Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na lasy w Toruniu. Sprawdź, co się zmieni!

Szymon Spandowski
Las na Rudelce w Toruniu służy dziś między innymi biegaczom, w tym uczestnikom Top Cross im. Mariana Piotrkowskiego
Las na Rudelce w Toruniu służy dziś między innymi biegaczom, w tym uczestnikom Top Cross im. Mariana Piotrkowskiego Jacek Smarz
Lasy komunalne zajmują w Toruniu niemal 480 hektarów, niebawem powinny powstać koncepcje turystyczno-rekreacyjnego zagospodarowania czterech ich fragmentów. Urząd Miasta czeka na oferty.

Toruń od wieków lasami stoi. Zielona otulina miasta była kiedyś źródłem sporych dochodów, rezerwą materiałów budowlanych i wreszcie, miejscem rekreacji i wypoczynku. Dziś na pierwszym miejscu zdecydowanie znajduje się ta ostatnia funkcja, chociaż od dawna mówi się, że miejskie lasy można by było pod tym względem wykorzystać lepiej.

Toruńskie lasy mają się zmienić

Wydział Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta właśnie rozpoczął poszukiwania firmy, która opracuje koncepcję turystyczno-rekreacyjnego zagospodarowania czterech zespołów leśnych: okolic Rudelki, czyli terenów o powierzchni około 11 hektarów, 9-hektarowego kompleksu leśnego przy skrzyżowaniu ulic Przy Skarpie i Ligi Polskiej, lasu rozciągającego się na powierzchni około 110 hektarów od skrzyżowania ul. Polnej z Szosą Chełmińską, przez Fort VII w stronę Barbarki, oraz terenów przy Prezydentówce.

Czytaj także: Kurka króluje od początku lata

W tym ostatnim przypadku najwięcej zastrzeżeń budzi stan parku przy dawnej rezydencji właścicieli folwarku Bielany. Jak wiadomo, teren ten należy do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, będzie on rewitalizowany przy okazji planowanej rozbudowy lecznicy. Magistrat zamierza zająć się swoją zielenią w tym rejonie, aby później miejskie tereny nie odstawały od reszty.

Co nowego w lasach w Toruniu?

Cztery wybrane zespoły leśne w Toruniu mają się doczekać nowych ciągów komunikacyjnych z drogami rowerowymi włącznie. Autorzy koncepcji powinni również zastanowić się nad nowymi nasadzeniami, zadbać o miejsca biwakowe i rekreacyjne. W planach jest m.in. park linowy, tor saneczkowy oraz taras widokowy, które miałby powstać w rejonie Skarpy. Mile widziane będą również własne pomysły, na razie jednak mają one pochodzić tylko od projektantów, mieszkańcy miasta będą mogli zabrać głos później, kiedy zostaną ogłoszone konsultacje społeczne.

- Wymyślać można tu wiele rzeczy, które nie zawsze można później zrealizować - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UM. - Ustaliliśmy więc, że najpierw musimy poznać możliwości przyrodnicze, stworzyć ramy, które później będzie można wypełnić pomysłami.

Na opracowanie całej koncepcji wykonawca będzie miał piętnaście tygodni od podpisania umowy, jednak nie później niż po ośmiu tygodniach od tego momentu powinien przedstawić dwa różne warianty, które będą stanowiły podstawę do przeprowadzenia konsultacji społecznych.

Zmiany w lasach bez toruńskiej Kępy

Przygotowywany plan nie obejmie Kępy Bazarowej. Przyszłość najcenniejszego fragmentu lasów miejskich rozstrzygnąć ma konkurs urbanistyczno-architektoniczny, - zostanie ogłoszony przez Urząd Miasta Torunia. Spore znaczenie będzie tu miała z pewnością koncepcja przebudowy starego mostu drogowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska