Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okres przedwiośnia to najgorsza pora roku dla naszego organizmu

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Wypoczynek na świeżym powietrzu to lekarstwo na wiosenne przesilenie. Na zdjęciu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu odpoczywają Joanna i Wiktoria
Wypoczynek na świeżym powietrzu to lekarstwo na wiosenne przesilenie. Na zdjęciu na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu odpoczywają Joanna i Wiktoria Grzegorz Olkowski
W marcu częściej niż kiedy indziej narzekamy na złe samopoczucie. Najlepsze na to sposoby to spacery i witaminy. Ideałem byłby wyjazd na kilka dni w ciepłe kraje.

Chociaż akurat w tym roku pogoda płata nam figle, bo zimy praktycznie nie było, jeszcze wiosna na dobre się nie zaczęła. A my narzekamy na wahania nastroju, skoki ciśnienia, osłabienie organizmu. Słońce świeci coraz wyżej, dzień jest coraz dłuższy, a my mamy wrażenie, że opadamy z sił witalnych. I nie tylko. Do tego dochodzą niekiedy dolegliwości przeziębieniowe. Czy takie objawy są normalne? Jak można temu zaradzić?
[break]
- Wszystko to typowe objawy przesilenia wiosennego - tłumaczy dr Lidia Świechowicz, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu. - Musimy się przestawić. Najważniejsze, do czego namawiam w tym okresie, to prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym stosowanie odpowiedniej diety, czyli uwzględnienie dużych ilości owoców, warzyw. Nie należy natomiast się przejadać, szczególnie słodkościami, bo one działają na nas negatywnie. Istotne jest też ubieranie się odpowiednio do pogody, czyli cieplej rano, lżej po południu. Zalecam jak najwięcej spacerów na świeżym powietrzu a także zażywanie dodatkowo witaminy D. Badania pokazują, że mamy znaczne niedobory tej witaminy, co jest charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Warto więc uzupełniać ją suplementami dostępnym bez recepty.

Nie bez powodu wzięło się powiedzenie „oby starzec przeżył marzec”.
Jak przyznaje dr Lidia Świechowicz, rzeczywiście szczególnie kiepsko tę porę roku znoszą osoby starsze. Im przesilenie wiosenne doskwiera chyba najbardziej. Widoczne jest w przychodniach, gdzie zwiększa się liczba pacjentów w tej grupie wiekowej. Zalecenia odnośnie zdrowego stylu życia dotyczą tak samo osób starszych, jak młodszych. Najgorsze, co można zrobić, to siedzieć w domu. Ludzie starsi powinni więc też starać się, w miarę możliwości, zażywać ruchu i zwracać uwagę na to, co jedzą.
Sporo osób narzeka teraz na wahania nastroju. Tu - radzi dr Świechowicz, może pomóc herbatka z dziurawca. Trzeba tylko pamiętać,
by nie pić jej przed wyjściem na słońce (może wywołać uczulenie). Hormony szczęścia, czyli endorfiny, wywołuje ruch.
Oczywiście optymalnym sposobem przetrwania marca bez szwanku byłby wyjazd na kilka dni do ciepłych krajów. Nie da się jednak też ukryć, że dla większości z nas taka perspektywa jest mało realna. Nie zaszkodzi jednak postarać się chociaż o substytut takiego wyjazdu. Może być nim np. wypad do parku, lasu, obserwowanie budzącej się do życia zieleni. Nie należy natomiast przeforsowywać się fizycznie, np. przez kilka godzin dziennie ciężko pracując na działce, bo taka z kolei nadmierna aktywność może źle się skończyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska