Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Udane wakacje, a wrzesień z perspektywami

Justyna Wojciechowska-Narloch
Nowe w zootakin miszmi
Nowe w zootakin miszmi Sławomir Kowalski
Lato było wyjątkowo dobre dla Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu. W tym czasie placówkę odwiedziło aż 35 tysięcy osób.

Ostatnie dwa tygodnie, które były wyjątkowo ciepłe, namieszały trochę w przyrodzie. Ogrodowe zwierzaki są bardzo aktywne, jakby nie czuły wcale nadchodzącej jesieni. I choć wrzesień nie jest okresem lęgowym dla ptaków, to w ostatni czwartek z jaja wykluł się mały paw. Na tym może się nie skończyć, bo druga z samic tego gatunku też siedzi na gnieździe.
Zobacz galerię: Nowe zwierzęta w Ogrodzie Zoobotanicznym - karaczany

Byczek dominuje

Zmienił się także układ sił w stadzie takinów. Dwie dorodne samice tego zagrożonego wyginięciem himalajskiego gatunku przyjechały do Torunia z Łotwy przed rokiem.

W czerwcu dołączył do nich 6-letni byczek Karl ważący, bagatela, 300 kg. Wcześniej mieszkał w berlińskim ogrodzie zoologicznym.

- Na początku Karl był prawdziwym dżentelmenem, zachowywał się wobec samic nienagannie. Już po kilku dniach skonsumował związek z jedną z nich - opowiada Beata Gęsiń-ska, dyrektorka toruńskiego zoo. - Ale jak to w życiu, sielanka się skończyła. Dziś Karl to prawdziwy dominator, rutyniarz w kontaktach z samicami. Kiedy przychodzi pora karmienia, to najpierw on musi się najeść do syta. Samice grzecznie czekają na swoją kolej.

Karaczany i żołędzie

Nowością w ogrodzie jest wystawa bezkręgowców w ptaszarni. To egzotyczne owady, a konkretnie karaczany argentyńskie, madagaskarskie i pasiaste. Największe z nich mają nawet 10 cm długości.

Inna, ale równie ciekawa ekspozycja znajduje się w galerii sztuki na terenie ogrodu. To wypożyczona z Ministerstwa Ochrony Środowiska wystawa zdjęć Artura Tabora, nieżyjącego już wybitnego filmowca i fotografa przyrody. W Toruniu zobaczyć można przedstawicieli polskiej fauny w ich naturalnym środowisku w ujęciu tego artysty.
Zobacz galerię: Taki był Nufi - symbol toruńskiego zoo
Ciekawie zapowiada się też akcja edukacyjna dotycząca szrotówka kasztanowco-wiaczka, czyli owada, który niszczy nasze kasztanowce. Uczniowie z toruńskich szkół wezmą udział w warsztatach na temat szkodnika.

Na tym jednak nie koniec. Kiedy poznają metody jego działania, zaczną z nim walczyć. Będą grabić pożółkłe i opadłe liście, a potem je spalą. To najskuteczniejszy sposób pozbycia się szrotówka.

W październiku natomiast przypada Światowy Tydzień Zwierząt. Z tej okazji zoo zaprasza dzieci i młodzież do współpracy. Chodzi o to, by podczas jesiennych wycieczek do parku czy lasu pozbierać żołędzie.

- To prawdziwy rarytas dla naszych zwierzaków. Kochają je wszystkie kopytne i niedźwiedzica Volta - mówi Beata Gęsińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska