Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy stary młyn na Mokrem

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Centrum Nowoczesności od kilku dni jest już gospodarzem swojej części zespołu młynów na Mokrem. Za kilka dni natomiast może rozstrzygnąć się los fragmentu obiektu, który nie został jeszcze zagospodarowany.

<!** Image 3 align=none alt="Image 213000" sub="Centrum Nowoczesności od kilku dni jest już gospodarzem swojej części zespołu młynów na Mokrem. Za kilka dni natomiast może rozstrzygnąć się los fragmentu obiektu, który nie został jeszcze zagospodarowany [Fot.: Sławomir Kowalski]">

Centrum Nowoczesności od kilku dni jest już gospodarzem swojej części zespołu młynów na Mokrem. Za kilka dni natomiast może rozstrzygnąć się los fragmentu obiektu, który nie został jeszcze zagospodarowany.

Jeden z największych historycznych obiektów przemysłowych na Pomorzu rozpoczyna kolejny rozdział w swoich dziejach. Pierwsza część wyremontowanego zespołu młynów na Mokrem została kilka dni temu odebrana przez Centrum Nowoczesności, które zresztą, zanim jeszcze wszystkim formalnościom stało się zadość, umieściło swojej wieży pierwszy eksponat - wahadło Foucaulta. Ze szturmem na Młyn Wiedzy będzie jednak trzeba jeszcze się wstrzymać, zanim centrum wprowadzi się do nowych pomieszczeń i zainstaluje kolejne wystawy, minie kilka miesięcy.<!** reklama>

- Zrobimy wszystko, aby w ostatnim kwartale tego roku centrum zostało otwarte - zapewnia Monika Wiśniewska, dyrektor toruńskiego Młyna Wiedzy.

Jako pierwsza w nowej roli zadebiutuje więc część młyńskiego zespołu zbudowana podczas okupacji. Za jej ścianą trwają roboty budowlane, które zmieniają najstarszy, jeszcze dziewiętnastowieczny fragment obiektu, w Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży.

- Ta część młyna przykrywana jest właśnie dachem, podobnie jak sąsiadujący z nią magazyn, który z całością będzie połączony kładką - tłumaczy Marcin Maksim, dyrektor magistrackiego Wydziału Inwestycji i Remontów.

Termin zakończenia tego etapu budowy był już przekładany, w tej chwili wygląda na to, że prace zostaną zakończone pod koniec tego roku, a MCSM zostanie otwarte na początku przyszłego roku. Powstaną tu między innymi baza noclegowa i gastronomiczna, bardzo zyska także otoczenie - bardzo interesujące, chociażby ze względu na płynącą tuż obok strugę.

Renowację obu fragmentów kolosa, z którego do końca lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pociągi wywoziły dziesiątki ton mąki, prowadzi miasto, wspomagając się przy tym pokaźnymi dotacjami unijnymi.

Powoli zaczyna się również kształtować przyszłość najmłodszej, powojennej części dawnego zespołu młyńskiego. Toruński magistrat, który długo i bezskutecznie próbował znaleźć właściciela dla tej części budowli, postanowił ostatecznie wyremontować ją w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i przeznaczyć na biura. Wciąż jeszcze rzadko w Polsce spotykaną operację pomaga przygotować specjalna firma doradcza, która przygotowała już stosowną dokumentację.

- Właśnie ją analizujemy, by na spotkaniu 13 czerwca przedstawić go prezydentowi - mówi Adam Zakrzewski, dyrektor Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Torunia.

Raport pomoże ustalić najbardziej korzystne dla obu stron zasady remontu oraz późniejszego wykorzystywania pomieszczeń. Być może przez jakiś czas dwie kondygnacje będzie wykorzystywał dla swoich potrzeb Urząd Miasta. Jeżeli magistratowi uda się do końca tego roku znaleźć partnera prywatnego, remont ostatniego elementu młyńskiego kolosa mógłby rozpocząć się wiosną przyszłego roku.

Przy okazji warto wspomnieć, że ten położony najbliżej ulicy Kościuszki fragment kompleksu został zaprojektowany przez profesora Jana Tajchmana.

Młyn na Mokrem, potocznie zwany młynem Rychtera, zaczął powstawać pod koniec lat 80. XIX wieku. Pierwszym jego właścicielem był Gustaw Gerson, od którego zakład przejął Leopold Rychter. O tym, jak wyglądał młyn parowy z Mokrego przed wojną, a więc przed kolejnymi poważnymi rozbudowami, można się przekonać, zaglądając do książki Joanny Kucharzewskiej „Architektura i urbanistyka Torunia”.


Warto wiedzieć

Miliony - woda na toruński młyn

  • Budowa Centrum Nowoczesności pochłonęła w sumie ponad 32 miliony złotych.
  • Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniosło 65 procent.
  • Poza tym w tej części, gdzie będzie mieściło się Centrum Nowoczesności zostanie zlokalizowany Toruński Inkubator Technologiczny, kosztujący ponad 16 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska