Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od rynku do rynku

Maciej Rozwadowski
Stary Rynek w Bydgoszczy i Rynek Staromiejski w Toruniu połączone zostały mostem harmonijkowym.

Stary Rynek w Bydgoszczy i Rynek Staromiejski w Toruniu połączone zostały mostem harmonijkowym.

<!** Image 2 align=right alt="Image 32155" sub="Sławomir Wierzcholski, współorganizator imprezy, zagrał ze swoim zespołem Nocna Zmiana Bluesa">Organizowany od kilku lat w Bydgoszczy „Ogólnopolski Festiwal Harmonijki” w tym roku za sprawą Sławka Wierzcholskiego, toruńskiego muzyka bluesowego i Marka Stankiewicza, dyrektora bydgoskiego MOK-u, zmienił formułę. Miejska impreza przekształciła się w międzynarodowy festiwal dwóch miast. W swoich zamierzeniach festiwal ma prezentować harmonijkę jako instrument, na którym można grać każdy rodzaj muzyki.

Płyta dla laureata

Oprócz muzyków bluesowych, z którymi harmonijka jest najczęściej kojarzona, wystąpiły zespoły grające jazz, rock i muzykę poważną. Istotnym elementem imprezy były warsztaty harmonijkowe, prowadzone przez uznanych na świecie wirtuozów tego instrumentu. Ważny, szczególnie dla młodych twórców, był konkurs rozgrywany w ramach festiwalu. Miłośnicy harmonijki, koncertujący amatorsko, mieli możliwość zweryfikowania swoich umiejętności i poddania się ocenie najlepszych muzyków. Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca było tysiąc złotych i nagranie płyty w studiu Polskiego Radia PiK. Wygrał Roman Badeński z Gdańska.

<!** reklama left>Zabrakło miejsc

Najpierw ruszył harmonijkowy tramwaj na trasie ulica Gdańska - Myślęcinek. Koncertowali Szulerzy. Tak w Bydgoszczy rozpoczął się „Harmonica Bridge”. Już na pierwszym przystanku zabrakło miejsc dla pasażerów. Ogromne zainteresowanie słuchaczy towarzyszyło imprezom w Toruniu i Bydgoszczy do ostatnich dźwięków rozbrzmiewających podczas finałowego koncertu przed pałacem w Ostromecku.

<!** Image 3 align=right alt="Image 32156" sub="Nie wszyscy uczestnicy festiwalu grali na harmonijkach...">Przez trzy dni w dwóch miastach mogliśmy wysłuchać wielu zagranicznych i polskich sław harmonijki. Na festiwalowych scenach zaprezentowała się m.in. włoska rodzinna formacja Famili Style - muzycy grają tradycyjnego bluesa chicagowskiego, a także nowe własne utwory, utrzymane w tej samej konwencji. Wystąpił Hans Theessink Band - kultowy artysta folk bluesa, koncertujący na największych scenach Europy od lat 60. Zagrał Free Blues Band - polska grupa grająca od lat 80. bluesa i rock, laureaci wszystkich najważniejszych festiwali rockowych i bluesowych. Ukoronowaniem dokonań zespołu był koncert z gigantami rocka - formacją Deep Purple. Nie zabrakło toruńskiej Nocnej Zmiany Bluesa - najbardziej znanej polskiej grupy bluesowej. Jej lider, kompozytor i dziennikarz muzyczny, Sławomir Wierzcholski został uznany za polskiego mistrza harmonijki.

Zaskoczenie w pałacu

Największym zaskoczeniem był jednak występ holenderskich muzyków, tworzących kwartet Fata Morgana. Czterej panowie udowodnili, że na harmonijce można zagrać wszystko. W ostromeckim pałacu zagrali zarówno utwory wielkich mistrzów minionych wieków, jak i znane standardy muzyki współczesnej, włączając rock&rola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska