MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od tego miesiąca stracisz emeryturę, bo robisz ten błąd! Sprawdź nowe ustalenia ZUS dotyczące dorabiania na emeryturze

llured
Wideo
od 7 lat
Jeżeli przebywasz na emeryturze i nie przestrzegasz tych zasad, to możesz liczyć się z jej utratą! Poniżej odpowiadamy dlaczego tak jest i jak uniknąć tego wielkiego błędu.

Czy można stracić emeryturę?

Odpowiedź brzmi zdecydowanie: TAK! W tym artykule piszemy o tym, jakiego błędu uniknąć, aby nie stracić emerytury. Warto przeczytać do końca, ponieważ nikomu nie uśmiecha się zawieszenie świadczenia lub jego drastyczne zmniejszenie. Co zrobić, aby temu zapobiec?

Od 1 czerwca nowe przepisy dla emerytów

Z dniem 1 czerwca należy spodziewać się nowych limitów przychodów dla tych seniorów, którzy przeszli na zasłużoną emeryturę, ale postanowili jeszcze pracować i dorabiać sobie do świadczenia. Jakie są limity dorabiania na emeryturze? Warto to wiedzieć, aby jej nie stracić.

Polecamy

Dorabianie na emeryturze

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, od 1 czerwca dolna granica zarobków, które można osiągnąć, przekroczy 5,7 tys. zł brutto, a górna 10,5 tys. zł brutto.

Należy więc uważać, gdy dorabiamy do wcześniejszej emerytury albo renty, ponieważ istnieją kwoty graniczne ("widełki"). Jeśli przekroczymy te kwoty, ZUS ma prawo do zmniejszenia lub zawieszenia emerytury. Co konkretnie się zmieni?

Polecamy

Limity dorabiania - czy coś się zmieni?

Limity zarobków ulegają zmianie cztery razy w roku. W najbliższych trzech miesiącach, od czerwca do sierpnia bieżącego roku, granicą bezpiecznego dorabiania będzie kwota 5703,20 zł brutto. Miesięczne zarobki do tej kwoty nie spowodują zmniejszenia emerytury lub renty wypłacanej przez ZUS.

Jeśli miesięczny dochód, na przykład z umowy o pracę, przekroczy 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1 czerwca wyniesie 10 591,60 zł brutto, ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia – zauważył rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Co w przypadku przekroczenia limitu?

A co gdy przekroczymy limit dorabiania na emeryturze? Gdy nasz przychód okaże się większy od 5703,20 zł brutto, wówczas ZUS może pomniejszyć emeryturę lub rentę o kwotę przekroczenia. Nie może to być jednak pomniejszenie wyższe od kwoty maksymalnego zmniejszenia. Wynosi ona 890,63 zł (dla emerytur i rent) oraz 757,08 zł dla renty rodzinnej, pobieraną przez jedną osobę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska