Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy sezon u Horzycy: Biblia, "Biesy", "Zemsta", "Tramwaj zwany pożądaniem" i remont

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nowy sezon u Horzycy: Biblia, "Biesy", "Zemsta", "Tramwaj zwany pożądaniem" i remont
Nowy sezon u Horzycy: Biblia, "Biesy", "Zemsta", "Tramwaj zwany pożądaniem" i remont archiwum
Ładniej, jaśniej, wygodniej i oszczędniej - tak ma być w toruńskim Teatrze im. Wilama Horzycy po zakończeniu trwającego właśnie remontu.

Na zewnątrz prace obejmują naprawę i malowanie elewacji (dwie z nich są już odnowione). Wymienione zostaną podłogi widowni na parterze i balkonach. Kupiono nowe fotele. Będą, jak zapewnia dyrektor Teatru Horzycy Andrzej Churski, dużo wygodniejsze od poprzednich. Dzięki nowemu ustawieniu siedzisk poprawić ma się widoczność z każdego miejsca dla publiczności. Wygodniej będzie się siedziało również w lożach pierwszego piętra. Po kilkudziesięciu latach zamknięcia z uwagi m.in. na bezpieczeństwo widzom udostępniony zostanie ulepszony drugi balkon.

Teatr będzie wentylowany. Budynek wprawdzie na początku zeszłego stulecia wyposażono w system wentylacji, ale nie działał on już od wielu lat. Zabytkowe wentylatory zastąpi nowa aparatura, wykorzystane zostaną stare kanały przepływu powietrza.

- Po remoncie będziemy pewnie jednym z niewielu teatrów w kraju z wyłącznie energooszczędnym oświetleniem scenicznym – zapowiada Andrzej Churski.

Ogromny żyrandol nad widownią wyposażony zostanie w 200 żarówek ledowych. Oszczędniejsze wykorzystanie energii zapewnią też m.in. ocieplenie dachu oraz uszczelnienie drzwi i okien. Pojawią się nowe wykładziny i zasłony, trochę jaśniejsze od dotychczasowych.

Remont ma kosztować ponad 11 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu samorządu województwa, z konta teatru i ze środków Unii Europejskiej.

Zwycięzca już pracuje

- Planowaliśmy odnowiony gmach oddać do użytku 28 listopada, w setną rocznicę wystawienia na naszych deskach „Zemsty” w reżyserii Franciszka Frączkowskiego. Ten spektakl inaugurował w 1920 roku działalność polskiej sceny teatralnej w Toruniu - mówi dyr. Andrzej Churski.

Wirus opóźnił remont i przesunął termin premiery planowanej na otwarcie. Oczywiście, premierą miała być nowa inscenizacja najsłynniejszej komedii Aleksandra Fredry.

- Przenieśliśmy ją na marzec, na Międzynarodowy Dzień Teatru - mówi dyrektor artystyczny TWH Paweł Paszta. - Będziemy się starali odnieść komedię Fredry do naszej współczesności, ale bez ingerencji w ten świetnie napisany tekst.

Zobacz także: Groźny wypadek przerwał jego muzyczną karierę. Historia Pawła Tura [wideo]

„Patronem” zeszłego sezonu w toruńskim teatrze była postać błazna, który, jak mówią pracownicy teatru, trochę sobie z nich zadrwił: ukierunkowany na lżejszy repertuar sezon upłynął w znacznej części w cieniu pandemii. Tym razem hasłem przewodnim ma być… „Koniec świata”, przy czym hasła nie należy interpretować z nadmierną powagą.

Pierwsza premiera sezonu już się odbyła na nieremontowanej Scenie na Zapleczu. To „Cholernie mocna miłość” w reżyserii Elżbiety Jakubczak na podstawie prawdziwych wojennych losów torunianina skazanego i więzionego przez hitlerowskich okupantów za homoseksualizm.

Trwają przygotowania do kolejnej premiery. Przedstawienie pod roboczym tytułem „Biblia: próba” reżyseruje Jernej Lorenci, który wygrał festiwal Kontakt w 2016 roku. Widzów i jury zachwyciła wówczas jego inscenizacja „Iliady” Homera z teatru w Ljubljanie.

Słoweniec w Toruniu sięga po kolejną wielką księgę ludzkości - Biblię. To nie koniec przedstawień wywiedzionych z wątków biblijnych. Daria Kopiec, która „u Horzycy” wyreżyserowała „Dziadka do orzechów”, już pracuje z aktorami nad premierą autorskiego spektaklu „Wyspa” inspirowanego Apokalipsą.

Trwa głosowanie...

Czy koronawirus nadal stanowi zagrożenie?

Duchu, ukaż się!

W drugiej połowie sezonu w repertuarze Teatru Horzycy znajdzie się klasyka literatury: oprócz „Zemsty”, przedstawienie według „Biesów” Fiodora Dostojewskiego i „Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa. Powinien odbyć się również przeniesiony z ubiegłego sezonu Międzynarodowy Festiwal „Kontakt”.

- Od tego, czy pozyskamy na ten projekt sponsora, zależy wystawienie monodramu „Testament Marii”, przedstawiającego punkt widzenia matki Jezusa Chrystusa, ciepiącej z powodu trudnego losu, który został przeznaczony jej synowi - mówi Paweł Paszta.

Wyłącznie w internecie pokazywane będzie eksperymentalne widowisko „Show Me the Dark Side of Your Moon” łączące teatr, taniec i tekst – o relacjach między kobietą a mężczyzną przez pryzmat ich snów.

W 100-lecie polskiej sceny w Toruniu widzowie mogą też liczyć na dodatkowe atrakcje. Zaplanowano happeningi, w tym jeden z… wywoływaniem duchów! Będą koncerty, nowe programy kabaretu Loża Kopernika i spotkania z cyklu „Salon Poezji”. Teatr zaprosi widzów z niepełnosprawnościami wzroku na przedstawienia z audiodeskrypcją i słuchu – na spektakle tłumaczone na język migowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska