Oto nagrodzeni przez prezydenta Torunia za rok 2019 i 2020 [zdjęcia]

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Oto nagrodzeni przez prezydenta Torunia za rok 2019 i 2020 [zdjęcia]
Oto nagrodzeni przez prezydenta Torunia za rok 2019 i 2020 [zdjęcia] Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
33 osoby nagrodził prezydent Michał Zaleski za wybitne dokonania w roku 2019 i 2020. Medal Thorunium otrzymała natomiast Izabela Miłoszewska, szefowa magistrackiego Wydziału Zdrowia. Gala odbyła się w Dworze Artusa 12 października. Nagrody prezydenta przyznawane są od 1996 roku.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Po raz pierwszy w historii przyznawania tych prestiżowych wyróżnień ich wręczenie nie odbyło się w czerwcu, podczas Dni Torunia, ale w październiku i to skumulowane z uroczystością ubiegłoroczną, która została przełożona z powodu pandemii Covid-19. Tym razem 17 osób otrzymało nagrody za rok 2019, a 16 osób - za rok 2020 lub całokształt działalności.

Ludzie zmieniają miasto

- Każdy miesiąc i każdy rok budzi w Toruniu nowych bohaterów, którzy w sposób zdumiewający i dobroczynny są w stanie zmieniać nasze miasto – także w czasach trwającej epidemii. Ich publiczna pochwała jest zatem prostym odruchem wdzięczności i naszym wspólnym obowiązkiem – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdego z nich podziwiamy. Każdy budzi w nas wzruszenie i wdzięczność. Jest to odczucie, które wobec naszych bohaterów płynie z każdego toruńskiego serca i które wpisujemy mocno we wszystkie przyznawane dziś wyróżnienia. Toruń zawdzięcza im nie tylko dobre imię, ale także poczucie wyjątkowej jedności i braterstwa oraz pociągający wzór do naśladowania.

Podczas uroczystości w Dworze Artusa prezydent odznaczył też Medalem Thorunium Izabelę Miłoszewską, dyrektor Wydziału Zdrowia UMT, która przez cały okres pandemii Covid-19 zajmowała się codziennym koordynowaniem pracy służb miejskich walczących z koronawirusem, raportowaniem sytuacji epidemicznej w mieście i reagowaniem na bieżące potrzeby jednostek miejskich, szczególnie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

- Dziękuję Ci za to, że nigdy nie zwątpiłaś we własne siły. Pomogłaś Toruniowi w najtrudniejszych momentach ostatnich lat. Zasiałaś w nas nadzieję i krzepiłaś ducha. Nigdy też nie opuściłaś rąk w chwilach, w których inni mieli ochotę na rezygnację. Masz wielkie, czułe, mocne i szlachetne serce. Dlatego ceremonię wręczania dzisiejszych nagród zaczynamy właśnie od Ciebie – powiedział do laureatki prezydent Michał Zaleski.

Nagrody przyznawane od 25 lat

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia przyznawane są od 1996 roku i mają charakter finansowy. Otrzymują je osoby zasłużone dla Torunia w różnych dziedzinach życia, w następujących kategoriach: ofiarność, sport, kultura, ochrona zdrowia, dbałość o środowisko, nauka, przedsiębiorczość, promocja Torunia, turystyka i ochrona dziedzictwa narodowego. W 2020 r. ze względu na pandemię Covid-19 nagrody przyznano w kategoriach dodatkowych, związanych z działaniami na rzecz powstrzymania pandemii lub kształtowania życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego miasta w nowych warunkach. Od czasu ustanowienia Nagrody Prezydenta wyróżnienie to otrzymały w Toruniu 272 osoby, a łącznie z nagrodzonymi w tym roku - już łącznie 305.

Przypomnijmy też, że w czerwcu przed Dworem Artusa w Piernikowej Alei Gwiazd została odsłonięta symboliczna katarzynka, poświęcona wszystkim środowiskom zawodowym Torunia, które ofiarnie walczyły z pandemią Covid-19.

Laureaci nagród Prezydenta Miasta Torunia:

za rok 2019

 • postawa obywatelska lub ofiarność: Anna Zielińska
 • człowiek sportu: Alicja Śliwicka
 • wydarzenie sportowe: Marian Gęsicki, Leokadia Siołkowska, Rajmund Jagodziński
 • człowiek kultury: Kamil Czeszel
 • ochrona zdrowia: dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk
 • ochrona środowiska naturalnego: Daniel Pach
 • nauka: dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska, Carole Roskowiński
 • przedsiębiorczość i ekonomia społeczna: Zygmunt Sumiński
 • promocja miasta: Łukasz Kazimierczak, śp. Paweł Słupski, Adrian Drzycimski, Marcin Karasiński
 • turystyka: Nadzieja Hajduczenia
 • ochrona dziedzictwa narodowego: ks. Michał Walukiewicz
 • wydarzenie kulturalne – bez nagrody
 • innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży – bez nagrody

za rok 2020

 • ochrona zdrowia: Halina Zejfer, Jolanta Karczewska, Justyna Konwińska, Ewa Nowak-Wąsicka, Jolanta Karulska
 • działania w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19: Michał Rogalski
 • kształtowanie nowych kierunków w kulturze w czasie pandemii COVID-19: Marcin Treichel
 • nowatorskie metody stosowane w zdalnym nauczaniu dzieci i młodzieży: Iwona Muszyńska, Izabela Skrzyniarz, Agnieszka Krzemieniewska, Marek Grzywna
 • postawa obywatelska lub ofiarność, w tym pomoc potrzebującym w czasie pandemii COVID-19: siostra Monika Kossakowska, Daria Teus
 • ochrona środowiska naturalnego: Szczepan Burak
 • dostosowanie działań i oferty turystycznej do warunków pandemii COVID-19": Anna i Piotr Gajewscy

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ciekawe kto dostanie medal za 2021 za ochronę zdrowia i likwidację toruńskich oddziałów neurologicznych?
Dodaj ogłoszenie