Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O sobie i swojej rodzinie, o dziejach dawnych i latach młodości - czasach „Solidarności” i papieskich pielgrzymek

Roman Półtorak
Na 6. Pielgrzymce Ludzi Pracy w Częstochowie w 1988 roku, podobnie jak na wielu innych, byłem wraz żoną Krystyną (idziemy w środku, pod transparentem)
Na 6. Pielgrzymce Ludzi Pracy w Częstochowie w 1988 roku, podobnie jak na wielu innych, byłem wraz żoną Krystyną (idziemy w środku, pod transparentem) nadesłana
„Ojczyzna to ziemia i groby. Naród tracąc pamięć traci życie” - cytuję te słowa Norwida, aby opowiedzieć o mojej patriotycznej, katolickiej rodzinie.

Mój pradziadek Szymon Półtorak walczył z zaborcą, carską Rosją w powstaniu styczniowym na ziemi sandomierskiej. Mój ojciec, Jan Półtorak walczył o wolność Polski z najeźdźcą, bolszewicką Rosją w krwawej wielkiej Bitwie Warszawskiej. W sierpniu 1920 r., jako żołnierz armii ochotniczej marszałka Józefa Piłsudskiego i gen. Józefa Hallera, został ciężko ranny i do końca życia był inwalidą wojennym.

Zobacz także: Prezes miejskiej spółki TIS bez oskarżenia. Prokuratura skierowała do sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania

Ja, Roman Półtorak, syn Jana i Marianny, kontynuuję patriotyczne tradycje rodziny. W czasach PRL, w działalności legalnej, 3 czerwca 1979 roku uczestniczyłem w Gnieźnie w 1. Pielgrzymce Ojca Świętego do Polski. Miałem transparent z napisem: „Bóg, Honor, Ojczyzna - Jan Paweł II to Wiara, Nadzieja, Miłość i Sprawiedliwość, Wolność i Godność, Prawda i Pokój”. W drodze powrotnej „nieznani sprawcy” (czytaj SB) podpalili wagon pociągu, którym wracali pielgrzymi z Gniezna do Torunia.

Na przełomie sierpnia i września 1980 r. zakładałem Komisję Zakładową NSZZ „Solidarność” w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym „Metalchem”, mimo usilnych przeszkód ze strony dyrektora i sekretarza POP PZPR. Naszą „Solidarność” zarejestrowałem osobiście, jako 48. zakład w województwie.

W okresie przestępczego stanu wojennego wraz żoną Krystyną i dziećmi: Joanną, Małgorzatą, Tadeuszem witaliśmy Ojca Świętego w Częstochowie, podczas Jego 2. Pielgrzymki do rodzinnego kraju. Podczas 3. Pielgrzymki Papieża-Polaka, w czerwcu 1987 r. w Gdańsku, SB-owcy obcięli rękojeść mojego transparentu, a po uroczystościach, podczas marszu pod Pomnik Stoczniowców, drogę zagrodziło nam ZOMO, MO i SB. Zlali nas pałami i wodą.

Przygotowania do świąt czas zacząć! Na toruńskim Rynku Staromiejskim stanęła w piątek choinka "Nowości". Która to już? Wygląda na to, że pierwsza pojawiła się koło pomnika Mikołaja Kopernika w 1988 roku...Od samego początku choinki wybierają i prezentują leśnicy z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń. Tym razem drzewo przyjechało z leśnictwa Cieszyny, gdzie rosło nad brzegiem rzeki Kujawki, obok pozostałości młyna.Świerk przygotowali do drogi pracownicy Zakładu Usług Leśnych pana Marka Dworeckiego. Transportem choinki, jak zawsze, zajęła się toruńska firma eM-Tech. To spore przedsięwzięcie. W piątek rano, z siedziby firmy przy ul. Bukowej, wyjechały dwa pojazdy: dźwig i ciężarówka. Zespół transportowy dotarł do siedziby nadleśnictwa w Konstancjewie za Golubiem, później musiał jeszcze dotrzeć leśnymi drogami nad Kujawkę, a następnie z cennym ładunkiem wrócić.Na Rynek Staromiejski choinkowy konwój dotarł po godzinie 12. Ekipa techniczna zajęła się przygotowaniem do ustawienia choinki, tymczasem między przechodniami zaczęły krążyć Mikołajki z eM-Techu z koszami pełnymi słodyczy. Kilkunastometrowy świerk waży prawie tonę, dźwig uniósł go jednak jak zapałkę.- Udźwig maksymalny: 70 ton. Nowoczesna maszyna, rozkładana na pilota - mówi z dumą Wojciech Mulski, współwłaściciel firmy i przedstawiciel drugiego pokolenia zaangażowanego w akcję choinkową.Teraz do akcji wkroczyli specjaliści od zieleni z firmy Sybilscy, którzy również współpracują z nami od lat. Przygotowali pień drzewa, aby zmieścił się w specjalnie dla niego przygotowanej studzience oraz zajęli się kosmetyką choinki.Oświetlenie choinki ufundowało miasto. Zostanie ono  niebawem zamontowane, na Mikołaja zobaczymy Rynek Staromiejski w pełnej świątecznej krasie.Wszystkim naszym "choinkowym" współpracownikom i przyjaciołom serdecznie dziękujemy.Zobacz także: Ruszył drugi proces lustracyjny prof. Jana Kopcewicza, byłego rektora UMK. Prokuratura IPN obstaje przy tezie, że był TW "Leszkiem"Czytaj więcej o choince "Nowości" : TUTAJ NowosciTorun

Choinka "Nowości" już stoi na Rynku Staromiejskim. Pachnie, ...

We wrześniu 1988 r. wraz z żoną braliśmy udział w 6. Pielgrzymce Ludzi Pracy w Częstochowie. Szliśmy pod transparentem „Nie zaprzepaścimy ideałów Sierpnia opartych na doktrynie chrześcijańskiej”. W następnych latach starałem się uczestniczyć w pielgrzymkach Jana Pawła II do Polski, m.in., we Włocławku, Gnieźnie i oczywiście w Toruniu.

W domowym albumie przechowuję wiele fotografii z czasów, kiedy rodziła się „Solidarność” i z uroczystości upamiętniających jej autentycznych działaczy, z wielu ważnych wydarzeń historycznych ostatnich lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska