Obchody Miejskiego Dnia Działkowca w Chełmży

Marcin Seroczyński
Jadwiga Balcerowska i Henryk Szczepański wręczyli chleb dożynkowy Piotrowi Gadzikowskiemu
Jadwiga Balcerowska i Henryk Szczepański wręczyli chleb dożynkowy Piotrowi Gadzikowskiemu Marcin Seroczyński
W Chełmżyńskim Ośrodku Kultury nasi działkowcy spotkali się w dniu swojego święta. Miejski Dzień Działkowca - Chełmża 2016 rozpoczęto od odśpiewania hymnu państwowego. Działkowcy są jedną z najliczniejszych grup w naszym mieście.

Obchody Miejskiego Dnia Działkowca miały na celu nie tylko propagowanie zainteresowania ogrodami, ale też odznaczenie zasłużonych działkowców i sponsorów oraz osób pomagających działkowcom.

- Spotkaliśmy się dzisiaj na Miejskim Dniu Działkowca, w roku, w którym obchodzimy 35. rocznicę powstania Polskiego Związku Działkowców - mówił Franciszek Kuczka, honorowy prezes ROD „Malinka” - Organizatorom jest bardzo miło, że tylu z pośród państwa przyjęło zaproszeniu na dzisiejszą uroczystość. Ten rok jest dla nas szczególny. Po raz pierwszy od kliku lat działkowcy nie muszą zbierać podpisów w obronie ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Mogą spokojnie uprawiać swoje działki i cieszyć się z efektów swojej pracy - dodał.

Działkowcy wyróżnili zasłużonych

W ostatnich 10 latach chełmżyńscy działkowcy wielokrotnie dziękowali tym wszystkim, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju ruchu działkowego w Chełmży, składając za pośrednictwem Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego wnioski do Krajowej Rady PZD o przyznanie najwyższego indywidualnego odznaczenia „Za Zasługi Dla Polskiego Związku Działkowców”. Krajowa Rada przyznała je trzem przyjaciołom Polskiego Związku Działkowców: Jackowi Czarneckiemu - wójtowi gminy Chełmża, a także Leszkowi Plucińskiego - radnemu Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Cezaremu Strąkowskiemu - radnemu powiatu toruńskiego.

- To jak wyglądają nasze ogrody to zasługa intensywnej, systematycznej pracy naszych kolegów i koleżanek działkowców. Bez ich bezinteresownego wkładu i społecznego zaangażowania działki nie byłyby tak piękne, a mamy się czym chwalić w regionie i w całym kraju - mówił Józef Strzałkowski, prezes Chełmżyńskiej Rady Działkowców.

Odznakami „Zasłużony Działkowiec” nagrodzono: Mariana Modlińskiego, Medarda Marszałkowskiego, Henryka Wojciechowskiego i Sławomira Kierata. Srebrne odznaki przyznano: Ryszardowi Boryczko, Kazimierzowi Marek, Czesławowi Kolenderskiemu, Marcinowi Witkowskiemu, Jadwidze Balcerowskiej, Genowefie Strzałkowskowskiej i Zdzisławie Witkowskowskiej. Brązowymi odznakami zostali wyróżnieni: Danuta Ciołek, Rafał Chmielewski, Mariusz Szlen-dak, Hanna Biernacka, Adam Kiciński i Mirosław Masłowski. Dyplomy dla przyjaciołom działkowców: burmistrz Jerzy Czerwiński, Krzysztof Zduński - dyrektor oddziału banku brodnickiego, radny powiatowy Dariusz Meller, dyrektorka biblioteki Urszula Meszyńska, przewodniczący rady miasta Janusz Kalinowski i jego zastępczyni Małgorzata Polikowska oraz wiceburmistrz Marek Kuffel.

Warto wiedzieć

Na terenie Chełmży znajduje się pięć Rodzinnych Ogrodów Działkowych: Od Nowa, Malinka, Wodnik, Magnolia i Postęp. Ich prezesi zrzeszeni są Chełmżyńskiej Radzie Działkowców, która działa na terenie naszego miasta. W 2010 roku chełmżyńscy działkowcy otrzymali sztandar, a w 2015 roku ukazała się monografia „Chełmżyńskie Ogrody Działkowe” napisana przez Franciszka Kuczkę i Józefa Strzałkowskiego.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie