Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O doktorze Bolesławie Błażejewskim - lekarzu wojskowym pracującym m.in. w Toruniu, zamordowanym w Katyniu

Lesław J. Welker
Pan doktor na spacerze z córkami po Toruniu: młodszą Krystyną Adelą i starszą Anną Marią
Pan doktor na spacerze z córkami po Toruniu: młodszą Krystyną Adelą i starszą Anną Marią Fot. z rodzinnego archiwum
Cieszył się opinią bardzo dobrego lekarza, całkowicie oddanego opiece nad żołnierzami. Zginął w Katyniu. W Toruniu odsłonięta zostanie tablica Jego Pamięci.

Bolesław Błażejewski urodził się 21 stycznia 1890 roku w rodzinie ziemiańskiej Hipolita i Adeli z d.Redlińskiej, w Illińcach k. Kamieńca Podolskiego. W roku 1900 podjął naukę w Gimnazjum Klasycznym w Kamieńcu Podolskim. W czerwcu 1908 r. uzyskał maturę i rozpoczął studia lekarskie na Uniwersytecie Św. Włodzimierza w Kijowie.

20 lipca 1914 r. został powołany do odbycia służby wojskowej w armii carskiej, awansowany do stopnia kapitana i skierowany, jako podlekarz-młodszy ordynator, do Głównego Oddziału Opatrunkowego 44. Dywizji Piechoty 21. Korpusu Armii na froncie galicyjskim. Studia ukończył 2 października 1916 r. i rozpoczął, równolegle ze służbą wojskową, praktykę w zakresie położnictwa i ginekologii.

W polskim wojsku
Podczas służby na froncie północnym, gdzie był młodszym ordynatorem Ruchomego Szpitala Polowego, dostał się do niewoli niemieckiej, przebywał w obozie w Dorpacie. Potem wrócił do Kamieńca Podolskiego, z którego po kilku tygodniach uciekł za Zbrucz, by uniknąć nasilających się prześladowań ze strony ukraińskich nacjonalistów.

3 września 1919 r. zgłosił się do Wojska Polskiego, a 17 października został przyjęty i zweryfikowany jako porucznik. Wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej, również jako komendant Czołówki Szpitala Polowego Nr 404. W październiku 1920 r. został awansowany na kapitana.

Na reklamację Ministerstwa Zdrowia Publicznego został bezterminowo urlopowany i skierowany na Polesie, gdzie 25 września objął stanowisko lekarza powiatowego w Kamieniu Koszerskim. W 1922 r. ukończył kurs Szkoły Aplikacyjnej w Warszawie, po którym objął stanowisko starszego lekarza 15. Pułku Artylerii Polowej w Bydgoszczy i pozostawał tam do 30 grudnia 1926 r., 3 maja 1922 r. awansowany do stopnia majora (ze starszeństwem od 1 czerwca 1919 r.).

W tym czasie opinię wystawił mu Szef Sanitarny Okręgu Korpusu VIII w Toruniu, płk dr Jan Kamiński: Wzorowy lekarz oddziału. Prowadzi wzorowo szkołę dla szer. san. funkcyjnych i szkołę gazową dla garnizonu. Dwa lata później opinia była taka sama: Pod każdym względem bardzo dobry lekarz wojskowy... nigdy nie zawiódł. 1 stycznia 1927 r. został komendantem Filii, a 10 września komendantem Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. 1 stycznia 1928 r. otrzymał awans do stopnia podpułkownika.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

23 grudnia 1929 r. trafił do Torunia na stanowisko komendanta VIII Szpitala Okręgowego. Zapewne do objęcia tego stanowiska przyczyniły się bardzo dobre opinie, jakie wystawili mu kolejni szefowie sanitarni: płk dr Zygmunt Gilewicz, płk dr Czesław Wincz i w końcu dowódca D.O.K. VIII gen. Stefan Pasławski, który napisał m.in.: ...lekarz o solidnej prosperującej fachowości, człowiek o gołębim sercu, z całkowitym oddaniem opiekuje się chorymi żołnierzami. Zawsze gotów jest bez żadnej zwłoki przyjść z pomocą... W trakcie służby w Toruniu był też ponownie komendantem Szpitala Sezonowego w Ciechocinku. 1 stycznia 1934 r. awansowany na pułkownika. W Toruniu związał się z Polskim Czerwonym Krzyżem i 27 listopada 1932 r. został wybrany zastępcą członka Zarządu Okręgu Pomorskiego, w którym odpowiadał za szkolenie personelu pogotowia sanitarnego.

Z Torunia do Krakowa
18 kwietnia 1934 r. opuścił Toruń, przeniesiony na stanowisko szefa sanitarnego D.O.K. V w Krakowie. Tu bardzo dobrą opinię wystawił mu dowódca D.O.K. gen. Aleksander Narbut-Łuczyński, ale szef Departamentu Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych gen. dr Stanisław Rouppert miał nieco inne zdanie: ...odznacza się miękkością charakteru, nie potrafi otoczeniu narzucić swej woli. /.../ Jest bardzo pracowity. Bardzo ideowy oficer... W odniesieniu do młodszych lekarzy jest bardzo dobrym wychowawcą. W styczniu 1936 r. na to samo stanowisko trafił do Lublina (D.O.K. II).

Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r. objął obowiązki szefa sanitarnego Armii „Lublin”. Po sowieckiej agresji 17 września, w nocy z 20 na 21 września, w rejonie Włodzimierza Wołyńskiego, dostał się do sowieckiej niewoli, do obozu w Kozielsku. Zamordowany został w Lesie Katyńskim wiosną 1940 r. Zidentyfikowany w czasie ekshumacji w roku 1943 i zapisany pod pozycją PCK (AM) 484, pochowany został w pierwszej bratniej mogile.

Bolesław Błażejewski związek małżeński zawarł 27 lipca 1921 r. z Marią Bochwicz-Podkańską, więzioną w roku 1954 przez Informację Wojskową, zmarłą w 1957 r. Z małżeństwa tego pozostały córki: Anna Maria - urodzona 8 września 1924 r., Krystyna Adela - urodzona 23 lutego 1931 r. W Toruniu Błażejewscy mieszkali przy ul. św. Katarzyny 5.

5 października 2007 r. prezydent Lech Kaczyński awansował pośmiertnie Bolesława Błażejewskiego do stopnia generała brygady.

Stowarzyszenie Rodzina Katyńska oraz Oddział Światowego Związku Żołnierzy AK w Toruniu zapraszają na odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci generała dr. Bolesława Błażejewskiego - 13 kwietnia 2018 r. o godz. 12 przed budynkiem przychodni wojskowej (od strony ul. Jęczmiennej).

Interwencje toruńskich policjantów w nieoznakowanym radiowozie BMW

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska