Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSA na UMK ma żądlić nieuczciwych studentów

Tomasz Bielicki
Do tej pory tylko wybrani naukowcy prześwietlali swoich podopiecznych za pomocą OSA. Od nowego roku stanie się to ich obowiązkiem
Do tej pory tylko wybrani naukowcy prześwietlali swoich podopiecznych za pomocą OSA. Od nowego roku stanie się to ich obowiązkiem Grzegorz Olkowski
Od stycznia 2017 roku prace licencjackie i magisterskie na UMK w Toruniu będą musiały być przepuszczone przez Otwarty System Antyplagiatowy. Do tej pory promotorzy korzystali z niego na zasadzie dobrowolności.

[break]
OSA narodził się na Uniwersytecie im. Adam Mickiewicza w Poznaniu. Powstał we współpracy z naukowcami z Instytutem Podstaw Informatyki Polskiej Akademii Nauk. Choć na rynku dostępnych jest kilkanaście systemów, które próbują walczyć z nieuczciwością wśród studentów, do jednak ten poznański jest wyjątkowy. Oferuje dostęp do bazy stron internetowych liczącej ponad 600 milionów rekordów, pozwala na porównywanie materiałów z całą bazą w internecie - a nie tylko z pierwszymi wynikami popularnych wyszukiwarek, wykrywanie kamuflażu nieuprawnionych zapożyczeń, a także podobieństw w bazie prac studenckich.

Narzędzie dla promotora

Po załadowaniu pracy system wylicza między innymi procentowy rozmiar współczynnika podobieństwa. Kto zatem będzie rozstrzygał, czy dana praca jest już plagiatem, a kiedy jeszcze nie?

PRZECZYTAJ:Cwaniactwo nigdy nie popłaca [KOMENTARZ]

- Dane na temat pracy będą stanowiły sygnał dla promotora, że mogła zostać napisana niesamodzielnie. W niektórych przypadkach otrzymamy jedynie informację, że tekst nie został przez system rozpoznany. Rolą promotora, który jest przecież specjalistą w danej dziedzinie, będzie weryfikacja tych wszystkich informacji. Jeśli stwierdzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo nieuczciwego działania, przekaże taką informacje dalej do rzecznika dyscyplinarnego UMK, który zajmie się sprawą. Automatycznie nastąpi w takim przypadku wstrzymanie całej procedury nadania tytułu - mówi Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Otwarty System Antyplagiatowy zostanie obowiązkowo wprowadzony na toruńskim uniwersytecie od 1 stycznia 2017 roku.

Nowelizacja ustawy

UMK zdecydował się na ten krok wobec planów nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Na uczelnie ma zostać nałożony obowiązek sprawdzania pisemnych prac dyplomowych z wykorzystaniem programów antyplagiatowych współpracujących z ogólnopolskim repozytorium pisemnych prac dyplomowych (ORPPD). Rektorzy do dnia 31 grudnia 2016 roku będą zobowiązani przekazać do ORPPD dane dotyczące prac dyplomowych, których obrona, zakończona pozytywnym wynikiem, odbyła się po 30 września 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska