Pakiet antykryzysowy – raport marszałka Piotra Całbeckiego

Artykuł sponsorowany Województwo Kujawsko-Pomorskie
Testy przesiewowe dla białego personelu szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia to nowe narzędzie w naszym pakiecie antykryzysowym. Kujawsko-pomorski wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid19 i łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i gospodarce obejmuje też m.in. mikrogranty inwestycyjne, granty do kapitału obrotowego i pożyczki płynnościowe dla przedsiębiorstw, dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.

Nasze testy dla medyków wpisują się w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i przyjęte obecnie przez rząd zasady zmierzające do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, uzupełniając finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system badań ze wskazań epidemiologicznych. Co ważne, obejmujemy nimi także personel przychodni podstawowej opieki medycznej. Przyjmujemy zasadę, że badamy osoby zdrowe; w przypadku zatrudnionych w szpitalach po jednej, wybranej losowo, osobie tygodniowo z każdego oddziału; w przypadku przychodni tygodniowo 10 proc. personelu. Analizy laboratoryjne przeprowadzą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy i bydgoskie Centrum Pulmonologii.

Do składania zapotrzebowania na przeprowadzenie testów zapraszamy kierownictwa placówek medycznych.
•18 tys. testów
•dla personelu przychodni i szpitali

Wsparcie dla szpitali

Sierpniowa uroczystość otwarcia pracowni tomograficznej w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Widoczny postęp odnotowujemy w całym wartym 130 milionów złotych medycznym segmencie programu, na który składają się zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, a także inwestycje modernizacyjne w placówkach.

•wartość pakietu: 130 milionów złotych; do szpitali trafią lub trafiły już m.in.:
•tomograf komputerowy
•158 respiratorów
•11 ambulansów
•50 defibrylatorów
•3 miliony rękawic jednorazowych
•650 tysięcy masek
•ćwierć miliona fartuchów jednorazowych.
•segment obejmuje wszystkie szpitale w regionie (28 placówek)

W Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy powstała nowa pracownia tomografii komputerowej wyposażona w sześćdziesięcioczterorzędowy tomograf komputerowy, z systemem archiwizacji i dystrybucji obrazów. Jest to aparat kontenerowy, czyli zainstalowanym na stałe w specjalnie dla niego stworzonym przez producenta kontenerze medycznym. Takie rozwiązanie zyskuje w trakcie epidemii coraz częstsze zastosowanie, bo pozwala umieścić narzędzie do szybkiej diagnostyki poza budynkiem szpitalnym i praktycznie nie wymaga prac instalacyjnych.

Ratująca życie aparatura medyczna wysokiej klasy i niezbędny sprzęt trafiły wcześniej do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego w Grudziądzu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy, Pałuckiego Centrum Zdrowia w Żninie i Szpitala Powiatowego w Chełmży, Szpitala Tucholskiego w Tucholi, Szpitala Miejskiego w Toruniu oraz Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu, a w połowie sierpnia także do szpitala powiatowego w Mogilnie. To m.in. karetki transportowe, aparatura analityczna, respiratory, systemy intensywnego nadzoru medycznego, pulsoksymetry
i aparatura do wysokoprzepływowej terapii tlenem, urządzenia do bezpiecznej dekontaminacji pomieszczeń (czyli unieszkodliwiania i usuwania drobnoustrojów z powietrza i powierzchni) oraz aparaty do automatycznej resuscytacji krążeniowej i oddechowej.

Częścią pakietu są też projekty inwestycyjne. Centrum Pulmonologii zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny, żnińskie Centrum Zdrowia zmodernizowało sieciowe instalacje tlenową, powietrzną i próżniową, zaś szpital powiatowy w Mogilnie rozpoczął właśnie połączony z przebudową remont oddziału chorób wewnętrznych.

Z tak zwanej opieki wytchnieniowej skorzystało 867 medyków (lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych), którym nasze ośrodki udzieliły łącznie ponad 2 tysięcy noclegów.
•2 ośrodki (Górsk i Przysiek)
•2 tys. noclegów
•udzielonych 900 medykom

Wsparcie gospodarki

Największy segment naszego pakietu antykryzysowego jest skierowany do przedsiębiorców. Pomagając przetrwać regionalnym firmom zachowujemy miejsca pracy, fot. Mikołaj Kuras dla UMWK-P

Pomagając przedsiębiorcom ratujemy byt przedsiębiorstw i miejsca pracy, a także wpływy podatkowe, czyli budżet państwa i budżety samorządów. Dlatego część gospodarcza pakietu jest największa - 675 milionów złotych (75 proc. całości). Blisko 120 mln złotych to pula przeznaczona na dotacje, na pożyczki przeznaczamy pół miliarda złotych, na narzędzia wsparcia dostępne w powiatowych urzędach pracy (dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne) 92 mln złotych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się udzielane przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR) mikrogranty inwestycyjne. TARR przeprowadził już dwa nabory wniosków.
W wyniku pierwszego przyznano wsparcie blisko 800 firmom, jego łączna wartość przekracza 30 milionów złotych. Pierwsze umowy zostaną podpisane jeszcze w tym miesiącu. Trwa ocenia 380 wniosków złożonych w naborze drugim; wkrótce ogłoszenie terminu trzeciego naboru z alokacją 25 mln złotych

•800 przyznanych mikrograntów do 60 tys. zł na łącznie 30 mln zł
•pierwsze umowy we wrześniu
•trwa ocenia 380 wniosków z drugiego naboru
•wkrótce trzeci nabór z alokacją 25 mln zł

Granty do kapitału obrotowego to bezzwrotne wsparcie do 50 tysięcy złotych przeznaczone dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w związku z obecną recesją. Obecnie trwa procedura oceny 1 700 wniosków, które pomyślnie przeszły weryfikację wstępną. Pula środków to ponad 47 milionów złotych. Umowy z beneficjentami będą podpisywane sukcesywnie we wrześniu i październiku.

•granty do kapitału obrotowego do 50 tys. zł
•pula środków: 47 mln zł
•trwa ocena 1 700 wniosków
•umowy we wrześniu i październiku

Nasze przedsiębiorstwa mają też do dyspozycji (udzielane także przez KPFP) pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, do 1 mln zł, oprocentowanie od 0 proc., na 6 lat).
Tu zawarto już 36 umów z przedsiębiorcami, 106 kolejnych wniosków jest obecnie w trakcie rozpatrywania.

•pożyczki płynnościowe do 1 mln zł
•36 zawartych umów
•106 wniosków w trakcie rozpatrywania

Wsparcie sfery usług społecznych

Podmioty z segmentu usług społecznych wspieramy m.in. dostarczając środki ochrony osobistej dla pracowników. Na zdjęciu dostawa maseczek dla pracowników DPS w Nowej Wsi (powiat lipnowski), fot. Andrzej Goiński UMWK-P

2 miliony masek ochronnych i 44 tysiące litrów płynów do dezynfekcji trafiło latem
do ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, schronisk i noclegowni
dla bezdomnych, zakładów opiekuńczo-leczniczych i leczniczo-pielęgnacyjnych w całym regionie. Dystrybucją zajmował się Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, który sprawuje pieczę nad całym segmentem społecznym pakietu antykryzysowego.

•2 mln masek
•44 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych
•dla 217 instytucji pomocowych w całym regionie

Segment społeczny obejmuje też: mechanizm wsparcia przedsiębiorstw społecznych
z budżetem 4 mln złotych; wypłaty dodatkowych wynagrodzeń pracownikom domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych i schronisk dla bezdomnych w całym regionie (na łączną sumę 5 mln złotych otrzymało je już 2,5 tys. osób, obecnie, na podstawie umów grantowych, wypłaty trafią też do opiekunek społecznych w gminach); zakupy testów antycovidowych.

•wypłacono dodatkowe wynagrodzenia 2,5 tys. pracownikom
•1000 zł brutto przez 3 miesiące
•na łącznie 5 mln zł
•4 mln zł na wsparcie podmiotów ekonomii społecznej

ROPS przystąpił obecnie do realizacji finansowanego ze środków rządowych projektu,
w ramach którego domy pomocy społecznej otrzymają pieniądze przeznaczone zarówno
na dopłaty do wynagrodzeń, jak i zakup środków ochrony osobistej dla pracowników. O środki mogą się ubiegać organy prowadzące tego rodzaju placówki.

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła

Na lekcjach w Kujawsko-Pomorskiej e-szkole nie sposób się nudzić. Na zdjęciu Szymon Wiśniewski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

•39 nauczycieli
•2 studia nagraniowe
•23 tygodnie nauki
•1000 lekcji online
•3 mln wyświetleń
•9 tys. obserwujących

Wart 910 milionów złotych nasz pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Piotr Całbecki
Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

15 września 2020 r.

Materiał oryginalny: Pakiet antykryzysowy – raport marszałka Piotra Całbeckiego - Gazeta Pomorska

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3