Olimpiada Solidarności w Urzędzie Marszałkowskim [ZDJĘCIA]

Olimpiada Solidarności w Urzędzie Marszałkowskim [ZDJĘCIA]

Tomasz Wersocki

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W Olimpiadzie Solidarności przewidziane są dla zwycięzców finału nagrody w postaci indeksów na cztery uniwersytety w Polsce.

W Olimpiadzie Solidarności przewidziane są dla zwycięzców finału nagrody w postaci indeksów na cztery uniwersytety w Polsce. ©Grzegorz Olkowski

W Toruniu zakończono wojewódzki etap Olimpiady o Solidarności. W tym roku wzięło w nim udział 40 uczestników. Ukoronowaniem rywalizacji drużyn z każdego województwa będzie finał we Wrocławiu.
W Olimpiadzie Solidarności przewidziane są dla zwycięzców finału nagrody w postaci indeksów na cztery uniwersytety w Polsce.

W Olimpiadzie Solidarności przewidziane są dla zwycięzców finału nagrody w postaci indeksów na cztery uniwersytety w Polsce. ©Grzegorz Olkowski

Olimpiada o czasach Solidarności organizowana była pod hasłem: „Dwie dekady historii”. Uczestnicy musieli zmierzyć się nie tylko z pytaniami dotyczącymi wydarzeń z okresu lat 1970-1990, lecz także z materiałami źródłowymi w postaci filmów fabularnych i dokumentalnych. Uczestnicy olimpiady nie ukrywali zainteresowania okresem Solidarności.

- Przede wszystkim ciekawi mnie kiedy i w jaki sposób powstawał ten ruch oporu wobec komunizmu. Chciałem dowiedzieć się, jak to wszystko wtedy wyglądało. Dzięki konkursowi mogę poszerzyć swoją wiedzę z historii - mówił Jan Michałak z Lubrańca.

Z kolei Dawidowi Brążkiewiczowi z Torunia spodobało, że w konkursie były pytania dotyczące filmów fabularnych.

- Bardzo przypadły mi do gustu pytania z “Rozmów kontrolowanych” Sylwestra Chęcińskiego czy “Zawróconego” Kazimierza Kutza - stwierdził Dawid.

Czytaj także: Tak się bawi Toruń nocą [ZDJĘCIA]Martyna Nowakowska z Włocławka została zachęcona do udziału w tej olimpiadzie przez nauczycielkę historii, a same pytania w konkursie nie były dla niej niespodzianką.

- Od zawsze pasjonowała mnie historia. A temat Solidarności zainteresował mnie szczególnie - mówi Martyna.

Dodatkowo w konkursie mogli wziąć udział osoby „spoza regulaminu”, czyli uczniowie klas I i III liceum oraz I, II i IV technikum. Uczestnicy olimpiady wojewódzkiej musieli wcześniej przejść eliminacje szkolne.

W całym kraju przystąpiło do nich prawie pół tysiąca szkół oraz około 3000 tysięcy uczniów. Najwięcej placówek zgłoszono z województwa Mazowieckiego, a najmniej z wojewódzwa opolskiego.

Dla zwycięskich drużyn z każdego województwa przygotowano atrakcję w postaci trzydniowej wizyty w Gdańsku. Młodzież zapozna się tam z historycznymi miejscami miasta związanymi szczególnie z działalnością Solidarności w latach 1970-1990.

Wiedzę, którą tam zdobędą, uczniowie będą mogli wykorzystać podczas finału olimpiady w dniach 7 i 8 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

Zwycięzcy etapu wojewódzkiego:

I-sze miejsce: Szymon Smaruj z Zespołu Szkół nr 2 w Barcinie,
II-gie miejsce: Agnieszka Kaczorowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy,
III-cie miejsce: Aleksandra Wielewicka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy.

Trzech najlepszych uczniów z każdego regionu stworzy jedną drużynę. W części finałowej zmierzy się 16 trzyosobowych zespołów, które będą walczyć o wygraną. Drużyny wojewódzkie zostaną w nagrodę zaproszone na wizytę studyjną i integracyjną do Gdańska, której celem będzie poznanie miejsc związanych z historią Solidarności. Finał konkursu odbędzie się w czerwcu we Wrocławiu. Na najlepszych czekają indeksy na uczelnie wyższe, stypendia naukowe oraz bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

GALERIA z Olimpiada Solidarności w Urzędzie Marszałkowskim

KLIKNIJ TUTAJCzytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
!

Król (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

jeżeli w urzedzie marszałkowski to już sama patologia.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo