Objawy zakażenia pasożytami. Jak wyglądają pasożyty u człowieka?
Pasożytami możemy zarazić się praktycznie wszędzie. Szczególnie niebezpieczne pasożyty są w sprzyjających im warunkach, np. gdy nasz organizm jest osłabiony. Pomimo zagrożenia świadomość dotycząca objawów, jakie mogą wywołać pasożyty obecne w organizmie, jest nadal bardzo mała.
Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy, że staliśmy się żywicielami pasożytów. Objawy jakie daje zakażenia pasożytnicze przypisujemy często innym dolegliwościom. W tym czasie wewnątrz naszego ciała mogą żyć np. pierwotniaki takie jak lamblia, jak również owsiki, glista ludzka, tasiemiec czy przywra. Pasożyty zewnętrzne takie jak kleszcze czy wszy są również groźne, ale te można zauważyć podczas codziennej higieny.
Pasożyty w organizmie - objawy, badanie i leczenie
Zakażenia pasożytnicze mogą odpowiadać nawet za 14 mln zgonów rocznie na świecie. Aby wykryć, czy w naszym ciele zadomowiły się pasożyty, należy wykonać badania kału. Próbki badane w różnych odstępach czasu dają najbardziej wiarygodny wynik. Pozwala to na wykrycie jaj pasożytów. Obecnie badania takie można wykonać bez wychodzenia z domu. Laboratoria oferują bowiem system wysyłkowy.
Pasożytami można zarazić się między innymi poprzez kontakt ze skażoną żywnością lub wodą. W przypadku wody nie musimy jej nawet pić. Wystarczy kąpiel w basenie, jeziorze czy rzece. Zarazić możemy się także podczas zabawy z domowym zwierzakiem lub poprzez kontakt z osobą zakażoną. Dzieci mogą zakazić się także w piaskownicy, ze względu na zanieczyszczony jajami pasożytów piasek.
To oznacza, że masz pasożyty w organizmie!
Objawy zakażenia pasożytami mogą przebiegać ze zróżnicowanym nasileniem. Czasem dają znikome dolegliwości, w innym przypadku mogą przybrać postać ostrego zakażenia. Niezdiagnozowane i nieleczone zakażenie może przerodzić się w postać przewlekłą i tym samym prowadzić do rożnych powikłań.