Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędna jazda samochodem. Tak możesz zmniejszyć zużycie paliwa! Oto proste zasady oszczędzania

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wzrost cen paliw wyraźnie zachęca do prowadzenia bardziej oszczędnego trybu życia. Korzystanie z samochodu jednak wciąż pozostaje koniecznością w bardzo wielu przypadkach, a to oznacza wzrost nakładów na paliwo. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że w wygodny sposób można zmniejszyć „palenie” auta nawet o 1/3. Radzimy, jak oszczędzić na paliwie i użytkowaniu samochodu!
Wzrost cen paliw wyraźnie zachęca do prowadzenia bardziej oszczędnego trybu życia. Korzystanie z samochodu jednak wciąż pozostaje koniecznością w bardzo wielu przypadkach, a to oznacza wzrost nakładów na paliwo. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że w wygodny sposób można zmniejszyć „palenie” auta nawet o 1/3. Radzimy, jak oszczędzić na paliwie i użytkowaniu samochodu! Pixabay
Wzrost cen paliw wyraźnie zachęca do prowadzenia bardziej oszczędnego trybu życia. Korzystanie z samochodu jednak wciąż pozostaje koniecznością w bardzo wielu przypadkach, a to oznacza wzrost nakładów na paliwo. Czy jednak na pewno? Okazuje się, że w wygodny sposób można zmniejszyć „palenie” auta nawet o 1/3. Radzimy, jak oszczędzić na paliwie i użytkowaniu samochodu! Warto to wiedzieć! Zobacz!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Zasada strzałki - oszczędność paliwa!

Podstawowym rozwiązaniem, które warto wprowadzić do codziennego prowadzenia samochodu, jest korzystanie z zasady strzałki. Mowa tu o specjalnej funkcji, która jest wyposażona w większości samochodów nie starszych niż 10 lat. W jej zamyśle jest analiza parametrów jazdy, a także obrotów silnika, co umożliwia udzielenie kierowcy podpowiedzi o tym, kiedy powinno się postawić na odpowiedni moment przełożenia. Odpowiednia sygnalizacja nie powinna być przez nas ignorowana, choć wielu myśli, że system zbyt wcześnie wskazuje im moment zmiany biegu. W praktyce jednak jest to błędne założenie, które skutkuje zwiększeniem spalania.

O ile można obniżyć spalanie?

Jak zasada strzałki w praktyce przekłada się na oszczędność przy spalaniu paliwa? Dzięki częstszym korzystaniu z wysokich biegów można zaoszczędzić nawet do 30 procent. Jeżdżąc z prędkością 50 km/h stosunek trzeciego do piątego biegu wynosi właśnie tyle! Co więcej, nie musimy obawiać się jazdy, jeśli wskazówka obrotomierza jest poniżej 2 tysięcy obrotów na minutę!

Polecamy

Ciśnienie i filtry - to wpływa na spalanie!

Oszczędność w spalaniu gwarantuje również uważne przejrzenie innych elementów związanych z naszą jazdą. W przypadku samochodu warto sprawdzić ciśnienie w oponach. Dlaczego jest to tak istotne? Szacuje się, że zbyt niskie ciśnienie w oponach jest w stanie zwiększyć spalanie paliwa nawet o 5 procent! Różnicę widać, jeśli jest ono niższe o 0,5 bara od tego, które zaleca producent samochodu. Oszczędność zagwarantuje nam również wymiana filtrów paliwa i powietrza. Dobrym pomysłem jest zadbanie również o układ zapłonowy. Tu zaniedbania mogą oznaczać wzrost spalania rzędu 10 procent!

Jak ładunek wpływa na spalanie?

Doskonałym pomysłem jest również sprawdzenie ładunku auta. Bagażnik i kabina samochodu często są wypełnione niepotrzebnymi przedmiotami, których obciążenie wpływa na zwiększenie spalania. Jeśli czegoś nie będziemy potrzebować w najbliższym czasie, lepiej schować to do domu.

Polecamy

Uważne analizowanie sytuacji na drodze - to nie tylko kwestia bezpieczeństwa

Podstawą skutecznej i prawidłowej jazdy samochodem jest baczne obserwowanie otoczenia. Nie chodzi tu jedynie o kwestie bezpieczeństwa, ale i ostrożności. Dzięki temu, że odpowiednio wcześniej dostrzeżemy konieczność przyśpieszenia lub spowolnienia tempa jazdy, nadamy temu większej płynności. To zaś sprzyjać będzie zmniejszeniu wysiłku samochodu, a w konsekwencji pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy.

Bieg jałowy - co to takiego?

Innym dobrym rozwiązaniem jest wykorzystywanie biegu jałowego. Dzięki temu unikniemy zbyt szybkiej straty prędkości, która przekładałaby się na konieczność nagłego przyśpieszenia. To z kolei oznacza stratę paliwa. Kiedy warto zdecydować się na luz? Przede wszystkim podczas poruszania się w strefie zamieszkania oraz zjeżdżania z delikatnie stromych ulic. Jeśli bowiem zależy nam na utrzymaniu prędkości zbliżonej do 20 km/h, będzie to idealna opcja. Jest to dobry pomysł również wtedy, jeśli powoli zbliżamy się np. do skrzyżowania z czerwonym światłem i wiemy, że nie spowoduje to problemów na drodze. Może akurat się okaże, że światło zmieni się na zielone!

Polecamy

Odsunięte szyby czy klimatyzacja - co wybrać?

Odwiecznym problemem kierowców jest to, czy zdecydować się na korzystanie z klimatyzacji, czy też lepiej pozostawić odsunięte szyby. Nie ma wątpliwości, że schłodzenie powietrza w kabinie jest konieczne, jeśli chcemy zachować skupienie. W związku z tym naturalnym wyborem wydaje się klimatyzacja. Prawidłowe jej uruchomienie powinno polegać na tym, że jeśli nagrzał się nam samochód, wpierw powinniśmy odsunąć szyby i przejechać od 100 do 200 metrów. Dlaczego? Przede wszystkim to właśnie dzięki temu gorące powietrze zastąpimy chłodniejszym. Następnie możemy zasunąć szyby i uruchomić klimatyzację. W takiej sytuacji będzie miała ona prostsze zadanie. Jednocześnie warto zrezygnować z klimatyzacji, jeśli planujemy przejechać stosunkowo niewielki dystans w krótkim czasie. Wtedy wystarczy odsunięcie szyb.

Kiedy opłaca się wybrać klimatyzację?

Zaburzenia aerodynamiki przy prędkościach osiąganych na autostradzie sprawiają, że odsuwanie szyb przyczynia się do zwiększenia spalenia paliwa w stopniu znacznym. W takim przypadku warto postawić właśnie na klimatyzację, która będzie nas mniej kosztowała.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska