Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oto TOP 10 najciekawszych mostów w Kujawsko-Pomorskiem. Niektóre są niezwykłe!

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Ludzie od wieków budowali mosty – początkowo wyłącznie drewniane. Do naszych czasów zachowały się oczywiście znacznie młodsze konstrukcje. Podziw wzbudzają zwłaszcza ceglane budowle z połowy XIX wieku i nieco późniejsze zbudowane na wzór rzymskich akweduktów. Na zdjęciu mosty kolejowe na Brdzie w Bydgoszczy
Ludzie od wieków budowali mosty – początkowo wyłącznie drewniane. Do naszych czasów zachowały się oczywiście znacznie młodsze konstrukcje. Podziw wzbudzają zwłaszcza ceglane budowle z połowy XIX wieku i nieco późniejsze zbudowane na wzór rzymskich akweduktów. Na zdjęciu mosty kolejowe na Brdzie w Bydgoszczy Marek Weckwerth
Przedstawiamy 10 naszym zdaniem najciekawszych mostów w naszym regionie, spinających brzegi różnych rzek, choć nie tylko rzek. Pominęliśmy jednak największe takie konstrukcie – przeprawy wiślane, jako że były już prezentowane na naszych łamach.

Przegląd mostów rozpoczniemy jednak od mostu absolutnie niezwykłego, bo prawdopodobnie najstarszego na terenie obecnej Polski – gotyckiej konstrukcji w Grudziądzu. I od razu uwaga – mostu nie zbudowano nad rzeką, a pod murami miasta, nad ówczesną fosą.

Ludzie od wieków budowali mosty – początkowo wyłącznie drewniane. Dobrym przykładem mogą być te, które wiodły ze stałego lądu na Ostrów Lednicki na jeziorze Lednica w Wielkopolsce. Za panowania pierwszych historycznych władców Polski (Mieszko I i Bolesław Chrobry) wyspa była jednym z głównych ośrodków administracyjnych kraju i była obiektem obronnym. Jak wykazały badania archeologiczne, w roku 1038 na mostach rozegrała się krwawa bitwa między wojami piastowskimi broniącymi grodu a atakującymi wojskami Brzetysława I Czeskiego. Czesi opanowali Ostrów Lednicki i zniszczyli go, zresztą tak jak całą ówczesną Polskę, a łupy i jeńców wywieźli.

Mosty wiodły także do najstarszych znanych nam obiektów na terenie naszego regionu, by wspomnieć o znajdującym się na wyspie Biskupinie (2700 lat temu), czy do klasztoru mogileńskiego (od XI w.) albo do grodu Raciąż na wyspie jeziora Śpierewnik (XII-XIV w.).

TOP 10 najciekawszych mostów w Kujawsko-Pomorskiem - zdjęcia w poniższej galerii

Znacznie trwalsze mosty zaczęto budować, gdy pojawiły się lepsze materiały i z zachodu Europy zaczęli napływać ludzie znający się na rzeczy. Mowa o XI stuleciu, początku ery budownictwa kamiennego, a nieco później ceglanego w Polsce. Gdy w XIII wieku na Kujawy i ziemię chełmińską przybyli Krzyżacy, nastąpił prawdziwy rozkwit budownictwa w ogóle, a przy okazji hydrotechnicznego.

To też może Cię zainteresować

Jeśli przeskoczyć kilkaset lat do czasów zaborów, wtedy inicjatywa w budownictwie mostowym na naszych ziemiach należała do pruskich inżynierów, z którymi rosyjscy nie mogli się równać. Ich dzieła, a to głównie mosty kolejowe w dobie dynamicznego rozwoju kolei żelaznej (od połowy XIX w.), w dużej części zachowały się i służą kolejnym pokoleniom. Ba, są tak solidne, że współczesne się do nich nie umywają. Bo czy można sobie wyobrazić, że taki Most Uniwersytecki w Bydgoszczy (oddany w 2013 r.) stać będzie jeszcze za 150 – 170 lat? Już teraz grozi mu zawalenie, więc został wyłączony z ruchu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oto TOP 10 najciekawszych mostów w Kujawsko-Pomorskiem. Niektóre są niezwykłe! - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska