MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pada i wieje w Kujawsko-Pomorskiem. Trwa oczekiwanie na uderzenie niżu genueńskiego

Maciej Czerniak
Meteorolodzy od kilku już dni zapowiadali groźne zjawiska pogodowe związane z niżem genueńskim. W Kujawsko-Pomorskiem miejscami już pada
Meteorolodzy od kilku już dni zapowiadali groźne zjawiska pogodowe związane z niżem genueńskim. W Kujawsko-Pomorskiem miejscami już pada Polskapress
Niż genueński dotarł nad Polskę. Na południu, między innymi w Sudetach i na Śląsku sytuacja robi się groźna. W Kujawsko-Pomorskiem na razie jest spokojnie. Nasi strażacy pozostają w gotowości. Na razie nie ma też planu, by jechali do południowych województw wspomagać innych mundurowych.

- W regionie deszcz padał miarowo. W ciągu doby odnotowano 15 interwencji związanych z pogodą - 11 dotyczy zalegających na chodnikach i drogach konarów drzew, 4 krotnie wypompowywano wodę z zalanych obiektów. Brak zdarzeń szczególnych - wylicza st. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzeczniczka prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Dodaje, że w jednej z gmin doszło do zalania domu z powodu przeciekającego dachu. Jak zaznacza jednak, w tym przypadku przyczyną nie była wyjątkowo potężna ulewa, a zły stan techniczny starego domostwa.

Na południu Polski jest już groźnie

Nad Polskę dotarło zjawisko nazywane niżem genueńskim. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim od czwartku do niedzieli sumę opadów sięgającą 150 litrów na metr kwadratowy, co może spowodować gwałtowne powodzie. W tych województwach obowiązuje ostrzeżenie przed intensywnymi opadami najwyższego - trzeciego stopnia. Największe opady deszczu prognozowane są w Kotlinie Kłodzkiej.

IMGW poinformował, że zanotował przekroczony stan alarmowy na 41 stacjach hydrologicznych w Polsce oraz stan ostrzegawczy na 30 stacjach.

Na stacji Jarnołtówek pobito rekord z 1997 roku. Minionej doby na stacji dobowa suma opadu w tej miejsowości w województwie opolskim wyniosła 161,5 mm. „To 30 mm więcej niż dotychczasowy rekord dobowej sumy opadu z 1997 roku” – czytamy w komunikacie.

Dla Kujawsko-Pomorskiego prognozy są łagodniejsze, ale również możemy spodziewać się obfitych opadów w ten weekend. Na południu Polski doszło już do lokalnych podtopień, a w najwyższym stopniu gotowości utrzymywane są służby, w tym przede wszystkim straż pożarna.

Czy strażacy z Kujawsko-Pomorskiego również pojadą w obszary na południu, zagrożone powodziami? - Nie ma takiej decyzji - mówi Małgorzata Jarocka-Krzemkowska. - Sytuacja na południu jest pod kontrolą, nie ma na razie planu, ani konieczności, by nasi strażacy byli potrzebni tam do pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska