Młodzi ludzie z toruńskich szkół nie muszą tracić czasu po lekcjach, siedząc przed telewizorem. Zarówno szkoły, jak i popołudniowe placówki edukacyjne mają dla nich propozycje.
<!** Image 2 align=right alt="Image 34445" sub="W Domu Harcerza jest w czym wybierać. Na zdjęciu Miłosz Naumowicz podczas zajęć plastycznych.">– Chciałabym, aby moja siedmioletnia córka uczyła się tańca i śpiewu po lekcjach – mówi Anna Trawczyńska, mama Kasi. – Zależy mi też, żeby nie płacić bajońskich sum, bo mnie na to nie stać.
Okazuje się, że w Toruniu można kształcić swój talent popołudniami. Trzeba tylko w odpowiednim momencie zapisać się do jakiejś grupy, czy zespołu. Takie możliwości stwarza np. Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Przedzamcze.
Rytmika już zajęta
– U nas można jeszcze się zapisywać. Limit miejsc na zajęcia rytmiczne dla małych dzieci został co prawda wyczerpany, ale można się jeszcze zdecydować na zespół pieśni i tańca „Młody Toruń” - wyjaśnia Iwona Ziemińska-Bącal, z impresariatu MDK. – W grupie 7-9 lat są wolne miejsca.
Jak zaznacza nasza rozmówczyni, wszystkie zajęcia pozalekcyjne cieszą się powodzeniem. Poza rytmiką, najbardziej oblegane są zajęcia plastyczne, klub fantastyki, teatr tańca „Akro” dla młodzieży w każdym wieku. Nowe propozycje to zajęcia teatrologiczne „Daro”, klub „Twój Styl”, gdzie uczą ogłady i przekazują podstawową wiedzę o kulturze, także zajęcia wokalne czy filmowe, przygotowujące do konkursów.
Coś dla ciała i umysłu
Toruński Dom Harcerza przy Rynku Staromiejskim niedawno zorganizował „Drzwi otwarte”, podczas których dzieci i młodzież zainteresowana rozwijaniem swoich talentów mogła zobaczyć na własne oczy, jak to wygląda.
– Przyszło mnóstwo dzieci, większość z rodzicami. Proponujemy rozmaite zajęcia. Na pojedyncze można jeszcze się zapisywać. Wszystkie zaczęły się już 18 września – wyjaśnia Magdalena Noga, koordynator w Domu Harcerza. – Największym powodzeniem cieszy się balet, zajęcia komputerowe, wokalne i plastyczne. Można przyjść i się zorientować, co komu odpowiada.
<!** reklama left>Działają tu m.in. warsztaty wokalne w Studiu Piosenki „Stars”, zespół „Dzieciaki śpiewaki”, zespół gospel „Głos radości” oraz grupa „Przebój”. Można uczyć się gry na gitarze i instrumentach klawiszowych. Miłośnicy tańca mogą zapisać się do zespołu baletowego „Puenta” i Teatru Tańca „Efekt”. Prowadzone są też warsztaty tańca towarzyskiego. Zaplanowano także zajęcia plastyczne, rytmiczno-plastyczne oraz szachowe. W Domu Harcerza działają kluby: Miłośników Zwierząt „Anakonda”, „Iskierka” i „Pomocna dłoń”. Planowana jest nauka języków obcych.
Także w szkole
Zdaniem psychologów, korzystniej jest dla dziecka, gdy chodzi na zajęcia pozalekcyjne nie do szkoły, w której spędza i tak dużo czasu. Niemniej, szkoły nie są puste popołudniami i warto przyjrzeć się też ich ofercie.
– Nie zamykamy drzwi na głucho – zapewnia Edward Wiśniewski, dyrektor SP nr 6 w Toruniu. – Po lekcjach są koła przedmiotowe, np. przyrodnicze. Są też zajęcia częściowo lub całkowicie finansowane przez rodziców, np. język angielski, nauka pływania na basenie. Ubiegamy się o sfinansowanie zajęć profilaktycznych.
W „szóstce” działa uczniowski klub sportowy judo, drużyna harcerska, świetlica środowiskowa.
– Staramy się coś tym dzieciom zaproponować. Niektóre zajęcia są finansowane przez miasto, część nauczyciele prowadzą nieodpłatnie, np. informatykę. Po pracy przygotowują też uczniów do konkursów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?