Odkrywamy Toruń. Lewobrzeże – w poszukiwaniu „pierwszego” Torunia

Akcja specjalna Odkrywamy Toruń
Wideo
od 16 lat
W dzisiejszym odcinku nasz przewodnik zabiera nas w podróż po miejscach związanych z początkami Torunia, jeszcze zanim wyrosły w nim gotyckie twierdze i mury.

28 grudnia 1233 roku wystawiono przywilej lokacyjny dla Torunia. Zanim jednak miasto rozłożyło się nad Wisłą tam, gdzie dziś możemy podziwiać jego niezwykłe zabytki, musiało minąć kilka lat. Pierwszym miejscem, w którym osiedli Krzyżacy, był gródek w okolicach dzisiejszego dworca. Jak donosi krzyżacki kronikarz Piotr z Dusburga, gródek nazwano Vogelsang, co po polsku tłumaczy się jako „ptasi śpiew” - mówi Artur Dobiegała, nasz przewodnik po Toruniu.

Czy ten gródek miał w rzeczywistości coś wspólnego z ptakami? Gdzie przenieśli się z niego rycerze? Kiedy i dlaczego ostatecznie przeprawili się na drugi brzeg Wisły? Dlaczego Kępa Bazarowa była nazywana Małpim Gajem? To tylko niektóre pytania, na które szukamy odpowiedzi w dzisiejszym odcinku.

Wspólnie z naszym przewodnikiem przyglądamy się też budynkowi dawnej Pomorskiej Rozgłośni Polskiego Radia, zaglądamy do lokali na lewobrzeżu i patrzymy na niezwykłej urody kryształowe sklepienia w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. Choć na lewobrzeżu nie ma zbyt wiele gotyku i baroku, to już wiek XIX i początek XX są tu dobrze reprezentowane. Gdzie? Tego dowiecie się z naszego filmu!

Partnerzy odcinka:
Apro
Elight
Bistro Kwiatowa
Medicavet

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska