MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto oferty pracy dla nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego. Sprawdź, gdzie czekają etaty

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Niektórym dyrektorom szkół nie zapowiadają się spokojne wakacje, bo nauczycieli im brakuje
Niektórym dyrektorom szkół nie zapowiadają się spokojne wakacje, bo nauczycieli im brakuje Łukasz Kaczanowski
Rozpoczęły się wakacje, ale wielu dyrektorów szkół już martwi się rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Nie mają bowiem pewności, czy będą mieli pełną obsadę pedagogiczną.

W bazie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy znajduje się obecnie ponad 450 ofert pracy dla nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego. To ogłoszenia, dotyczące zarówno szkół i przedszkoli publicznych, jak i niepublicznych. Wakatów jest jednak więcej, bo niektórzy dyrektorzy placówek próbują poza kuratoryjnym systemem szukać kandydatów do pracy.

Wakaty dla nauczycieli

W bieżącym tygodniu w samym Toruniu szukano ponad 80 nauczycieli. Na terenie Bydgoszczy było ponad 60 wolnych miejsc pracy dla grona pedagogicznego. Mniejsze zapotrzebowanie na nauczycieli było we Włocławku (powyżej 20 ofert).

Przedszkola z naszego województwa szukają w przeddzień wakacji prawie 60 nauczycieli. Istnieje ponad 30 ofert dla anglistów oraz blisko 20 dla matematyków. Nie ma takiego przedmiotu, od którego nauczyciel nie byłby poszukiwany.

Nie tylko nauczyciele przy tablicy znajdą w regionie zatrudnienie niemal od razu. Psychologowie także są na wagę złota. W szkołach i innych placówkach oświatowych potrzeba ich obecnie prawie 100. Istnieje również ponad 40 ofert dla pedagogów. Placówki mają ponadto kilkanaście propozycji zatrudnienia dla logopedów.

Sierpień prawdę pokaże

Wakacje właśnie startują, ale im bliżej będzie ich końca, tym prawdopodobnie więcej wakatów – nawet o połowę więcej - będzie się pojawiać w szkołach. Tak się stanie, bo część pedagogów dopiero pod koniec sierpnia powiadomi swoich przełożonych, czyli dyrekcję, o planowanym odejściu. Wśród nich znajdą się ci, którzy przechodzą na urlopy dla poratowania zdrowia lub ci, którzy nabyli uprawnienia emerytalne i myśleli zostać kolejny rok w szkole, ale ostatecznie zmienią zdanie. Będą również tacy, którzy przejdą ze szkoły do szkoły, gdyż w tej nowej placówce więcej zarobią.

Kolejne podwyżki dla nauczycieli

A propos pieniędzy: nadchodzą kolejne podwyżki dla kadry pedagogicznej. W 2024 roku nauczyciele otrzymali 30-procentowe podwyżki. Wybrani nauczyciele miesięcznie otrzymują zatem nawet o 1500 zł wyższą wypłatę. Słychać informacje o następnej turze podwyżek dla ciała pedagogicznego. Od 2025 roku pensje wzrosłyby o 4,1 proc., czyli od niecałych 138 zł do 165. Co stopień, to natomiast inna płaca. Od początku stycznia 2025 roku nauczyciele stażyści będą zarabiali 110 proc. pensji minimalnej, a dyplomowani 133 proc. 20-procentowa podwyżka dla nauczycieli nastąpi dopiero w 2026 roku.

Wyższe wynagrodzenia nauczycieli nie spowodowały tego, że kandydaci prawie masowo zaczęli starać się o etaty w szkole bądź przedszkolu. Gdyby tak się zadziało, nie byłoby wakatów w oświacie. Niektóre placówki od ubiegłego roku (kalendarzowego) rozglądają się za kadrą – i wciąż nic. Z tego powodu zapełniają luki kadrowe młodziutkimi nauczycielami oraz belframi-emerytami. Ci pierwsi jeszcze żadnego doświadczenia nie mają w pracy przy tablicy, ale mają chęci oraz ukończone jedynie studia licencjackie. Dyrektorzy zgadzają się zatrudnić takie osoby, bo inaczej zostaliby z wakatami, ale dają każdemu nowo przyjętemu warunek, żeby ukończył studia magisterskie. Emerytowani nauczyciele tak samo łatają braki kadrowe w oświacie.

Cierpliwość może popłacić. Niektórzy nauczyciele, zamierzający zmienić szkołę, w której uczą, mogą wynegocjować dla siebie umowy na kwotę o kilkaset złotych wyższe w porównaniu do tych, jakie dyrektorzy przedstawią im na początku wakacji. Właśnie pod koniec wakacji, dyrektorzy, którzy nadal będą szukać kadry, a jej nie znajdą, będą skłonni zaproponować właśnie o kilkaset złotych wyższe stawki kandydatom, byle tylko mieć pełną obsadę kadrową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto oferty pracy dla nauczycieli z województwa kujawsko-pomorskiego. Sprawdź, gdzie czekają etaty - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska