Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrzegawczy strajk! Pielęgniarki i położne odejdą od łóżek? Tyle zarabiają! Poznaj stawki

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
40 szpitali w całej Polsce wzięło udział w poniedziałkowym strajku ostrzegawczym przeciwko tzw. ustawie Niedzielskiego, która dotyczy zmian w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych.ILE OBECNIE ZARABIAJĄ PIELĘGNIARKI? JAK TO MA SIĘ ZMIENIĆ? SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>
40 szpitali w całej Polsce wzięło udział w poniedziałkowym strajku ostrzegawczym przeciwko tzw. ustawie Niedzielskiego, która dotyczy zmian w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych.ILE OBECNIE ZARABIAJĄ PIELĘGNIARKI? JAK TO MA SIĘ ZMIENIĆ? SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>Karol Makurat
40 szpitali w całej Polsce wzięło udział w poniedziałkowym strajku ostrzegawczym przeciwko tzw. ustawie Niedzielskiego, która dotyczy zmian w wynagrodzeniach zasadniczych pielęgniarek i położnych. Według nich zmiany w wynagradzaniu zasadniczym, które proponuje minister zdrowia nie zapewniają stabilnych zasad tempa jego wzrostu. By zaprotestować przed wprowadzeniem tych zmian pielęgniarki i położne m.in. z Radziejowa w naszym województwie na dwie godziny odeszły od łóżek pacjentów. Pozostały personel protestował symbolicznie.

Zobacz video: Lekarze POZ i NFZ będą dzwonić i zachęcać do szczepień?

Strajk pielęgniarek i położnych w Kujawsko-Pomorskiem

- Warunki pracy przez pandemię stały się trudniejsze. Nie ma też zainteresowania naborem na studia pielęgniarskie. Pracujemy po 300 godzin miesięcznie i dostajemy za naszą pracę 6 tysięcy złotych z dodatkiem "zembalowym", który od 1 lipca ma zniknąć. Zastąpi go nowa ustawa ministra zdrowia o najniższym wynagrodzeniu, która będzie szeregowała pielęgniarki według klucza - tłumaczy Tomasz Krzysztyniak, przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.

Warto przeczytać

Nie chcą "ustawy Niedzielskiego"

Zmiany w wynagrodzeniach pielęgniarek i położnych mają wejść w życie już za kilka tygodni. Celem tzw. ustawy Niedzielskiego jest zagwarantowanie najniższego wynagrodzenia wszystkim zawodom medycznym, w tym pielęgniarkom i położnym. Od lipca 2021 roku żaden pracownik medyczny nie będzie mógł mieć ustalonego wynagrodzenia zasadniczego na poziomie niższym niż ten, wynikający z ustawy z 8 czerwca 2017 r., która zapewniła, że wynagrodzenie pracownika będzie podwyższane co roku o co najmniej o 20 proc. kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy najniższym wynagrodzeniem zasadniczym a wynagrodzeniem zasadniczym tego pracownika.

Już od 1 lipca 2021 roku lekarze w Polsce dostaną podwyżki. Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. W 2021 roku na podwyżki dla personelu medycznego Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przekaże 3,6 mld zł. Jaka zatem będzie pensja minimalna dla medyków? Ile zarobią lekarze i pielęgniarki w Polsce? Oto konkretne stawki! Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEZOBACZ TAKŻE:Na te badania skierowanie dostaniesz od lekarza rodzinnego. Zobacz, co możesz zbadać na NFZ w ramach POZTerminy na 2024 rok! Ogromne kolejki do lekarzy-specjalistów. Gdzie najtrudniej się dostać?

Lekarze i pielęgniarki dostaną podwyżki. Wyższa pensja minim...

Według pielęgniarek zmiany w wynagradzaniu proponowane przez ministra zdrowia nie zapewniają stabilnych zasad tempa jego wzrostu.

Ile zarabiają pielęgniarki?

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok wynika, że pielęgniarki są w grupie najmniej zarabiających specjalistów. Szczegóły w galerii poniżej:

- Bardzo często pracujemy na dwa etaty. Nie zawsze mamy wybór, ponieważ personelu brakuje, a to praca z pacjentem, która wiąże się z odpowiedzialnością za niego. Średnia wieku polskich pielęgniarek wynosi 52 lata. Natomiast 62 lata to średnia wieku pielęgniarek, które zmarły. Praca pielęgniarki wygląda następująco: Praca, praca, praca, zgon. A gdzie okres bycia babcią, czas na emeryturze? - pyta Tomasz Krzysztyniak z OIPiP w Toruniu.

Protest w Radziejowie

  • W województwie kujawsko-pomorskim mamy 16 tysięcy pielęgniarek i położnych.
  • W proteście ostrzegawczym w naszym regionie wzięły udział tylko panie ze szpitala w Radziejowie, ponieważ nie we wszystkich szpitalach w Polsce możliwe było zorganizowanie sporu zbiorowego tak, by pielęgniarki i położne mogły rozpocząć strajk.
  • Przypomnijmy, że prawo do przeprowadzenia strajku ostrzegawczego daje podpisanie protokołu rozbieżności oraz mediacje.

Warto przeczytać

W radziejowskim szpitalu jest zatrudnionych 156 pielęgniarek. Większość z nich protestowała, ale w czasie protestu pacjenci nie byli sami. Pielęgniarki zorganizowały pracę w systemie rotacyjnym.

W ocenie Tomasza Krzysztyniaka z OIPiP w Toruniu, poniedziałkowy strajk ostrzegawczy może być początkiem strajków w całej Polsce, jeśli chodzi o służbę zdrowia. Ta mocno ucierpiała w pandemii.

- Kończy się pandemia. Teraz jest najlepszy moment na to, by mówić o naszej sytuacji - dodaje przewodniczący Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska