Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojciec kontra synowie

Redakcja
W Lublinie ten spektakl został okrzyknięty wydarzeniem kulturalnym 2011 roku. W jednej z głównych ról zobaczymy dziś w klubie „Od Nowa” Adama Woronowicza.

W Lublinie ten spektakl został okrzyknięty wydarzeniem kulturalnym 2011 roku. W jednej z głównych ról zobaczymy dziś w klubie „Od Nowa” Adama Woronowicza.

<!** Image 2 align=none alt="Image 186662" sub="Główną rolę gra Adam Woronowicz (na zdjęciu z lewej) [Fot.: nadesłana]">„Przez prawie trzy godziny spektaklu siedzi się jak na szpilkach i śledzi każdy gest bohaterów. Jakby oglądało się film akcji. Tutaj brat przegląda się w bracie, ojciec w synu, lokaj w panu” - piszą recenzenci o „Braciach Karamazow”. O spektaklu wyreżyserowanym przez Janusza Opryńskiego głośno było już od samej premiery. Reżyser w mroczną historię ojcobójstwa wplótł opowieść o polskich doświadczeniach II wojny światowej, Katynia i Holokaustu.

<!** reklama>W głównej roli ojca zobaczymy Adam Woronowicza, aktora, który na swoim koncie ma udział w takich filmach, jak „Rewers”, „Baby są jakieś inne”, „Ki”, czy tytułową rolę w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. „Jako stary Karamazow rzadko się odzywa. Raczej nie podnosi głosu. Na wydarzenia patrzy z dystansem, czasem z uśmiechem, a mimo to nie ma wątpliwości, że w tej grze to on rozdaje karty. Jest groźnym, nieprzewidywalnym bufonem i cynikiem” - pisały o jego kreacji media.

Teatr Provisorium wywodzi się z nurtu teatrów studenckich. Od samego początku poszukiwali inspiracji w tekstach wybitnych twórców polskiej i światowej literatury. Co jeszcze czeka nas w najbliższych dniach? Jutro Studium Teatralne zaprezentuje spektakl „Król kier znów na wylocie”, a w czwartek hołubieni przez toruńską publiczność Porywacze Ciał, którzy przyjadą z monodramem „Zapis automatyczny” w wykonaniu Macieja Adamczyka.

„Król kier znów na wylocie” warszawskiego Studium Teatralnego powstał na motywach książki Hanny Krall. Śledzimy w niej losy młodej Żydówki, która podczas II wojny światowej ucieka z getta. Kobieta udaje Polkę i Niemkę, aby odnaleźć męża i uratować go z obozu koncentracyjnego. Zrobi wszystko, aby osiągnąć swój cel, dzięki czemu jej miłość staje się dla niej jedynym sposobem na przetrwanie. Muzykę wykorzystaną w sztuce oparto na kompozycjach jazzmana Johna Zorna.

Warto wspomnieć, że w ramach „Klamry” odbywa się również szereg imprez towarzyszących. Dziś o godz. 22 na małej scenie klubu „Od Nowa” będzie można obejrzeć film zrealizowany podczas 15. edycji festiwalu w 2007 roku. Z kolei jutro będzie szansa, aby obejrzeć spektakl teatralny Magdy Jędry „Le pas Jacques”. Tytuł spektaklu to nazwa metody stosowanej w nauczaniu rytmiki, która polega na wykonywaniu kroków w takt muzyki. Początek o g. 21.


Warto wiedzieć

„Klamra” już po raz dwudziesty

Imprezie towarzyszy wystawa plakatów teatralnych, filmowych i muzycznych autorstwa Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL.

Festiwal potrwa do soboty. Wszystkie główne spektakle rozpoczynają się o godz. 19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska