Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne zmiany w kodeksie pracy 2023 dla rodziców. Jakie możliwości zyskasz

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Nowe przepisy wchodzą w życie 26 kwietnia. Oto co czeka pracujących rodziców!
Nowe przepisy wchodzą w życie 26 kwietnia. Oto co czeka pracujących rodziców! Pixabay
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe przepisy Kodeku pracy oraz innych ustaw. Wchodzą one w życie z dniem 26 kwietnia 2023 i stanowią o wielu istotnych elementach życia pracowników i pracodawców. Wśród nich w szczególności trzeba wymienić to, jak wpływają na pracujących rodziców. Jakie ułatwienia są przewidziane dla rodziców i opiekunów? Z jakich nowych urlopów mogą oni skorzystać? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Zwolnienie z pracy a działanie siły wyższej - różnice

Zgodnie z najnowszymi przepisami pracownik będzie mógł liczyć na zwolnienie od pracy w związku z działaniem siły wyższej. Mowa tu o wszelkiego rodzaju pilnych sprawach rodzinnych, które są spowodowane np. choroba lub wypadkiem. Zwolnienie przysługuje w wymiarze: 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku. W czasie takiego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do połowy wynagrodzenia.

Polecamy

Nowy urlop opiekuńczy w 2023 roku

Dodatkowo pracownik będący rodzicem może skorzystać z nowego urlopu opiekuńczego, który wynosi maksymalnie 5 dni w ciągu roku. Wymogiem jest to, aby był on wzięty w celu zapewnienia osobistej opieki bądź też wsparcia członkowi rodziny. Uwzględnia się tu również konieczność udzielenia wsparcia lub opieki osobie niebędącej członkiem rodziny, która zamieszkuje w tym samym gospodarstwie domowym i potrzebuje opieki lub wsparcia z powodu względów medycznych.

Wniosek o urlop opiekuńczy można złożyć nie później niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z urlopu w formie elektronicznej lub papierowej. Uwaga! Nowy urlop opiekuńczy będzie bezpłatny!

Dłuższy urlop rodzicielski. Ile wynosi?

Najnowsza nowelizacja dodatkowo wydłuża okres urlopu rodzicielskiego. Będzie on teraz trwać:

  • Do 41 tygodni w przypadku jednego dziecka;
  • Do 43 tygodni w przypadku większej liczby dzieci.

Jakie jeszcze zmiany w związku z urlopem rodzicielskim?

W ramach urlopu rodzicielskiego przewidziano również inne ważne zasady:

  1. Każdy rodzic może skorzystać z wyłącznego urlopu rodzicielskiego. Może on wynieść do 9 tygodni. Co więcej, prawo to nie może być przeniesione na drugiego rodzica.
  2. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo bądź nie więcej niż w 5 częściach aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
  3. Wydłużeniu ulega wymiar urlopu rodzicielskiego, jeśli pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego i wykonywanie pracy.
  4. Wniosek o urlop rodzicielski można składać również w formie elektronicznej.

Polecamy

Co z urlopem ojcowskim?

Również i tu dostrzec można istotną zmianę. Urlop ten można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Jest to skrócenie czasu o połowę, gdyż wcześniej mógł być on wykorzystany do 24 miesięcy życia dziecka.

Elastyczna organizacja pracy dla rodziców!

Zmianie podlegać będzie również organizacja pracy pracowników zajmujących się wychowywaniem dziecka, które ma mniej niż 8 lat. Mogą oni złożyć wniosek o elastyczną organizację czasu. Co się przez to rozumie? W tym pojęciu wyróżnia się:

  • Pracę zdalną;
  • Pracę w systemie skróconego tygodnia pracy;
  • Pracę w systemie przerywanego czasu pracy;
  • Pracę w ramach indywidualnego rozkładu czasu pracy;
  • Pracę w systemie pracy weekendowej;
  • Pracę w ramach ruchomego czasu pracy;
  • Obniżenie wymiaru czasu pracy.

Polecamy

Wniosek o elastyczną organizację pracy

Skorzystanie ze wspomnianego rozwiązania wymaga dopełnienia formalności i uwzględnienia istotnych zasad. Przede wszystkim pracownik wniosek musi złożyć nie później niż 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia korzystania z elastycznej organizacji pracy. Może to zrobić w postaci elektronicznej lub papierowej.

Z kolei pracodawca przy rozpatrywaniu wniosku powinien uwzględnić potrzeby pracownika oraz możliwości i potrzeby pracodawcy. Musi on m.in. zapewnić normalny toku pracy oraz jej organizację w terminie 7 dni od dnia, w którym otrzyma wniosek.

Pracownik na elastycznej organizacji pracy w każdej chwili może zawnioskować o przywrócenie normalnych zasad wykonywania pracy. Tu również pracodawca ma 7 dni na odpowiedzenie pracowniku, a dokładniej na rozpatrzenie wniosku.

Zatrudnianie pracowników wychowujących dziecko - zmiany!

Dotychczas zasady jasno mówiły, że do ukończenia przez dziecko 4. roku życia pracodawca nie może zatrudnić pracownika bez jego zgody:

  • W godzinach nadliczbowych;
  • W porze nocnej;
  • W systemie przerywanej pracy.

Nie może również delegować pracownika poza stałe miejsce pracy. W najnowszej nowelizacji kodeksu pracy przepisy te będą obowiązywać pracowników wychowujących dziecko do 8. roku życia!

Czytaj także na nowosci.com.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska