Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa do zmiany? Pomysł rządu na nowy podatek! Kuracjusze nie zapłacą opłaty uzdrowiskowej?

vt
Fot. Jacek Smarz
Opłata miejscowa i uzdrowiskowa do usunięcia? Ministerstwo Sportu wpadło na nowy pomysł zastąpienia dotychczasowych opłat miejscowych i uzdrowiskowych. Co w zamian? Okazuje się, że resort chciałby, aby pieniądze trafiały do Centralnego Funduszu Promocji Turystyki. To budzi niepokój wśród samorządowców. Pomysł nowej opłaty przedstawiło Ministerstwo Sportu w "Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce". Co dalej z projektem? Ile wynosi opłata uzdrowiskowa w poszczególnych miejscowościach w Polsce? Sprawdźcie wszystkie szczegóły zaproponowanego rozwiązania!

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa 2020: o co chodzi?

Opłatę uzdrowiskową pobiera się za każdą rozpoczętą dobę pobytu. Rada gminy może zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso, a także nałożyć obowiązek prowadzenia przez inkasentów ewidencji osób zobowiązanych do uiszczania opłaty miejscowej oraz do określenia szczegółowego zakresu danych zawartych w tej ewidencji.

Dlaczego obecnie obowiązujące prawo w tym zakresie jest krytykowane?

Chodzi o wpływy gmin do budżetu, które nie są przeznaczane na rozwój turystyki, a przekazuje się je na inne potrzeby. Ponadto sami turyści zgłaszają, że opłata uzdrowiskowa jest pobierana nielegalnie przez niektóre z gmin.

Według informacji "Rzeczpospolitej" Ministerstwo Sportu zaproponowało z tych powodów nowe rozwiązanie. Chodzi o podatek turystyczny. Wszystkie pieniądze miałyby być przekazywane do Centralnego Funduszu Promocji Turystyki, który następnie przeznaczy je na rozwój branży turystycznej. Jedna dziesiąta tych pieniędzy miałaby pozostać w hotelach, a pozostała część trafiłaby do budżetu gminy.

Powyższy pomysł nie podoba się jednak samorządowcom.

Nie mamy nic przeciwko temu, by opłatę miejscową zastąpić podatkiem turystycznym, ale pod warunkiem, że pieniądze z tej daniny będą pobierać miejscowości turystyczne i trafią one do ich budżetów, a nie do funduszu, który będzie wydawał te pieniądze na bliżej nieokreślone cele. Niekoniecznie związane z turystyką – mówi w rozmowie z "Rz" Jan Golba, burmistrz Muszyny, prezes zarządu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

W jego ocenie najlepszym rozwiązaniem będzie utrzymanie opłaty uzdrowiskowej, a miejscowości, w których ta danina byłaby pobierana, miałyby zrezygnować z nowego podatku turystycznego.

Pomysł nowej opłaty przedstawiło Ministerstwo Sportu w "Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce".

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa: kiedy się pobiera?

Regulacje prawne dotyczące opłaty miejscowej zawierają przepisy art. 17 i 19 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z ich brzmieniem rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, opłatę miejscową.

Opłatę pobiera się od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych:

  • w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach;
  • w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status obszaru ochrony uzdrowiskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399 ze zm.)

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa: zwolnienia z opłat

Nie w każdym przypadku opłatę należy uiścić, ustawodawca przewidział kilka zwolnień. Otóż opłaty miejscowej nie pobiera się:

  • pod warunkiem wzajemności – od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • od osób przebywających w szpitalach;
  • od osób niewidomych i ich przewodników;
  • od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową,
  • od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.

Opłata miejscowa i uzdrowiskowa: przykładowe ceny w Polsce

Ceny opłat klimatycznych w Polsce są dość zróżnicowane. Niestety często opłata klimatyczna pobierana jest przez lokalne władze, mimo że w powietrzu przekraczane są normy przez konkretne trujące związki. Głośnym echem odbiła się w Polsce sprawa turysty z Zakopanego, który stwierdził, że tamtejsza opłata jest pobierana niezgodnie z prawem.

Oto przykładowa lista opłat klimatycznych w Polsce:

  • Ciechocinek - 3,70 zł
  • Inowrocław - 4,45 zł
  • Sopot - 4,40 zł
  • Międzyzdroje - 2 zł
  • Zakopane - 2 zł
  • Karpacz - 2,20 zł
  • Ustka - 3 zł
  • Duszniki Zdrój - 3,50 zł
  • Kołobrzeg - 4 zł
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska