Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Związek Pruski

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zdjęcia budynków szkieletowych na Bydgoskim Przedmieściu stają się archiwalne często i szybko. Tu widzimy willę przy ul. Krasińskiego spaloną pod koniec 2006 roku [Fot.: Łukasz Trzeszczkowski]
Zdjęcia budynków szkieletowych na Bydgoskim Przedmieściu stają się archiwalne często i szybko. Tu widzimy willę przy ul. Krasińskiego spaloną pod koniec 2006 roku [Fot.: Łukasz Trzeszczkowski] Łukasz Trzeszczkowski
Strona „Mur pruski w Toruniu” powstała jesienią tego roku. Doczekała się już kilkuset fanów, których napędza ciekawość, troska o skarby toruńskiej architektury i... gniew.

Głosów obrońców „Torunia w kratkę” słychać było w mieście sporo, jak dotąd odzywały się one jednak głównie w pojedynkę. Od niedawna zatroskani i oburzeni zaczynają się coraz liczniej gromadzić w internecie, wokół założonej na Facebooku jesienią tego roku ciekawej strony „Mur pruski w Toruniu”. Założyli ją Magdalena Olszta-Bloch, Jacek Bloch oraz Grzegorz Kazuro, dzieląc się swoją sporą kolekcją zdjęć toruńskich budowli szachulcowych, których spora liczba w ciągu ostatnich lat zniknęła z miejskiego krajobrazu.
[break]
- Uznaliśmy, że trzeba je jakoś utrwalić - mówi Magdalena Olszta-Bloch. - Zainteresowanie, jakie strona wzbudziła, mocno nas jednak zaskoczyło, w większości pokazujemy na niej przecież ruiny i zgliszcza.
Trudno pokazywać toruński „mur pruski” inaczej, przecież tak on wygląda: ruiny, zgliszcza oraz place - puste, czyli przygotowane pod zabudowę, lub już zastawione jakimiś współczesnymi klockami. Za dowód mogą wystarczyć chociażby zrobione wczoraj zdjęcia z kamienicy przy Bydgoskiej 50/52. Tej pięknej, o której pilny remont wiele już razy apelowaliśmy otrzymując z magistratu zapewnienie, że ratunek nadejdzie, gdy Unia Europejska znów rozwiąże sakiewkę. Pięknie, czy jednak dewastowany obiekt do tego czasu wytrzyma? Wrażenia z wizji lokalnej pozostawiają co do tego wątpliwości.
Cenne są też umieszczone na stronie fotografie archiwalne. Nie czarno-białe z dalekiej przeszłości. Szał burzenia z jednej i bezsilność władz z drugiej doprowadził do tego, że sporą wartość zaczynają mieć zdjęcia sprzed kilku lat. Na „Murze pruskim” zobaczyć więc można willę przy ul. Krasińskiego 15a, kilka razy później podpalaną przez nieznanych sprawców. Kamienicę przy Bydgoskiej 35 podpaloną w tajemniczych okolicznościach raz a dobrze, czy też zburzone w br. domy przy ul. Mickiewicza.
Przeglądając umieszczone na „Murze pruskim” zdjęcia, można się przekonać o tym, jak piękne musiały być te budowle w lepszych czasach i o tym, że wbrew utartej opinii, nie były to obiekty tymczasowe.
Popularności „Muru pruskiego” nie ma się więc co dziwić, młoda strona zdobywa sobie fanów nie tylko w Polsce. - Odwiedzają nas też ludzie z Niemiec, mamy gości ze Wschodu - dodaje Magdalena Olszta-Bloch.
Jednych na stronę przyciąga ciekawość, wielu poza tym ma już jednak serdecznie dość tego, co się wokół budowli szachulcowych w Toruniu dzieje.
WARTO WIEDZIEĆ
Internetowa fala oburzenia wobec dewastacji resztek budynków szkieletowych rośnie również w innych miejscach w sieci. O ratowaniu „Torunia w kratkę” napisał niedawno na swoim blogu Jarosław Jaworski: jarryjaworski.blogspot.com.
Nazwę Nowy Związek Pruski, dla miłośników muru pruskiego i przeciwników jego likwidacji wymyślił nasz stały Czytelnik pan Wojciech Wielgoszewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska