"Teka Komisji Historii Sztuki" nigdy nie ukazywała się regularnie - pierwszy tom wydano w 1959 roku, a następne publikowano co kilka lat. Od lat 70. odstępy czasowe były zwykle coraz większe, zdarzało się, że była to nawet dekada. W XXI wieku częstotliwość publikacji wyraźnie się zwiększyła - dwa kolejne tomy wydano w 2002 i 2005 roku. Niestety, później przyszła pora na przerwę najdłuższą, która trwała aż do bieżącego roku.
Najnowszy tom
Tom jedenasty, który został właśnie wydany przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu, nosi tytuł "Studia nad dziedzictwem artystycznym Torunia i ziemi chełmińskiej w czasach Mikołaja Kopernika" i został opublikowany pod redakcją dr hab. Moniki Jakubek-Raczkowskiej oraz dr. hab. Juliusza Raczkowskiego, profesorów UMK.
- Zamierzeniem inicjatorów i redaktorów jest przywrócenie tego periodyku do współczesnego dyskursu naukowego, powrót do jego częstszej obecności w aktualnej wymianie myśli i propozycji badawczych oraz proponowanych ustaleń. Autorzy tekstów należą do trzech różnych generacji toruńskich historyków sztuki. Łączy ich odbycie studiów na Wydziale Sztuk Pięknych, emocjonalny stosunek do zabytków i artystycznych świadectw dziedzictwa kulturowego, wspólnota zainteresowań, koncentracja na problematyce sztuki Torunia, jej ciągłej aktualności badawczej - napisał w słowie wstępnym profesor Michał Woźniak.
Jaka tematyka pojawia się w najnowszym tomie "Teki Komisji Historii Sztuki"? Publikacja zawiera pięć obszernych artykułów. Monika Jakubek-Raczkowska i Juliusz Raczkowski pochylili się nad tematem sztuki w Torunia w czasach Mikołaja Kopernika, a także historii tzw. kaplicy kopernikańskiej w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty oraz jej wyposażeniu w świetle najnowszych badań. Katarzyna Bucław opublikowała artykuł "Późnośredniowieczne paramenty z kościoła świętojańskiego w Toruniu". poświęcony historycznych szatom liturgicznych, Łukasz Guzowski skupił się na zapomnianych stallach podwieżowych, także z toruńskiej fary, a Michał Woźniak na zabytkach złotniczych związanych z biskupem chełmińskim Mikołajem Crapitzem.
XI tom "Teki Komisji Historii Sztuki" jest dostępny w internetowym sklepie Towarzystwa Naukowego w Toruniu - jego cena to 50 złotych. Nowe wydanie liczy sobie 181 stron.
O Pięknej Madonnie Toruńskiej i poliptyku
Na przestrzeni lat na łamach "Teki Komisji Historii Sztuki" opublikowano szereg artykułów, które miały fundamentalne znaczenie dla wiedzy o najważniejszych dziełach sztuki Torunia i regionu. Właśnie w dawnych tomach "Teki" światło dzienne ujrzały pierwsze tak obszerne publikacje dotyczące m.in. Pięknej Madonny Toruńskiej, słynnego poliptyku z kościoła pofranciszkańskiego, czy polichromii w toruńskich świątyniach, na lata będące podstawą stanu wiedzy o tych zabytkach.
Redaktorem pierwszego tomu "Teki Komisji Historii Sztuki" był profesor Zbigniew Hornung, pięć kolejnych ukazało się pod redakcją profesor Jadwigi Puciaty-Pawłowskiej, a cztery następne profesora Józefa Poklewskiego.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?