Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

Oni też będą tutaj uwiecznieni

Oni też będą tutaj uwiecznieni

Marek Nienartowicz

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Janina Ochojska i Jacek Yerka są tegorocznymi laureatami Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu. Swoje katarzynki z autografami odsłonią przed Dworem Artusa w czerwcu.

Janina Ochojska i Jacek Yerka są tegorocznymi laureatami Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu. Swoje katarzynki z autografami odsłonią przed Dworem Artusa w czerwcu.


Piernikowa Aleja Gwiazd pod Dworem Artusa na Rynku Staromiejskim w Toruniu to umieszczone w płytach chodnikowych tabliczki z autografami, w kształcie piernikowej katarzynki. Są poświęcone znanym osobom pochodzącym lub związanym z Toruniem, które zawsze w czerwcowe Święto Miasta je odsłaniają.


Nazwiska laureatów Piernikowej Alei Gwiazd prezydent Michał Zaleski przedstawia co roku 1 stycznia, w czasie Koncertu Noworocznego w Dworze Artusa. W tym roku oznajmił, że zostali nimi Janina Ochojska i Jacek Yerka.


Janina Ochojska to znana działaczka humanitarna. Studiowała astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Potem pracowała w Pracowni Astrofizyki w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jako studentka działała w duszpasterstwie akademickim ojców Jezuitów w Toruniu. Od 1976 roku działała w opozycji. Zaangażowała się m.in. w powstanie „Solidarności” w Toruniu.


Legia Honorowa


W 1984 r. wyjechała do Francji. Tam zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Jako wolontariuszka działała dla fundacji „EquiLibre”, wyszukując kontakty i koordynując pomocy dla Polski. W 1989 roku była jednym z twórców jej polskiego oddziału. W 1992 roku zorganizowała konwój polskiej pomocy dla byłej Jugosławii, potem do Czeczenii. W 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, w której po dziś dzień sprawuje funkcję prezesa. Jest laureatką nagród krajowych i zagranicznych, między innymi: kawalerem Legii Honorowej, zdobyła tytuł Kobieta Europy w 1994 roku, nagrodę im. Jana Karskiego.


Baśniowy świat


Jacek Yerka to artysta plastyk. Ukończył Wydział Sztuk Pięknych UMK. Specjalizował się w grafice, ale z czasem poświęcił się całkowicie malarstwu. Tworzy dzieła oderwane od rzeczywistości, baśniowe, bazujące na nieznającej granic wyobraźni. W ten sposób powstają surrealne kompozycje. W 1995 roku został laureatem prestiżowej „World Fantasy Award”, wybranym spośród 260 nominowanych do niej artystów.


Jego obrazy wykorzystywane są także do celów filmowych. Amerykański producent filmowy Rene Daalder zaprosił Jacka Yerkę do współpracy w nowo powstającym filmie „Stawberry Fields”, gdzie podkładem muzycznym dla obrazów świata będą piosenki Beatlesów. Od 10 lat współpracuje z Galerią Bevery Hills.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo