Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent w e-systemie nie tylko na swoje zdrowie

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych umożliwi lekarzom między innymi szybki wgląd w historię choroby pacjenta. Ma to pomóc w wyborze najlepszej metody terapii
Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych umożliwi lekarzom między innymi szybki wgląd w historię choroby pacjenta. Ma to pomóc w wyborze najlepszej metody terapii Dariusz Bloch
Centrum Exea z Torunia wspólnie z koncernem Agfa tworzy bazę, która ułatwi życie chorym i lekarzom

W Toruniu powstało pierwsze w Polsce Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych. Historia choroby pacjenta będzie łatwo dostępna dla lekarzy bez względu na miejsce, do którego trafi chory.
[break]
Do połowy sierpnia 2017 roku wszystkie szpitale i przychodnie muszą prowadzić dokumentację medyczną w formie elektronicznej (termin przesunięty z 2014 roku).
Koncern Agfa HealthCare, dostawca informatycznych rozwiązań w ochronie zdrowia wraz z centrum przetwarzania danych Exea z Toruńskiego Parku Technologicznego, uruchomiły nowatorską platformę Elektroniczne Repozytorium Danych Medycznych.
Lepiej dla lekarza i pacjenta
Co to takiego? To narzędzie umożliwiające kompleksowe zarządzanie danymi medycznymi. Placówki nie muszą kupować własnych serwerów. Mogą moduły wydzierżawić. Platforma pozwala archiwizować dane w sposób bezpieczny i długotrwały. Daje szansę przepływu informacji w ciągu całego cyklu leczenia pacjenta i dogodne dla lekarzy formy udostępnienia, wizualizacje. Placówki mogą wymieniać się danymi. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. Jeden szpital w regionie już system testuje. Twórcy ERDM zapewniają, że jest on uniwersalny i kompatybilny z innymi systemami informatycznymi, wykorzystywanymi w szpitalach i przychodniach. Archiwizowane mogą być razem i dane obrazowe i zwykłe rejestry.
- Gdy pacjent po wypadku trafia do innego szpitala, a miał wcześniej skomplikowane operacje, lekarz wchodząc do systemu może obejrzeć wszystkie jego wyniki - tłumaczy Dominik Pokornowski z centrum Exea. - Dla pacjenta oznacza to przyspieszenie leczenia, dla szpitali - ułatwienie pracy.
Co na to szpitale? - My mamy w tej chwili e-dokumentację na leki. Pozostała e-dokumentacja będzie wdrożona do połowy przyszłego roku. Chcemy poszerzyć jej możliwości i zgłosiliśmy chęć udziału w platformie ERDM - zaznacza Krystyna Zaleska, dyrektor szpitala miejskiego w Toruniu. - Powodzenie przedsięwzięcia, w tym wymienianie się danymi, zależy na pewno od tego, ile placówek zdecyduje się skorzystać z tej możliwości.
- Platforma ERDM, to efekt ponadrocznej współpracy z Agfa Healthcare. Dużą satysfakcję sprawia mi i całemu zespołowi fakt, iż w oparciu o naszą infrastrukturę rozpoczynamy wspólnie z naszym partnerem świadczyć usługi, które przynoszą jednostkom służby zdrowia konkretne korzyści - podkreśla Wojciech Daniel, prezes zarządu centrum przetwarzania danych Toruńskiego Parku Technologicznego Exea.
Jakie są to wymierne korzyści?
- Oszczędność środków, ułatwienie pracy lekarzy i gwarancja wysokiego bezpieczeństwa danych medycznych - wymienia prezes Wojciech Daniel.
To obowiązek
Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej (do 2017 roku), to część dążenia do systemu elektronicznego w medycynie, w tym kart pacjenta, e-recept, e-skierowań. Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci będą mogli np. sprawdzać liczbę osób oczekujących w kolejce do specjalisty czy na badania. Pacjent będzie mógł elektronicznie się zarejestrować, czy w domu sprawdzić np. zalecenia lekarskie z ostatniej wizyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska