Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnawiane stare reklamy stają się wizytówką Torunia oraz jednym z magnesów przyciągających do miasta gości

Szymon Spandowski
Zdjęcia starych reklam odsłoniętych na budynku  przy rabiańskiej już krążą po kraju, zdobiąc fora miłośników pamiątek historii
Zdjęcia starych reklam odsłoniętych na budynku przy rabiańskiej już krążą po kraju, zdobiąc fora miłośników pamiątek historii Grzegorz Olkowski
Podczas rozbudowy Młyna Wiedzy budowlańcy odkryli niezwykłą pamiątkę z przeszłości. Skarby z dawnych lat pojawiły się również przy ul. Rabiańskiej.

Nie tak dawno Toruń chwalił się tym, że jako jedyne miasto w Polsce doczekał się programu ratowania starych napisów reklamowych. Pisały o tym gazety, pokazywały telewizje, nie tylko te lokalne.

Reanimacja historycznych szyldów nabiera wiatru w żagle i zaczyna się toczyć własnymi torami. W ubiegłym roku poza programem, została odtworzona reklama fabryki kotłów przy ulicy Bankowej. Zachowany również został szyld zakładu szklarskiego przy ulicy Wysokiej. Jak to często w Toruniu bywa, niemiecki napis pamiętający jeszcze zabory, reklamował polskiego rzemieślnika. W tym roku, dzięki remontowi fasady budynku przy Rabiańskiej 9, światło dzienne ujrzały reklamy działającej tam na przełomie XIX i XX wieku fabryki obuwia S. Wienera.

Rabiańska 9 to adres Żywego Muzeum Piernika oraz restauracji Oberża. Remont przeprowadzili gospodarze obu tych miejsc, korzystając z miejskiej dotacji, jedni i drudzy mają już dzięki temu darmową reklamę. Zdjęcia odrestaurowanych napisów - tego przy wejściu do oberży oraz między oknami Żywego Muzeum Piernika, krążą już po forach i stronach miłośników tego typu pamiątek. Poznańscy poszukiwacze pamiątek przeszłości napisali pod fotografiami, że pojawił się kolejny powód, dla którego warto odwiedzić Toruń.

My na Rabiańską wrócimy w przyszłym tygodniu. Przez ten czas postaramy się skłonić zapisane ściany do mówienia. Nic i nikt nie jest w stanie powiedzieć tyle o dawnych toruńskich firmach, co właśnie stare reklamy. Poza tym tradycja jest dziś w cenie, szyld z dawnych lat staje się więc powodem do dumy. Trudno się zatem dziwić radości zespołu toruńskiego Młyna Wiedzy, gdzie taka pamiątka zaczęła wyłaniać się spod tynku przebudowywanego właśnie byłego młyńskiego biurowca.

„Jeden z piękniejszych prezentów na 5-lecie naszego Centrum otrzymaliśmy od budowniczych dawnych budynków należących do toruńskich Młynów - czytamy na Facebooku toruńskiego Centrum Nowoczesności. - Podczas prac budowlanych przy „Centrum Innowacyjnej Edukacji” odkryto pod warstwą tynku taki o to napis. Być może to nie ostatnie słowo z przeszłości?! Napis zostanie odtworzony - usłyszeliśmy od pracowników budowlanych, pracujących przy CIE”.

Napis „Młyn parowy Leopolda Rychtera” zapewne został zatynkowany na początku okupacji. Na odkrycie czekał więc 79 lat.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska