja łukowa, kształtem przęseł nawiązuje do istniejących już toruńskich mostów: kolejowego i drogowego.

Nowoczesna, podwieszana konstrukcja oparta na jednej, centralnej podporze w nurcie rzeki, sprawia, że most w niewielkim stopniu ingeruje w naturalne otoczenie. Główna podpora mostu nie zakłóca pierwotnego biegu Wisły i zapewnia zachowanie żeglowności.

Na toruńskim moście im. gen. Elżbiety Zawackiej powstały ponad 4 kilometry tras i dróg dojazdowych,. Budowla ma 18 tysięcy ton konstrukcji stalowej, pochłonęła też 8 tysięcy ton stali zbrojeniowej, 3 tysiące ton asfaltu i 65 tys. metrów sześciennych betonu.
Nowa, a właściwie licząca sobie już 3 lata przeprawa przez Wisłę w Toruniu zawieszona została na najdłuższych w Polsce przęsłach łukowych. Każde z nich ma po 270 m długości i 50 m wysokości (mierzonej od najwyższego punktu łuku do poziomu góry fundamentu podpory). Są to najdłuższe przęsła mostu łukowego w Polsce. To nie jedyna nowinka technologiczna na budowie toruńskiej przeprawy. Nawierzchnia mostu i dróg dojazdowych została wykonana z tzw. asfaltu lanego.

Polecamy:

Świąteczna iluminacja w Toruniu [ZDJĘCIA]

Świąteczna iluminacja w Toruniu [ZDJĘCIA]

Przy budowie tego mostu wykorzystano też nowatorskie technologie chroniące środowisko. Konstrukcja oparta na jednej, centralnej podporze w nurcie rzeki, sprawia, że most w niewielkim stopniu ingeruje w naturalne otoczenie. Główna podpora mostu nie zakłóca pierwotnego biegu Wisły i zapewnia zachowanie żeglowności.

Zobacz także: Bieg Świętych Mikołajów [ZDJĘCIA]

Z prawobrzeżnej części Torunia droga na most prowadzi przez trzypoziomowe skrzyżowanie w obrębie pl. Daszyńskiego – jeden z najtrudniejszych konstrukcyjnie elementów trasy mostowej. W ramach nowego skrzyżowania powstał tunel, rondo i estakada. Wykonanie węzła wiązało się z przebudową istniejącej już infrastruktury podziemnej i naziemnej. Na lewym brzegu Wisły trasa mostowa była zdecydowanie mniej skomplikowana konstrukcyjnie. Objęła między innymi wykonanie kilkuset metrów nowych odcinków dróg, przejścia podziemnego dla pieszych i wiaduktu nad koleją.

- Nowy most w Toruniu posiada iluminację. W sumie na całym obiekcie zamontowano 140 punktów świetlnych koloru białego - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu.

Ich uruchomienie poprzedziły testy, które miały na celu sprawdzenie źródeł światła i opraw oświetleniowych. Fachowcy oceniali, jak iluminacja współgra z oświetleniem drogowym na moście. Przed ostatecznym uruchomieniem wymodelowali ją tak, aby nie oślepiała kierowców, tylko podkreślała walory architektoniczne mostu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nowy most drogowy w Toruniu ma już trzy lata [ZDJĘCIA] - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska