Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka ambulatoryjna na nowych zasadach

ml
Do tej pory były porady recepturowe, specjalistyczne, kompleksowe i zabiegowe. Każda inaczej wyceniana. Teraz porady zabiegowe podzielono dodatkowo na kilka typów, każdy ma swój kod.

Do tej pory były porady recepturowe, specjalistyczne, kompleksowe i zabiegowe. Każda inaczej wyceniana. Teraz porady zabiegowe podzielono dodatkowo na kilka typów, każdy ma swój kod.

- Nawet rejestratorki powinny mieć jakieś przeszkolenie z nowych zasad działania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, bo są nowe oznaczenia - mówi Bożena Mleczek-Dąbrowska, dyrektor Miejskiej Przychodni Specjalistycznej w Toruniu.

Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że szkolenia dla rejestratorek będą przeprowadzane i tłumaczy:

<!** reklama>- 1 lipca zostanie wprowadzony nowy system rozliczania ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Efektem tych zmian ma być odciążenie szpitali, powinno być mniej hospitalizowanych pacjentów, którzy zamiast leżeć w oddziałach szpitalnych mogą być leczeni ambulatoryjnie. W konsekwencji należy się spodziewać skrócenia kolejek w lecznicach. Do tej pory mieliśmy w świadczeniach zachowawczych trzy typy porad: recepturową, specjalistyczną i kompleksową. W świadczeniach zabiegowych katalog świadczeń obejmował 87 pozycji, odrębna była wycena każdego świadczenia.

W nowym systemie rozliczania podzielono świadczenia na zachowawcze i zabiegowe. W tych pierwszych wyróżniono porady specjalistyczne i kompleksowe, do każdej z porad są przypisane cztery kategorie rozliczeniowe, powiązane z ewentualnymi wydatkami na diagnostykę (np. laboratoryjną, mikrobiologiczną, rentgenowską czy ultrasonograficzną).

Do tej pory wszystkie koszty badań były wliczone w wycenę porady, niezależnie od ilości i wartości. Obecnie wycena porady będzie uzależniona od ilości i wartości wykonanych badań. Są też porady po pobycie w szpitalu i w domu pacjenta.

Druga grupa, czyli świadczenia zabiegowe powiązane są zakresami świadczeń i ze wskazaniem na określoną procedurę (409 pozycji). W tym przypadku kategorie rozliczeniowe (73 grupy) zawierają zbiory procedur powiązane ze specjalnościami medycznymi.

Aktualnie składane są propozycje aneksów do umów na drugie półrocze, które są na poziomie pierwszego półrocza. Mniejsze kontrakty dostaną ci, którzy mieli niewykonania - zaznacza rzecznik.(ml)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska