Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owoce - egzotyczne i krajowe - to prawdziwa bomba witaminowa. Warto poznać też te mniej popularne

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Mandarynki, pomarańcze, cytryny są teraz wyjątkowo świeże i pachnące. Kojarzą się z nadchodzącymi świętami. Ale pełne witamin owoce znajdziemy nie tylko w sklepach.

Mandarynki, pomarańcze, cytryny są teraz wyjątkowo świeże i pachnące. Kojarzą się z nadchodzącymi świętami. Ale pełne witamin owoce znajdziemy nie tylko w sklepach.

<!** Image 3 align=none alt="Image 225216" >

- Warto jeść cytrusy, bo to prawdziwa bomba witaminowa, zwłaszcza, że spożywa się je na surowo lub w postaci soku. Witaminy w tej postaci są najlepiej przyswajalne, lepsze niż suplementy diety - mówi Mariusz Wiśniewski, kierownik sekcji żywienia w toruńskim sanepidzie. - Przed jedzeniem owoce cytrusowe trzeba jednak bezwzględnie umyć, w co najmniej letniej wodzie, żeby rozpuścić i usunąć ze skórki środki chemiczne stosowane przy produkcji i transporcie. To zazwyczaj środki przeciwgrzybiczne i ochronne, ułatwiające przechowywanie i chroniące owoce podczas przewozu. Nawet jeśli wrzucamy plasterek cytryny do gorącej herbaty, najpierw starannie ją umyjmy.

<!** reklama>

Z cieplejszych stron świata

Najbardziej popularne są cytryny, pomarańcze, mandarynki, klementynki i grapefruity. Ale w sklepach można spotkać również pomelo, czyli pomarańczę olbrzymią, oraz limonki, których sok, podobnie jak cytrynowy, można dodawać do napojów i potraw. Wszystkie zawierają wiele witamin, szczególnie C, co pomaga ustrzec się przed przeziębieniami i grypą.

Oprócz cytrusów mamy też do wyboru kiwi, mango, awokado, figi, kaki, karambolę, granaty, winogrona, arbuzy, daktyle, kokosy, liczi, papaję, pigwę, pasiflorę, ananasy, melony, brzoskwinie, nie wspominając o popularnych bananach oraz rodzimych jabłkach, gruszkach czy śliwkach. Owoce te można jeść na surowo i wykorzystać na mieszane sałatki. Szczególnie dużo wartości ma kiwi, owoc pnącza o nazwie aktinidia, nazywany czasem chińskim agrestem. Oprócz wysokiej zawartości witaminy C ma także sporo witamin A, K, E, potasu, wapnia, żelaza i kwasu foliowego.

Przysmak nie tylko dla ptaków

Ale owoce na pełne witamin przetwory możemy też zdobyć całkiem za darmo podczas jesiennego spaceru do lasu. To jarzębina, rokitnik i tarnina. Popularna jarzębina jest głównie pożywieniem ptaków, ale także surowcem zielarskim i kulinarnym. Jej jagody na surowo są niejadalne, mogą być używane po przemrożeniu albo blanszowaniu, czyli krótkim zanurzeniu we wrzącej wodzie. Oprócz znanego koneserom jarzębiaku wykorzystuje się je do przygotowania dżemów, syropów, dodatków do mięs.

Na obrzeżach lasów, na uboższych, piaszczystych glebach można trafić na krzewy rokitnika. Bywa on sadzony także w ogrodach. Jest szczególnie ozdobny właśnie jesienią, obsypany niewielkimi pomarańczowymi owocami utrzymującymi się przez zimę na gałęziach. Jeżeli wystarczy nam cierpliwości, aby zebrać wystarczającą ilość drobnych owoców, można wykorzystać je na dżemy i soki. Surowe są zbyt kwaśne, słodsze robią się dopiero po przemarznięciu. Co ważne, podczas gotowania nie tracą witaminy C.

Krzewy tarniny tworzą gęste, kolczaste zarośla. Wiosną pokrywają się chmurą białych kwiatów, jesienią niewielkimi granatowymi śliweczkami zwanymi tarkami. Owoce można zbierać aż do zimy. Póki nie przemarzną, są cierpkie, ale świetnie nadają się na wina, nalewki, syropy i konfitury.

Jeżeli jeszcze znajdziemy krzew z czerwonymi owocami dzikiej róży, warto nazbierać i ususzyć je na zdrowotne herbaty.

Czerwone korale

I zbieranie owoców z kolczastego krzewu i przygotowanie jest pracochłonne, bo owoce trzeba przekroić i pozbawić pestek, ale zyskamy wartościowy surowiec do przygotowywania gorących napojów, nalewek lub na różane konfitury. Podobne zastosowanie mają mniejsze niż u róży także czerwone i ozdobne owoce głogu. Nadają się na wina, nalewki, herbaty, syropy i dżemy.

Z lasu pochodzi także żurawina, ale w sprzedaży dominują większe odmiany hodowlane. Przygotowuje się z żurawiny soki, owoce kandyzowane oraz nieodzowny dodatek do pieczonego indyka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska