Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
„Ogłuszona i zrozpaczona Polska żegna prezydenta Gdańska”....

„Ogłuszona i zrozpaczona Polska żegna prezydenta Gdańska”. Światowe media komentują pogrzeb Pawła Adamowicza

js

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

„Ogłuszona i zrozpaczona Polska żegna prezydenta Gdańska”. Światowe media komentują pogrzeb Pawła Adamowicza
1/18
przejdź do galerii
Pogrzeb Pawła Adamowicza poruszył cały świat. Francuski „Le Monde” zaznaczył: „oficjalnie nie jest to pogrzeb państwowy, ale tak naprawdę to królewska ceremonia”. Niemiecki „Spiegel” podkreślił miłość gdańszczan do prezydenta: „Stali wiele godzin w kolejce, by dotrzeć do trumny i złożyć hołd Adamowiczowi”. Światowe media w szczegółach opisują uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza. Wymieniają nazwiska znanych polityków, którzy przybyli pożegnać Pawła Adamowicza po raz ostatni.
Brytyjski dziennik The Telegraph zaznaczył, że w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział 3500 osób, w tym prezydent RP Andrzej Duda oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Autor artykułu podkreślił, że Paweł Adamowicz oraz Donald Tusk przez wiele lat byli przyjaciółmi.

The Guardian podkreśla, że w uroczystościach związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza bierze udział tysiące Polaków.
Dziennikarze centro-lewicowego dziennika nie uciekają jednak od polityki. „Polacy opłakują dziś krytyka polityki antyimigracyjnej partii rządzącej, który został ugodzony nożem na imprezie charytatywnej.” Dziennik dodaje, że w uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli polscy i europejscy urzędnicy.

„Zrozpaczona i ogłuszona Polska żegna się z prezydentem Gdańska” - tak sytuację w Polsce opisuje France Soir. Serwis podkreśla, że Polacy próbują rozprawić się z mową nienawiści. Według autora artykułu być może nadmierna nienawiść polityczna popchnęła mordercę do zbrodni. „Dla wielu Polaków prawdziwym winowajcą jego śmierci nie jest z pozoru niezrównoważony kryminalista, ale nienawiść, która polaryzuje klasy polityczne i polskie społeczeństwo.”

BBC w artykule o pogrzebie Adamowicza zaznacza, że w uroczystościach żałobnych brało udział tysiące Polaków. Serwis ze szczegółami opisywał, jak wyglądał pogrzeb. „Nabożeństwo odbyło się w rozległej gotyckiej Bazylice Mariackiej. Obok ołtarza została umieszczona czarna urna z prochami prezydenta Adamowicza. Urna została później umieszczona w jednej z kościelnych kaplic.” BBC zaakcentowało obecność Lecha Wałęsy na uroczystości.

Zobacz komentarze światowych mediów o pogrzebie Pawła Adamowicza!

Zobacz galerię


Atak na prezydenta Gdańska – najważniejsze informacjeDo ataku na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, doszło w niedzielę, 13.01.2019 r. podczas finału WOŚP w Gdańsku. Tuż przed wysłaniem „Światełka do nieba” na scenę wtargnął mężczyzna i ugodził nożem prezydenta. Paweł Adamowicz osunął się na scenę. Napastnik – zanim został ujęty – zdążył wykrzyczeć do mikrofonu, że atak zaplanował z zemsty za niesłuszne skazanie. „Siedziałem niewinnie w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała.”

Ranny prezydent został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Niestety, Pawła Adamowicza nie udało się uratować. Prezydent Gdańska został pochowany 19 stycznia 2019 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.
Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Współczucie

Kama (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Śmierć Pana Pawła Adamowicza to wielka strata dla Gdańska!! Kochało go całe miasto bo był wspaniałym i dobrym człowiekiem wiekiem!!! Została po nim tylko pustka, smutek, żal i pogrążona w rozpaczy...rozwiń całość

Śmierć Pana Pawła Adamowicza to wielka strata dla Gdańska!! Kochało go całe miasto bo był wspaniałym i dobrym człowiekiem wiekiem!!! Została po nim tylko pustka, smutek, żal i pogrążona w rozpaczy rodzina!!! Nie smućcie się on patrzy na was z nieba.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo