Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olimpijskie zmagania rolników z gminy Łubianka

Roman Such
Tegoroczni finaliści (od lewej): Sławomir Pierzchalski, Leszek Wróbel, Bogumił Maciejewski, Czesław Osak, Leszek Śliwiński i Adam Łubianka
Tegoroczni finaliści (od lewej): Sławomir Pierzchalski, Leszek Wróbel, Bogumił Maciejewski, Czesław Osak, Leszek Śliwiński i Adam Łubianka Roman Such
Dziś w Albumie trochę inaczej. Zamiast historii przedstawiamy rolników z gminy Łubianka. W dodatku pokazujemy ich nie na traktorach protestujących na ulicach stolicy, ale u siebie na konkursie wiedzy rolniczej.

Nie da się bowiem ukryć, że chociaż oni także trzymają krowy, świnie, a w pobliżu są lasy z dzikami, wyglądają na zadowolonych. Ale Łubianka to wyjątkowa gmina.
[break]
Od dwudziestu lat, podobnie jak Karety „Nowości”, organizowany jest tutaj konkurs wiedzy rolniczej. Cieszy się on niebywałym powodzeniem wśród tych, co sieją i orzą. Dość powiedzieć, że coraz częściej zadania testowe rozwiązują tata z synem czy z córką. Olimpiada ma więc charakter międzypokoleniowy. Nie brakuje takich, którzy każdego roku poddają się tej publicznej przepytance. Sławomir Pierzchalski i Mieczysław Kukowski uczestniczyli we wszystkich olimpiadach, Wojciech Machnicki opuścił jedną, a Leszek Wróbel dwie.

Fachowe jury i sponsorzy

Nie dość, że udaje się skompletować wielce fachowe jury, w tym roku pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jacka Piszczka, to jeszcze uda się namówić sponsorów, najczęściej lokalne firmy, banki, przedstawicieli handlowych, żeby nie skąpiły i wsparły ideę szerzenia rolniczej wiedzy. Konkursowi dobrodzieje czynią to z dobrego serca, bo przecież gminny konkurs nie przekracza granicy powiatu, o jakichś telewizyjnych kamerach dodających splendoru trudno marzyć.
W tym roku, jak i w poprzednich, żaden z uczestników nie wrócił do domu z gołymi rękoma, a ci, którym się poszczęściło, z całym naręczem nagród - przydatnymi w każdym gospodarstwie rolniczymi narzędziami, środkami ochrony roślin, nasionami rzepaku lub kukurydzy, wystarczającymi na obsianie przynajmniej hektara. Na jedną z nagród zrzucili się także sami mieszkańcy. Jeden wyhodował świniaka, inny go ubił, trzeci przygotował go do podania jako obiadowe danie, a jeszcze inny przyrządził sos czosnkowy, bo z nim pieczone prosie smakuje najlepiej.
Do czwartkowego finału, po pisemnym teście zakwalifikowano sześciu zawodników. Musieli oni poradzić sobie z szeregiem dociekliwych pytań zadawanych przez wielce utytułowaną komisją konkursową. Przemaglowali finalistów ze znajomości gospodarskiej rachunkowości, z ekonomii, z wiadomości, jak obchodzić się ze zwierzętami, aby zdrowo rosły i przybierały na wadze, co i kiedy siać, jak dbać o zielone łany, by dobrze plonowały i były zdrowe. Osobny blok pytań dotyczył unijnej pomocy, procedur, jakim należy sprostać, aby otrzymać dofinansowanie.
Prof. dr hab. Jacek Piszczek z Instytutu Ochrony Roślin, który w tym roku przewodniczył jury, przyznaje, że poza burakami cukrowymi, w których nikt by go nie zagiął, na większość pytań zadawanych uczestnikom konkursu nie znałby prawidłowej odpowiedzi.

O ułamek punktu

W tym roku aż czterech finalistów zdobyło jednakową liczbę punktów. O zwycięstwie zdecydowały te zdobyte w pisemnym teście. I tak zwycięzcą jubileuszowego finału został Czesław Osak, 31-letni gospodarz z Łubianki, który na swoich 38 hektarach postawił na uprawy polowe. Tuż za nim o ułamek punktu: Leszek Śliwiński (Wymysłowo), Sławomir Pierzchalski (Brąchnowo), Adam Łubianka (Dębiny), a także Leszek Wróbel (Wybcz) i Bogumił Maciejewski (Wymysłowo). W kategorii zespołowej zwyciężyli reprezentanci wsi Wymysłowo, przed Łubianką i Biskupicami.
Olimpiadzie patronuje Urząd Gminy, Ośrodek Doradztwa Rolniczego, ale animatorem całego przedsięwzięcia, od początku do dzisiaj, jest gminny doradca rolny Tadeusz Wierzbowski. Poza wszystkim innym, znany jest także z organizowania wyjazdów szkoleniowych dla rolników, także zagranicznych, i to z czasów, zanim jeszcze przystąpiliśmy do Unii. Łącznie takich wycieczek łączących przyjemne z pożytecznym, było blisko 150, plus 23 organizowane specjalnie z myślą o gminnych seniorach i rencistach. Cóż, taka gmina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska