Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni stracą 500 złotych miesięcznie z pensji w 2022 roku! Wszystko przez nowe ozusowanie składek!

redakcja
Ten pomysł rządu może wpłynąć na pensje nawet miliona Polaków. Pełne ozusowanie umów zleceń oznacza bowiem wynagrodzenia netto niższe nawet o 400–500 zł miesięcznie, a dla firm dodatkowe koszty. Sprawdźcie szczegóły propozycji!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Ten pomysł rządu może wpłynąć na pensje nawet miliona Polaków. Pełne ozusowanie umów zleceń oznacza bowiem wynagrodzenia netto niższe nawet o 400–500 zł miesięcznie, a dla firm dodatkowe koszty. Sprawdźcie szczegóły propozycji!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Karol Makurat/Reporter
Ten pomysł rządu może wpłynąć na pensje nawet miliona Polaków. Pełne ozusowanie umów zleceń oznacza bowiem wynagrodzenia netto niższe nawet o 400–500 zł miesięcznie, a dla firm dodatkowe koszty. Sprawdźcie szczegóły propozycji!

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej:

Oni stracą 500 złotych miesięcznie z pensji w 2022 roku!

Zapowiadana już od przynajmniej kilku lat tym razem wreszcie powinna się udać. Pełne ozusowanie umów zleceń ma przede wszystkim pomóc w walce ze śmieciówkami, czyli jedną z największych patologii polskiego rynku pracy. Wszystkie zmiany bedą wprowadzone w ramach Polskiego Ładu.

Dziś składki trzeba płacić tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli 2,8 tys. zł brutto w 2021 roku i – jak niedawno ustalił rząd – 3010 zł brutto od stycznia 2022 r.

Rząd postanowił z tym skończyć. To będzie oznaczało niższe pensje na rękę dla wielu Polaków. Choć oficjalnych danych ZUS w tej sprawie nie ma, to ostrożne szacunki mówią nawet o milionie pracowników w naszym kraju, którzy mają więcej niż jedną umowę.

Ile stracą dziś pracownicy? W zależności od wysokości zarobków może to być od 150 do nawet 650 zł miesięcznie. O tyle mniej będą dostawać zleceniobiorcy po wejściu w życie reformy. Dokładne wyliczenia prezentuje Instytut Emerytalny

.

Przy założeniu, że etatowiec dorabia sobie na zleceniu 2 tys. zł brutto, to po Polskim Ładzie na rękę otrzyma z niego o 131 zł mniej. Każdy kolejny tysiąc złotych brutto oznacza stratę dodatkowych 65 zł na rękę. W przypadku "fuchy" na łączną kwotę 10 tys. zł brutto straty sięgają już prawie 660 zł miesięcznie. Co roku oznacza to ubytek ok. 8 tys. zł.

Pełne ozusowanie umów zleceń to prawdziwa rewolucja, którą rząd zapowiadał niemal co roku. Teraz jednak prawdopodobnie się uda.

Od lat o takie rozwiązanie apeluje "Solidarność". Na niesprawiedliwość obecnych rozwiązań zwraca również uwagę Federacja Przedsiębiorców Polskich.

– W pozostałych krajach Unii Europejskiej składki płaci się w równej wysokości od każdej umowy lub też istniejące wyjątki nie są tak daleko idące jak w polskim systemie. W związku z tym potrzebne są zmiany przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które powodowałyby, że umowy zlecenia podlegałyby takim samym zasadom oskładkowania, jak umowy o pracę – mówił jeszcze niedawno Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska