Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon na toruńskiej starówce. Stanął tu już pierwszy ogródek

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Pierwszy w obecnym sezonie ogródek gastronomiczny na toruńskiej starówce stanął na ulicy Łaziennej
Pierwszy w obecnym sezonie ogródek gastronomiczny na toruńskiej starówce stanął na ulicy Łaziennej Grzegorz Olkowski
Nowy sezon na starówce w Toruniu powoli się rozkręca. Będzie specyficzny, bo bez dostępu do części Bulwaru Filadelfijskiego na wysokości zabytkowej części miasta.

15 marca rozpoczął się na starówce sezon ogródków przy lokalach gastronomicznych oraz stoisk. Potrwa do połowy listopada.

Ogródki w Toruniu: najwięcej trzeba płacić na Rynku Staromiejskim

- W 2022 roku na terenie Zespołu Staromiejskiego funkcjonowały 104 ogródki. To pokazuje, jakim zagłębiem gastronomicznym jest w Toruniu starówka. Ponadto były 33 stoiska, w tym te z pamiątkami, kwiatami i warzywami. W tym roku spodziewamy się podobnej liczby wniosków o uruchomienie ogródków i stoisk. Obecnie trwa gorący okres ich weryfikowania, podpisywania umów na udostępnienie terenu i odbierania ogródków w terenie - wyjaśnia Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

Dzierżawa metra kwadratowego terenu na starówce pod ogródek gastronomiczny kosztuje miesięcznie od 30 do 35 złotych. Stawka zależy między innymi od lokalizacji. Najwyższe są w najatrakcyjniejszej części starówki, czyli na Rynku Staromiejskim, w okresie od czerwca do sierpnia.

- Istotne jest to, że wygląd ogródków musi być zgodny z wytycznymi estetycznymi, czyli m.in. muszą mieć lekką konstrukcję wykonaną z naturalnych surowców, nie mogą zasłaniać widoku na kamienicę, przed którą stoją. Elementem obowiązkowym jest również naturalna zieleń oraz przystosowanie ogródka do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami - wylicza Aleksandra Iżycka.

W obecnym sezonie pierwszy ogródek stanął na ulicy Łaziennej. To część pierogarni "Stary Młyn". Jest już też jeden z ogródków na Rynku Staromiejskim.

Do końca marca na starówce pojawią się parklety. To miejsca do odpoczynku z siedziskami i zielenią. Staną w 11 punktach starówki. Inna sezonowa atrakcja starówki, fontanna Cosmopolis, zacznie "grać" w połowie kwietnia.

- Przez cały rok BTCM monitoruje stan infrastruktury na starówce. W sezonie turystycznym te działania mają zwiększoną częstotliwość. Sprawdzany jest nie tylko stan nawierzchni, ale również miejsca rekreacji, zieleni, oznakowanie poziome i pionowe ulic. Od marca do listopada pracownicy monitorują także przestrzeganie zasad dotyczących organizacji infrastruktury sezonowej (ogródków i stoisk) i ich zgodność z wytycznymi konserwatorskimi. Zasady są dla wszystkich przedsiębiorców jednakowe i jeśli ktoś ich nie przestrzega, to musi się liczyć z karą finansową - podkreśla Aleksandra Iżycka.

Polecamy

Sezon na starówce: od strony Wisły będą problemy

Uatrakcyjnić starówkę ma również zieleń. Jesienią ubiegłego roku na Rynku Nowomiejskim pojawiły się nowe lipy. Zostały posadzone w ramach budżetu obywatelskiego.

- Planujemy również tzw. mikrozieleń w donicach, m.in. pod tablicami pamiątkowymi w różnych miejscach na starówce, żeby zainteresować przechodniów i zachęcić do zapoznania się z treścią miejsc upamiętniających znane osoby czy wydarzenia. Nowe, zielone oblicze zyskają m.in. fosa południowa ruin zamku krzyżackiego i kamienny ogród przy ulicy Podmurnej. Wokół starówki pojawią się rabaty bylinowe, a w ciągach staromiejskich ulic - nowe nasadzenia. Obejmą m.in. Fosę Staromiejską czy plac Rapackiego - wymienia Aleksandra Iżycka.

Te działania mają poprawić estetykę starówki. Taki jest też cel prezentacji starych zdjęć Torunia w witrynach niewynajętych lub remontowanych lokali użytkowych znajdujących się przy głównych ulicach zabytkowej części miasta. Wystarczy wyrazić zgodę, a Urząd Miasta sfinansuje wystawę.

Rozpoczęty już sezon będzie specyficzny ze względu na przebudowę i zamknięcie Bulwaru Filadelfijskiego na wysokości starówki. Nieznany jest na razie termin zakończenia tych prac. Wiadomo, że w najbliższych miesiącach nie będzie dojścia bezpośrednio ze starówki nad Wisłę. Trzeba liczyć się z problemami w poruszaniu się po jej południowej części. Z powodu zamknięcia Bulwaru Filadelfijskiego wyjechać z niej można tylko ulicą Kopernika. W weekendy są z tym problemy, a będą zapewne jeszcze większe, gdy sezon się rozkręci i turystów przyjeżdżających na starówkę będzie znacznie więcej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska