Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 2012 roku urlop ojcowski będzie dłuższy

Redakcja
Od 1 stycznia prawo do urlopu ojcowskiego ma zarówno ojciec wychowujący dziecko własne, jak i przysposobione.

Od 1 stycznia prawo do urlopu ojcowskiego ma zarówno ojciec wychowujący dziecko własne, jak i przysposobione.

W 2011 r. urlop ojcowski przysługuje w wymiarze 1 tygodnia. Ubezpieczony ojciec może z niego skorzystać w pierwszym roku życia dziecka, a w sytuacji przysposobienia dziecka przed upływem 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu w tej sprawie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat lub 10 roku życia, w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Na tych samych zasadach urlop ten uzyska ojciec, który przysposobił dziecko przed 1 stycznia 2011 r.

<!** reklama>Pracodawca udziela wspomnianego urlopu na pisemny wniosek ojca wychowującego dziecko. Aby go uzyskać, wniosek należy złożyć co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Od 2012 r. wymiar urlopu ojcowskiego zostanie zwiększony do 2 tygodni. Z dłuższego urlopu będą mogli skorzystać nie tylko ojcowie, których dzieci urodziły się bądź zostały przysposobione po 31 grudnia 2011 r., ale również ci, którzy l stycznia 2012 r. będą przebywali na tym urlopie. Wówczas dodatkowy tydzień urlopu ojcowskiego będzie można wykorzystać bezpośrednio po pierwszym tygodniu urlopu. Jednak najpierw trzeba będzie złożyć pisemny wniosek do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z kolejnej części urlopu.

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński. Prawo do zasiłku mają zarówno pracownicy korzystający z urlopu jak i osoby niebędące pracownikami, ale podlegające ubezpieczeniu chorobowemu np. z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej, współpracy przy jej prowadzeniu, wykonywania umowy-zlecenia.

W celu wypłaty świadczenia należy złożyć u płatnika zasiłku tj. u pracodawcy lub w jednostce ZUS skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, jeżeli tata ubiega się o świadczenie w związku z urodzeniem się dziecka albo postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka w przypadku ubiegania się o zasiłek w związku z przysposobieniem dziecka. Ponadto niezbędne jest złożenie oświadczenia, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został wcześniej pobrany z innego tytułu.

Jednocześnie w sytuacji, gdy ZUS jest płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, od ubezpieczonego będącego pracownikiem wymagane są: zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 i zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu ojcowskiego. Natomiast w przypadku wypłaty zasiłku przez ZUS pozostałym ubezpieczonym konieczne jest złożenie druku ZUS Z-3a i oświadczenia o okresie przerwania działalności pozarolniczej lub zarobkowej.

Nasz ekspert

  • Tekst naszego poradnika zredagowała pani Alina Szałkowska, rzeczniczka bydgoskiego oddziału ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska