O jakie fundusze będzie zabiegał Toruń w ramach drugiej edycji Polskiego Ładu?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu Toruń otrzymał między innymi ponad cztery i pół miliona złotych na termomodernizację budynków internatu X Liceum Ogólnokształcącego przy placu świętej Katarzyny
W ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu Toruń otrzymał między innymi ponad cztery i pół miliona złotych na termomodernizację budynków internatu X Liceum Ogólnokształcącego przy placu świętej Katarzyny Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
W drugiej edycji Polskiego Ładu Toruń będzie się mógł ubiegać o rządowe dofinansowanie trzech projektów o wartości do pięciu, trzydziestu i sześćdziesięciu pięciu milionów złotych.

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Kilka dni temu pisaliśmy o wciąż niepewnej przyszłości dawnej toruńskiej rakarni. Przypomnijmy, że budynki przy Szosie Chełmińskiej 75 zostały wykwaterowane a później zdemolowane. Dwa z nich praktycznie już nie istnieją. Zagospodarowanie miejsca o niesamowitej historii ma kosztować niemal pięć milionów złotych. Władze miasta miały nadzieję, że fundusze te uda się zdobyć z Polskiego Ładu, jednak na rakarnię Toruń pieniędzy nie dostał. Jak się dowiedzieliśmy, o wsparcie finansowe z tego źródła miasto prawdopodobnie będzie zabiegało ponownie. Czy wiadomo już, jakie inwestycje znajdą się na liście projektów zgłoszonych do drugiej edycji Polskiego Ładu?

- Lista toruńskich projektów, które miasto chce złożyć w drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, jest jeszcze przedmiotem ustaleń. Termin naboru wniosków upływa 15 lutego br. - wyjaśnia Anna Kulbicka-Tondel, rzeczniczka prezydenta Michała Zaleskiego. - Przypomnę, że w tej edycji zmieniły się nieco zasady ubiegania się o rządowe wsparcie. Podobnie jak poprzednio, każdy samorząd może złożyć w programie maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie: na jeden projekt o wartości do 5 mln zł i jeden do 30 mln zł, natomiast na trzeci, dotychczas bez ograniczeń finansowych, obecnie do maksymalnie 65 mln zł. Przy czym najmniejszy wniosek jest obligatoryjny przy ubieganiu się o większe kwoty. Program wskazuje też konkretne cele, na jakie może być przeznaczone dofinansowanie. To oznacza, że gmina musi dokładnie rozważyć, które projekty złożyć, biorąc pod uwagę koszty, stopień przygotowania danych inwestycji czy ewentualne ograniczenia w realizacji.

Zgodnie z planami Urzędu Miasta Torunia, przy Szosie Chełmińskiej 75 miał powstać ośrodek kultury i rekreacji, przeznaczony organizacji pozarządowych, w tym Toruńskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Miasto ma już projekt, w ubiegłym roku uzyskał on zgodę na budowę.

Na jakie projekty Toruń dostał fundusze w ramach Polskiego Ładu?

Jesienią z Programu Inwestycji Strategicznych w ramach programu Polskiego Ładu Toruń otrzymał 34,6 miliona złotych. 30 milionów złotych na projekt "Przebudowa ulic i dróg rowerowych w celu zmniejszenia emisji spalin wokół Starówki ujętej na liście UNESCO - zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu" oraz około 4,6 miliona złotych na projekt "Poprawa efektywności energetycznej zabytkowych budynków oświatowych - termomodernizacja kompleksowa Internatu I i II przy Placu św. Katarzyny 9 w Toruniu".

Kiedy zostanie ogłoszony przetarg na przebudowę Bulwaru Filadelfijskiego?

Przetarg na przebudowę Bulwaru Filadelfijskiego zostanie ogłoszony jeszcze w styczniu. W ramach zmniejszania emisji spalin wokół starówki przyszły wykonawca będzie musiał wyremontować półtorakilometrowy odcinek ulicy, zbudować ścieżki rowerowe, nowe chodniki oraz deptak nad Wisłą, a także zmodernizować infrastrukturę teletechniczną i wodnokanalizacyjną. Na wykonanie tego zadania będzie miał 13 miesięcy.

Na czym będzie polegał remont internatów X LO?

Nowy Bulwar Filadelfijski miał być zielony. Jak już wcześniej informowaliśmy, zieleń z tego etapu prac została wyłączona. Na nowe nasadzenia i wszystko co jest z zielenią związane miasto planuje zdobyć dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Przetarg na termomodernizację budynków internatu przy X LO również powinien zostać ogłoszony niebawem. Niezbędna do tego dokumentacja jest już gotowa.

- W ramach zadania przewidziane jest ocieplenie fundamentów i stropodachów budynków, oczyszczenie elewacji i wymiana stolarki okiennej i drzwiowej - mówiła nam we wrześniu ubiegłego roku Anna Kulbicka-Tondel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie