Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulary z bazaru zaszkodzą

Mariola Lorenczewska
Beata Ochocińska
Beata Ochocińska SłAwomir Kowalski / Polska Press
Rozmowa z doktor Beatą Ochocińską, okulistką pracującą w Lecznicach Citomed w Toruniu laureatka plebiscytu "Nowości" Złoty Stetoskop.

Zwyciężyła Pani doktor w swojej kategorii. Gratulacje.

Ogromnie się cieszę. To jest dla mnie nagroda za lata pracy. Jestem bydgoszczanką, mąż torunianinem. Chce mi się trochę śmiać, że rodowita bydgoszczanka została doceniona w Toruniu. Widocznie miejsce urodzenia nie ma znaczenia. Może pacjenci zauważają, jak ważna jest dla mnie rozmowa i kontakt? Nie tylko zapisuję tabletki, ale i tłumaczę, dlaczego trzeba je brać. Zaobserwowałam, że jeśli wyjaśnię, o co chodzi, mogę liczyć na współpracę.

Czytaj też: Zmiany na starówce. Jak parkować?

Z czym najczęściej i jacy pacjenci się do Pani zgłaszają?

Biorąc pod uwagę profil moich pacjentów, to dużo jest dzieci, ale właściwie leczę osoby od urodzenia do późnej starości. W starszym wieku często są to pacjenci z zaćmą, jaskrą, zwyrodnieniem siatkówki. Do końca nie znamy tej choroby. Im wcześniej wykryta, tym lepsze rokowania. Po 40. roku życia każdy powinien raz na jakiś czas poddać się badaniu okulistycznemu. A jeśli w rodzinie występowały choroby oczu, to wcześniej. Duże znaczenie ma czujność samego pacjenta. Wiele osób trafia do okulisty, bo żona kazała, mąż naciskał. A potem okazuje się, że to ostatni moment. I gdyby nie wdrożone leczenie, byłoby naprawdę źle.

Barierą są kolejki. Do obleganych okulistów, jak Pani, trudno się dostać.

Wiem. Nawet prywatnie trzeba czekać. To jest problem, bo przy niektórych schorzeniach nie wolno zwlekać.

Jak sami możemy sobie pomóc w ramach profilaktyki? Co z dietą dobrą dla oczu, suplementami działającymi pozytywnie na wzrok?

Profilaktyka to między innymi wizyty u okulisty i dieta. Generalnie - ma być zdrowa. U nas duży nacisk kładzie się na czerwone warzywa i owoce, które dobrze wpływają na funkcjonowanie siatkówki oka. Owoce jagodowe, czerwone winogrona, pomidory, papryka są jak najbardziej wskazane. Co do suplementów diety, to te, które zawierają na przykład wyciąg z borówki. Wspomagać się nimi warto na pewno wtedy, gdy nie mamy dostępu do świeżych warzyw i owoców, czyli chociażby zimą. Nie unikniemy komputerów, laptopów. Dla równowagi zalecane jest świeże powietrze, zieleń. Papierosy to z kolei zabójstwo dla siatkówki oka. Wino czerwone zalecane jest w umiarkowanych ilościach.

Zobacz także: Policja poszukuje świadków wypadku

Jak dobierać okulary przeciwsłoneczne?

Ważne jest, gdzie takie okulary kupujemy. Na pewno nie na stacji benzynowej, choć pacjenci nawet szkła korekcyjne w takich miejscach kupują. Byle jakie okulary przeciwsłoneczne mają bardzo ciemne szkła, a wówczas źrenica się poszerza i jest większa możliwość uszkodzenia siatkówki. Tylko okulary z certyfikatem kupione u optyka są odpowiednio skonstruowane. Nie tylko są przyciemniane, ale mają właściwe, bezpieczne dla oczu parametry. Często rodzice kupują małym dzieciom ciemne okularki na bazarku, nie zdając sobie sprawy, jak mogą im zaszkodzić.

Wizyta u okulisty to stres...

Stres często wynika z obawy o diagnozę. Okulistyka tak się rozwinęła, że potrafimy pomóc. Dysponujemy doskonałą aparaturą. Przy czym pacjent powinien się odpowiednio do wizyty przygotować. Nie przyjeżdżać samochodem jako kierowca, bo może konieczne do badania będzie poszerzenie źrenic, a potem nastąpi zaburzenie widzenia, więc nie będzie mógł prowadzić.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska