Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto lista rzeczy, które sprawiają, że szybciej się starzejesz! Nawet nie zgadniesz co ma największy wpływ!

wt
Nie od dziś wiadomo, że samotność i zły nastrój może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się jednak, że również może mieć związek z naszą kondycją fizyczną, a dokładniej — z szybkością starzenia się. Co ma największy wpływ nanasze starzenie się? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Nie od dziś wiadomo, że samotność i zły nastrój może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się jednak, że również może mieć związek z naszą kondycją fizyczną, a dokładniej — z szybkością starzenia się. Co ma największy wpływ nanasze starzenie się? Sprawdźcie!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Presss
Nie od dziś wiadomo, że samotność i zły nastrój może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się jednak, że również może mieć związek z naszą kondycją fizyczną, a dokładniej — z szybkością starzenia się. Co ma największy wpływ na nasze starzenie się? Sprawdźcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Zespół naukowców z ośrodków w Stanach Zjednoczonych i Hongkongu postanowił sprawdzić, jak nasza kondycja psychiczna może wpływać na starzenie się.

Polecamy

Starzenie się organizmu - co ma największy wpływ?

Naukowcy opracowali "zegar starzenia się", czyli model, który mierzy wiek biologiczny (oznaczający zużywanie się organizmu), a nie wiek chronologiczny określający ile dokładnie mamy lat.

Do opracowania tego modelu naukowcy przeanalizowali 16 biomarkerów krwi i siedem parametrów biometrycznych.

- Zegar starzenia się to cyfrowy model starzenia opracowany na podstawie tysięcy ludzkich próbek — mówi Fedor Galkin, główny naukowiec z Deep Longevity w rozmowie z Euronews. — Uczy się rozpoznawać ślady starzenia, porównując profile z biomarkerów z wiekiem chronologicznym. Następnie jest w stanie oszacować biologiczny wiek danej osoby, patrząc na te parametry – dodaje.

Naukowcy w trakcie badań zauważyli, że najważniejszymi elementami prognozowania wieku biologicznego były: poziom ciśnienia krwi, cystatyna C (białko pozwalające ocenić kondycję nerek), wskaźnik masy ciała (BMI) i wynik spirometrii.

Po przeanalizowaniu danych 11 tys. 914 dorosłych Chińczyków okazało się:

  • palenie tytoniu sprawia, że starzejemy się szybciej o około 1,25 roku,
  • poczucie samotności sprawia organizm starzeje się szybciej o 1,65 roku. Jednak w tym przypadku chodzi o cały zestaw "parametrów dobrostanu", wśród których znalazły się również niepokój, poczucie beznadziei, depresja, złe samopoczucie i problemy ze snem,
  • problemy ze snem wpływają na starzenie się o dodatkowe 0,44 roku,
  • osoby, niebędące w żadnym związku, są obciążone dodatkowym 0,35 roku
  • osoby mieszkające na obszarach wiejskich starzeją się o dodatkowe 0,39 roku
  • bycie wdową/wdowcem przyspiesza proces starzenia o 0,27 roku
  • małżeństwo w porównaniu do wcześniejszych czynników sprawia, że starzejemy się wolniej, o 0,59 roku.

Dodał, że sporym zaskoczeniem okazało się, że parametry psychologiczne mogą mieć taki sam wpływ na starzenie się jak palenie papierosów.

— Stany psychiczne i psychospołeczne to jedne z najważniejszych czynników prognozowania dotyczących zdrowia i jakości życia, jednak zostały one w dużej mierze pominięte we współczesnej opiece zdrowotnej — powiedział Manuel Faria, inny członek zespołu badawczego. Jego zdaniem psychologicznego aspektu starzenia nie należy lekceważyć ani w badaniach, ani w praktycznych terapiach przeciwstarzeniowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska