Nasza Loteria

Oni pierwsi oparli się okupantom

Paweł Stanny
67 rocznicę powstania Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce obchodzono wczoraj w Pałacu Anny Wazówny.

67 rocznicę powstania Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce obchodzono wczoraj w Pałacu Anny Wazówny.

<!** Image 2 align=right alt="Image 34150" sub="Byli żołnierze AK podtrzymują pamięć o organizacji i swych poległych towarzyszach broni">Gospodarzem spotkania był prezes brodnickiego koła Światowego Związku Żołnierz AK - Antoni Kuniński oraz burmistrz Brodnicy Wacław Derlicki. Na spotkanie oprócz burmistrza miasta przybył również wicestarosta Leonard Kowalski i przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński. Zaproszono też żołnierzy AK z innych rejonów kraju m.in prezesa ŚZŻAK z okręgu toruńskiego profesora Zbigniewa Wojtczaka oraz Władysława Michałowskiego.

Wspomnienia z walk

Po przedstawieniu okoliczności powstania Państwa Podziemnego program spotkania wypełniły wspomnienia z walk na Białostocczyźnie, które przedstawił Stanisław Dąbrowski i wspomnienia z Powstania Warszawskiego , którymi podzieliła się Urszula Kańczuga. Uczestnicy wspominali także wspomnienia z pielgrzymki do Częstochowy. Spotkanie zakończyło odśpiewanie roty. Przypomnijmy, że budowę Państwo Podziemnego na terenach Polski okupowanej przez hitlerowskie Niemcy i ZSRR rozpoczęto już 27 września 1939 roku. W tym dniu generał Michał Tokarzewski - Karaszkiewicz powołał Służbę Zwycięstwu Polski. Potem organizacja ta przekształciła się w utworzony 13 listopada 1939 roku - Związek Walki Zbrojnej ( w skrócie ZWZ), który rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego z 14 lutego 1942 roku przemianowany został z kolei na Armię Krajową.

AK-owcy z „Browaru”

Na terenie Brodnicy i regionu prężnie działał Inspektorat AK „Browar”. Żołnierze „Browaru” skupili się głównie na obserwacji ruchów wojsk niemieckich (wywiad) oraz zbieraniu broni i leków dla oddziałów AK przebywających w lasach. W komórce bardzo aktywne były kobiety. Działalność „Browaru” osłabła po masowych aresztowaniach, które nastąpiły po odkryciu przez Niemców w Pokrzydowie tajnego magazynu AK w 1944 roku. Wielu brodniczan z AK, zwłaszcza ze służby kobiet, było po tej wpadce torturowanych i zostało w tajemniczych okolicznościach zgładzona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska