Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

On i ona na akordeonach

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Ci, którym akordeon kojarzy się wyłącznie z muzyką biesiadną albo miejskim folklorem, dawno powinni zrewidować swoje myślenie o tym instrumencie.

Ci, którym akordeon kojarzy się wyłącznie z muzyką biesiadną albo miejskim folklorem, dawno powinni zrewidować swoje myślenie o tym instrumencie.

<!** Image 3 align=right alt="Image 193680" sub="Krzysztof Lutrzykowski [Fot. archiwum artysty]">Przekonać ich może też sobotni koncert w Pałacu Dąmbskich.

Z argentyńskich szkół tanga, gdzie występował w jednej ze swych kilku postaci - bandoneonu, został przez Astora Piazzollę wprowadzony na najznakomitsze koncertowe estrady świata nie tylko za sprawą „Tango nuevo”, ale i innych utworów tego kompozytora. Na akordeon powstaje wiele ciekawej muzyki współczesnej.

Akordeony będą gwiazdami kolejnego wieczoru Międzynarodowego Festiwalu „Europa - Toruń. Muzyka i architektura”. Zagrają Magdalena Miszewska-Zasadna i Krzysztof Lutrzykowski. Magdalena Miszewska-Zasadna jest nauczycielką gry na akordeonie w Zespole Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu. Krzysztof Lutrzykowski niedawno skończył studia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Kaszuby. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach w kraju i za granicą.

<!** reklama>Przy układaniu programu wieczoru muzykom przyświecała chęć ukazania bogactwa brzmień, jakie można wydobyć z akordeonu. Zaczną od słynnej Toccaty i fugi d-moll Jana Sebastiana Bacha, skomponowanej na organy, których akordeon jest wszak bliskim krewnym jako instrument dęty. Zupełnie inne możliwości tego instrumentu ukażą francuskie walczyki. Nie zabraknie oczywiście kompozycji słynnego Argentyńczyka, Astora Piazzolli.

Tym razem miejscem festiwalowego koncertu będzie zbudowany pod koniec XVII w. pałac rodziny Dąmbskich. Jeden z niewielu w Toruniu barokowych gmachów o tak pięknej, bogato zdobionej fasadzie, dziś jest jedną z siedzib Wydziału Sztuk Pięknych UMK.


Sobota, 28 lipca, godz. 20, Sala Złota Pałacu Dąmbskich, ul. Żeglarska 8.

Bilety kosztują 30 i 20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska