MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromny wzrost zainteresowania służbą w WOT. Ile zgłoszeń w Kujawsko-Pomorskiem?

Sara Watrak
Sara Watrak
Wojska Obrony Terytorialnej
Od wybuchu wojny na Ukrainie skrzynki mailowe Wojsk Obrony Terytorialnej pękają w szwach. Polacy chcą dołączyć do formacji, by, w razie potrzeby, bronić nasz kraj, a także pomagać - zarówno lokalnej społeczności, jak i przybywającym uchodźcom. W Kujawsko-Pomorskiem zainteresowanie służbą wzrosło o ponad 100 proc.

Obejrzyj: Odkrywamy Toruń. Nowy odcinek!

od 16 lat

Więcej chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Wzrost zainteresowania dołączeniem do Wojsk Obrony Terytorialnej to fakt - wystarczy spojrzeć na liczby. Od ataku Rosji na

Spis treści

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Ukrainę, 24 lutego, do godzin porannych, 2 marca, rekruterzy w Kujawsko-Pomorskim przyjęli ponad 30 gotowych, prawidłowo wypełnionych wniosków do służby.

- W analogicznym przedziale czasowym sześciu dni, przed rozpoczęciem tragicznych wydarzeń na Ukrainie, tych wniosków było zwykle około 15. Tym samym odnotowaliśmy ponad 100-procentowy wzrost zainteresowania służbą - mówi por. Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, i dodaje, że z każdym dniem telefonów przybywa.

- Rekruterzy są dostępni 24 godziny na dobę, aby odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące służby w naszych szeregach. Można uzyskać do nich kontakt, wchodząc na stronę internetową rekruterzy.terytorialsi.mil.pl i wpisując nazwę swojego powiatu. W ten sposób otrzymujemy numer telefonu do specjalisty od rekrutacji, działającego najbliżej naszego miejsca zamieszkania - wyjaśnia por. Paweł Banasiak.

Kiedy ochotnicy zostaną żołnierzami? Oto terminy szkoleń w Kujawsko-Pomorskiem

Najbliższe szkolenie WOT odbędzie się w dniach 11-26 marca. Zgłosiło się na nie blisko 150 ochotników (około 100 na szkolenie wyrównawcze i 50 na podstawowe). Są to jednak osoby, które zdecydowały się na dołączenie do formacji jeszcze przed wybuchem wojny. - Ochotnicy, którzy zgłaszają się po 24 lutego, są przewidywani dopiero na kolejne szkolenie, ponieważ muszą przejść badania psychologiczne i lekarskie oraz rekomendację na konkretne stanowiska - tłumaczy por. Paweł Banasiak. Odbędzie się ono w terminie 10-25 czerwca (szkolenie podstawowe dla osób, które nie miały wcześniej styczności ze służbą wojskową) oraz w dniach 19-25 czerwca (szkolenie wyrównawcze dla osób, które złożyły w przeszłości przysięgę wojskową). W praktyce zatem jeśli teraz wyślemy wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej w naszym regionie, służbę rozpoczniemy pod koniec czerwca.

- Po zakończeniu najbliższego szkolenia, 26 marca, 8. Kujawsko-Pomorska Brygada OT będzie liczyć ponad 2000 żołnierzy - mówi por. Paweł Banasiak i podkreśla, że tylko 10 proc. z nich to żołnierze zawodowi. - Ogromna większość to ochotnicy, tacy sami jak ci, których zainteresowanie służbą rośnie lawinowo od 24 lutego - dodaje.

W całym kraju terytorialsów jest już ponad 32 tys.

Terytorialsi w Kujawsko-Pomorskiem. Jak pomagają?

Motto terytorialsów brzmi "Zawsze gotowi, zawsze blisko". Dlatego też żołnierze formacji pomagają przede wszystkim lokalnie. W Kujawsko-Pomorskiem można ich spotkać obecnie m.in. w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym, gdzie przyjmują dary od mieszkańców, sortują je oraz pakują. Rzeczy są wysyłane do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Poza tym terytorialsi czekają w punktach informacyjnych na dworcach głównych w Toruniu i Bydgoszczy, a także w Hotelu "Kopernik", który stał się punktem recepcyjnym. Rejestrują przybyłych oraz udzielają im niezbędnych informacji.

- Każdego dnia do wsparcia administracji publicznej i samorządów lokalnych jest kierowanych 40 żołnierzy z brygady, którzy są dyspozycyjni 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W razie potrzeby w ciągu 12 godzin jesteśmy w stanie powołać kolejnych, bo nadal obowiązuje dwunastogodzinne stawiennictwo - mówi oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zarobki w WOT. Tyle wynosi uposażenie żołnierzy

  • Przypomnijmy, że terytorialsi za swoją służbę otrzymują dodatek za gotowość bojową w wysokości 411 zł miesięcznie. Stawka ta nie zależy od stopnia wojskowego.
  • Dodatkowo żołnierze dostają pieniądze za udział w ćwiczeniach. Wysokość uposażenia różni się w zależności od stopnia wojskowego.
  • Najmniej - 117,14 zł za dzień ćwiczeń i 234,28 zł za dwa dni ćwiczeń trafi na konto szeregowca.
  • Najwięcej - odpowiednio 209,61 zł i 419,22 zł otrzyma major.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

- Na ten rok są planowane podwyżki tego uposażenia. Jest to spowodowane tym, że uposażenie żołnierza ochotnika liczy się procentowo (w zależności od stopnia wojskowego) od najniższego uposażenia żołnierza zawodowego, które w tym roku wzrośnie - wyjaśnia por. Paweł Baniasiak.

Zobaczcie, jak pomagają terytorialsi w Kujawsko-Pomorskiem i na wschodniej granicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska