Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiem lat przymiarek opozycjonisty do fotela wójta. Czas w nim zasiąść

Krzysztof Lietz
Krzysztof Czarnecki  - po 24 latach nowy wójt gminy Wielka Nieszawka
Krzysztof Czarnecki - po 24 latach nowy wójt gminy Wielka Nieszawka nadesłana
Rozmowa z Krzysztofem Czarneckim, nowym wójtem gminy Wielka Nieszawka nie tylko o tym, kogo chce wymienić w urzędzie.

Rywalizacja o fotel wójta nie jest Panu obca. Cztery lata temu stanął Pan, wtedy 31-latek, w szranki z weteranem w tej dziedzinie, ówczesnym wójtem gminy Wielka Nieszawka Kazimierzem Kaczmarkiem. Dlaczego?

Chciałem wtedy sprawdzić, jak duże mam poparcie wśród mieszkańców, czy moja kandydatura w jakiś sposób liczy się w gminie. No i nie ukrywam, że był to dobry sposób na promocje mojej kandydatury wśród mieszkańców.

Nie zniechęciła Pana przegrana?

Absolutnie nie. Uzyskałem całkiem dobry wynik, bo 37,6 procent w bezpośredniej rywalizacji z wójtem, który pełnił tę funkcję od 1994 r. Wynik, który wtedy uzyskałem, był najlepszym w historii, jeśli wziąć pod uwagę konkurentów wójta z poszczególnych wyborów.

Przez ostatnie cztery lata był Pan radnym w gminie. Czy nie odczuł Pan na własnej skórze efektów tego, że chciał go Pan wysadzić z fotela?

Jestem radnym od 2010 roku i cały czas byłem w opozycji do wójta, więc się do tego przyzwyczaiłem, że jesteśmy po dwóch stronach barykady.

Ta opozycja - ile liczyła szabel?

W latach 2010-2014 trzy osoby, a w kadencji ostatniej cztery.

Zobacz też:

Nie słabnie wśród mieszkańców Torunia i regionu zainteresowanie budową nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Także w niedzielę można było zobaczyć postępy prac na najważniejszej obecnie kujawsko-pomorskiej inwestycji w służbie zdrowia. W bielańskiej lecznicy będzie prawie tysiąc łóżek. Koszt rozbudowy to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł wydamy na nowoczesny sprzęt medyczny i wyposażenie. Prace wykończeniowe trwają w skrzydle administracyjnym i zachodniej część gmachu głównego. Elewację i instalacje ekipy wykonawcze montują w budynku dla oddziału zakaźnego. Wykonawca ma się uporać z pracami do końca 2019 roku.Zobacz także:Te psy od lat czekają na nowy domNowosciTorun

Trwa rozbudowa szpitala na Bielanach w Toruniu. Zobacz postępy prac

Teraz też nie ma Pan w nowej radzie gminy większości. Będzie Pan musiał rozmawiać o koalicji.

Tak się składa, że zdobyłem jednocześnie mandat radnego i mandat wójta. W tej sytuacji w moim okręgu wyborczym muszą być powtórzone wybory do rady gminy. Rada ma mieć 15 radnych, ale w tej chwili jest 14. Z mojego komitetu Przymierze Samorządowe jest 5 osób w radzie. Byłoby 6, ale ja zostałem wójtem. Z komitetu utożsamianego z byłym wójtem też 5, a z komitetów moich rywalek do fotela wójta - po dwie osoby.

Z kim Pan chce tworzyć koalicję w radzie gminy?

W gminach nie ma się co bawić w politykę. Wszystkie komitety, które startowały u nas w wyborach samorządowych, to były komitety lokalne, bez szyldów partyjnych. Będę rozmawiał ze wszystkimi radnymi, nawet nieformalnie, przy kawie, na przykład o tym, kto w jakiej komisji rady by się widział, bez klucza partyjnego.

Co Pana tym razem zmobilizowało do startu?

Po pierwsze, wspomniany wynik poprzednich wyborów, a po wtóre, będąc mieszkańcem gminy i samorządowcem, widzę jak wielkie potrzeby zmian są na terenie gminy.

Jakie na przykład?

Chociażby walka ze smogiem i tu trzeba koniecznie zrobić dopłaty do wymiany pieców. W gminie jest też problem z transportem publicznym, chciałbym także postawić na współpracę z przedsiębiorcami, bo takiej, moim zdaniem, brakuje. Jest też do zagospodarowania działka historyczna - mamy przecież ruiny zamku krzyżackiego, do którego dzisiaj trudno trafić. Tam są jedynie fundamenty, a wszystko leży na terenie prywatnym. Chciałbym, aby gmina to wykupiła i porządnie zagospodarowała. Kolejna sprawa to budowa autentycznego społeczeństwa obywatelskiego, bo według mnie bywało z tym różnie. Docierały do mnie też skargi mieszkańców, że nie otrzymują odpowiedzi na pisma kierowane w różnych sprawach do Urzędu Gminy. Chcę rozmawiać z wszystkimi przy jednym stole.

Co Panu się podobało, a co nie podobało w działalności poprzedniego wójta?

Najlepszym przykładem są tu drogi. Dużo ich jest wybudowanych i naprawionych, a to bardzo ważna sprawa dla gminy. To bezwzględnie będę kontynuował. Zdecydowanie z kolei nie podobał mi się brak współpracy z przedsiębiorcami działającymi na terenie gminy. Na to położę duży nacisk. Chciałbym, aby w gminie powstał punkt zajmujący się współpracą z przedsiębiorcami w pozyskiwaniu dla nich środków unijnych. Chciałbym organizować cykliczne spotkania przedsiębiorców z Wojewódzkim Urzędem Pracy, z Toruńska Agencją Rozwoju Regionalnego, Urzędem Marszałkowskim itp., czyli wszystkimi, którzy mogą pomóc przedsiębiorcom.

Zobacz również:

Sprawdzamy wyniki zdawalności w toruńskich szkołach nauki jazdy. Pod uwagę braliśmy wyniki zdawalności kursantów w najbardziej popularnej kategorii B i to wyłącznie z części praktycznej. Która szkoła wypadła najlepiej?Dodajmy, że podajemy dane bezwzględne, niezależnie od liczby szkolonych w danym czasie kursantów. Wyniki te różnią się od wyników klasyfikacji do nagrody Dyrektora WORD w Toruniu: „Instruktor Roku 2018” i „Ośrodek Roku 2018”. Tam pod uwagę brane były takie kryteria: Kryteria oceny do nagrody „Ośrodek Roku”:    1.Okres objęty klasyfikacją 01.01.2018-31.12.2018    2.Klasyfikacja obejmuje wyłącznie kat. B prawa jazdy    3.Minimalna liczba osób przeszkolonych przez ośw ww. okresie – 50 osób    4.Zdawalność przeszkolonych osób w pierwszym podejściu do egzaminu praktycznego.Dlaczego nie opieramy swojego zestawienia o te same kryteria? Niestety, toruński WORD nie mógł nam przekazać pełnych danych, w tym wyników osiąganych w swoim konkursie przez pozostałe szkoły jazdy (które przeszkoliły wskazane w punkcie 3. przynajmniej 50 osób).

Szkoły nauki jazdy w Toruniu. Wyniki zdawalności z Wojewódzk...

Jako opozycyjny radny miał Pan 8 lat na obserwację pracy Urzędu Gminy. Czy coś Pan w nim lub jednostkach mu podległych chce zmienić?

Tak, w przypadku ośrodka zdrowia chcę, żeby byli w nim też lekarze specjaliści, np. pediatra. Nie może być też tak, że urzędująca w nim pielęgniarka jest jednocześnie recepcjonistką, telefonistką. W Urzędzie Gminy z kolei chciałbym wprowadzić nieco inne godziny urzędowania - czyli w poniedziałek, środę i czwartek od godziny 7 do 15, we wtorek od 7 do 16, a w piątek od 7 do 14. Chciałbym też zmienić podejście do mieszkańców na bardziej partnerskie.

A kadrowe zmiany? Ma Pan jakieś przemyślenia?

Zdecydowanie. Chciałbym przede wszystkim zmienić zastępcę wójta i powołać nowego sekretarza naszej gminy. To leży w kompetencji wójta.

Co z dwiema sztandarowymi inwestycjami poprzedniego wójta - Centrum Obsługi Mieszkańców, czyli nową siedzibą Urzędu Gminy oraz Centrum Społeczno-Kulturalnym?

Absolutnie od tego nie odstępuję. Trzeba na nie rozpisać przetarg, bo pieniądze są na te inwestycje zarezerwowane w budżecie gminy. Co z tego wyjdzie, nie wiadomo, bo z tego co się orientuję, to na rynku brakuje wykonawców.

Zobacz także:

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska