Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od origami do sztuki walki

Redakcja
W maju miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni będą mieli szansę, aby przyjrzeć się nieco bliżej kulturze Japonii. Ci, którzy przy okazji odpowiedzą na kilka pytań, mogą liczyć na nagrody.

W maju miłośnicy Kraju Kwitnącej Wiśni będą mieli szansę, aby przyjrzeć się nieco bliżej kulturze Japonii. Ci, którzy przy okazji odpowiedzą na kilka pytań, mogą liczyć na nagrody.

<!** Image 2 align=none alt="Image 170153" sub="Podczas jednej z edycji Dni Kultury Japońskiej można było przywdziać tradycyjne kimono. Na zdjęciu kobiecy strój weselny w Kamienicy pod Gwiazdą / Fot. Adam Zakrzewski">W ostatnich miesiącach temat Japonii zdominował telewizyjne relacje z zagranicy. Wobec spustoszenia, jakie poczyniło tsunami oraz trzęsienia ziemi ludzie z całego świata łączyli się w bólu z narodem japońskim. Toruńskie Dni Kultury Japońskiej również nie mogły nie uwzględnić tych wydarzeń i dlatego tegoroczna edycja odbędzie się pod dodatkowym hasłem „W solidarności z narodem japońskim”.

<!** reklama>- To, co wydarzyło się w Japonii, nikogo nie pozostawia obojętnym. Gdyby nie tsunami i uszkodzenie reaktorów w elektrowni, nie byłoby problemów. Trzęsienie ziemi nie jest bowiem dla Japończyków czymś nowym. Są do tego dobrze przygotowani, co było widać w relacjach telewizyjnych - mówi Wojciech Kalinowski, organizator Dni Kultury Japońskiej. - Nie ulega wątpliwości, że dotknęła ich ogromna tragedia. Znając ich charakter, jestem jednak pewien, że poradzą sobie i wyjdą z tej sytuacji dużo szybciej niż zrobiłby to każdy inny naród.

Dni Kultury Japońskiej ruszają już 25 maja (szczegółowy program można znaleźć na stronie www.dkj.torun.pl). Czekają nas m.in. warsztaty kaligraficzne i czytanie bajek dla dzieci, akademicki turniej judo, warsztaty origami, spektakularne pokazy sztuk walki oraz pokaz broni samurajów podczas unikalnej wystawy w Muzeum Okręgowym. Warsztatom i pokazom będą towarzyszyły wykłady. Podczas jednego z nich dr Elżbieta Kostowska-Watanabe podejmie temat - czy łatwo być Japończykiem w Japonii.

Impreza jak co roku odbywa się pod honorowym patronatem ambasadora Japonii - Yuichi Kusumoto. Jak zwykle Wojciech Kalinowski przygotował dla naszych Czytelników pytania w konkursie wiedzowym. Wśród osób, które do 30 kwietnia na adres mailowy: [email protected] nadeślą prawidłowe odpowiedzi na wszystkie poniższe zagadki, rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody rzeczowe. Wręczenie nagród podczas otwarcia XV DKJ, czyli 25 maja o godzinie jedenastej w Urzędzie Marszałkowskim.

Dziesięć pytań

1. W którym roku podpisano pokój w Shimonoseki?

2. Kiedy kobiety uzyskały prawa wyborcze w Japonii?

3. W którym roku powstał Cesarski Uniwersytet Tokijski?

4. Kiedy obchodzony jest w Japonii Dzień Dziecka?

5. Jak nazywa się hymn Japonii?

6. W jakich latach żył najsłynniejszy japoński aktor Toshiro Mifune?

7. Które miasto uważane jest za kulturalną stolicę Japonii?

8. Jaką część uzbrojenia samuraja nazywa się jego duszą?

9. Jak nazywa się sztuka walki kijem?

10. Kiedy odbyły się pierwsze Dni Kultury Japonii w Toruniu?

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska